Aнтарктическа трева
Aнтарктическа трева (Deschampsia antarctica) представлява едно от двете цъфтящи растения, произхождащи от Антарктида, а другото е Colobanthus quitensis (антарктически бисер или антарктическа перла). Класифицира се към семейство Житни (Poaceae). Deschampsia antarctica е единствената трева, естествено срещаща се в Антарктида и също така е местна за южните части на Южна Америка.
Разпространение на антарктическа трева
Deschampsia antarctica се среща главно на южните Оркнейски острови, южните Шетландски острови и по протежение на западния Антарктически полуостров. Разпространението на Deschampsia antartica до голяма степен зависи от снабдяването на почвата с хранителни вещества в района и разпределението на водата в нея. Растението е записано в Книгата на рекордите на Гинес като най-южното цъфтящо растение. През 1981 г. екземпляр е открит на островите Refuge на Антарктическия полуостров на ширина 68°21′S. От 2009 г. както D. antarctica, така и C. Quinsis се разпространяват бързо, което според проучванията е резултат от повишаването на температурите на въздуха и намаляването на броя на морските тюлени.
Растението може да се намери образуващо ниски туфи във влажни, защитени местообитания.
Използваема част на антарктическа трева
Употребява се цялото растение с лечебна цел.
Химичен състав на антарктическа трева
Антарктическата трева съдържа бета-глюкани, ниски количества пектини и ксилоглюкани, по-високи количества хетероксилани.
Лечебни свойства и приложение на антарктическа трева
Deschampsia antarctica е способен да вирее при екстремни условия на околната среда. Неговият воден екстракт показва анти-фотостареещ ефект върху клетките на човешката кожа, предотвратява клетъчното увреждане, отслабва реакциите на стрес като автофагия и намалява клетъчната смърт, предизвикана от UV лъчи. В състояние е да защити кожата ни от обичайни външни оксиданти. Предпазва човешките фибробласти от клетъчно стареене. Наблюденията предполагат потенциална употреба, използваща защитните свойства на екстракта в добавки за здраве на кожата.
Ин витро е доказано, че екстракти от билката имат висока антивирусна активност срещу грипни вируси и коронавирус.
При изследване резултатите показват, че екстракт от растението предпазва от увреждане на клетки, причинено от изкуствена синя светлина, намалявайки оксидативния стрес, активирането на меланогенния сигнален път и хиперпигментацията, причинена от облъчване с този вид светлина. Откритията предполагат, че екстрактът може да помогне за предотвратяване на увреждане на кожата, причинено от излагане на изкуствена синя светлина от екрана на електронни устройства.
Заглавно изображение: Sharon Chester, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Aнтарктическа трева