Конджак
Конджак (Amorphophallus konjac) представлява изключително интересно, многогодишно растение, от чиито влакнини се прави гъба, използвана в козметиката и носеща същото име - гъба конджак. Принадлежи към семейство Змиярникови (Araceae). Известно е и с името Глюкоманан.
Устройство на конджак
Изображение: James Steakley, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Конджак израства от голяма луковица - повече от 25 см в диаметър. Накои я наричат сладък картоф. Луковицата се свива след прецъфтяване на растението. При появата на ново листо, тя се развива още по-голяма. След пълното увяхване на растението, може да се изреже сухата маса и грудката да се съхрани. Тя може да остане в суха почва или да се постави в торфен мъх. Образува малки нови грудки.
Растението достига до 1,3 метра височина. Дръжката на единственото прорастващо от луковицата листо е шарена в розово-сиви и маслинено-зелени краски. Листната петура е дълбоко разчленени и разделена на множество малки листенца. Дръжката има много клони, така че големите екземпляри приличат на малко дърво. Самите разклонения се разтварят под формата на чадър. Колкото по-голяма е луковицата, толкова по-голямо е листото на растението. В края на лятото или есента то умира.
Цветът прораства на мястото на листното легло. Прилича на гигантска лилава ваза, по средата на която се развива кочан с дължина до 55 см.
След цъфтежа, растението може да почива в продължение на месеци, преди появата на листа в края на юни.
Разпространение на конджак
Растението е с установен роден ареал на разпространение в топлите субтропични до тропични части на Източна Азия от Япония и Китай на юг до Индонезия. На Запад растението е сравнително слабо познато и употребявано.
Използваема част на конджак
Използва се грудката на растението.
Химичен състав на конджак
Конджак съдържа смола, скорбяла, глюкоманан.
Лечебни свойства и приложение на конджак
Изображение: Sebastian Stabinger, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Много отдавна конджак е ценено растение като лекарство за отслабване и често е използвано за тази цел, както и влагано в продукти насочени към намалянето на теглото. Причина за това са съдържанието на малко калории и много сурови влакнини в растението. От 6-ти век то е популярно в Япония като билка, а от 1500-та година се консумира. Много са начините на приготвяне и консумиране на конджак в китайската и японската кухни. Влага се в производството на желирани бонбони. Под формата на прах се добавя към продукти от животински произход, включително и морски дарове.
Богатите на скорбяла грудки са използвани за направата на брашно и желе. Те се прилагат и като вегетариански заместител на желатин.
Някои състояния и заболявания, при които конджак се използва с медицинска цел
- застойни процеси в организма
- с цел детоксикация
- с цел подтискане развитието на туморна маса
- с цел втечняване на секрети в дихателните пътища
Повече от 2000 години е била изполвана от коренното население на Китай за лечение на астма, кашлица, херниални и болки в гърдите, изгаряния, както и при хематологични и кожни заболявания.
Влага се и в козметични продукти за масаж на лицето, особено популярни в Корея.
Свойства и употреба на глюкоманан
Изображение: Neil P Thompson, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
През последните две десетилетия, брашното от конджак известно като конджак-глюкоманан е популяризирано в малко области в Европа и САЩ, основно като хранителна добавка. На разположение е под формата на капсули или в състава на напитки и хранителни продукти. Клинични проучвания показват, че допълването на диета с конджак-глюкоманан, значително понижава плазмения холестерол, подобрява метаболизма на въглехидратите, движението на червата и освобождаване съдържанието на дебелото черво.
Глюкоманан е захар, добита от корена на конджак. Глюкоманан на прах включен в капсули и таблетки се използват като лекарство. Той се употребява при запек, загуба на тегло при деца и възрастни, диабет тип 2, контрол на кръвната захар, както и с цел понижаване на холестерола. В храни, глюкомананът се прилага като сгъстител или желиращо средство.
Намира приложение още при следните състояния, въпреки че са необходими още доказателства за ефекта от употребата му
- запек;
- диабет;
- високо ниво на холестерол;
- стомашен дъмпинг синдром;
- високо кръвно налягане;
- хипертиреоидизъм;
- затлъстяване.
Изображение: wikimedia.org
Внимателно, веществото трябва да се използва в съчетание с противодиабетни лекарства, понеже може да понижи кръвната захар при пациенти болни от диабет тип 2.
Глюкомананът абсорбира лекарствени вещества в стомаха и червата. Поради тази причина не трябва да се съчетава с перорално приети медикаменти - намалява количеството им, резорбцията им, а от там и ефективността им. За да се предотврати това взаимодействие, може да пиете глюкоманан най-малко един час след медикаментите приети през устата.
Заглавно изображение: Hinnerk11, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Dinkum, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
БИОХЕРБА ГЛЮКОМАНАН капсули 560 мг. * 100
СЛИМСТАЙЛС PGX гранули 300 г НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!НАУ ФУДС ГЛЮКОМАНАН капсули 575 мг * 180
СУОНСЪН ГЛЮКОМАНАН КОНДЖАК капсули 665 мг * 90 SW1743
ПРОМОДЕЙЛИ УЛТРА PGX капсули * 240 НАТУРАЛ ФАКТОРС
Безплатна доставка за България!ЗЕИН ФАРМА ГЛЮКОМАНАН капсули 500 мг * 90
ДЕЙЛИ УЛТРА PGX капсули * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС
КАПСИКУУЛ капсули 390 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОЕКВИЛИБРА ЛУЗ УЕЙТ капсули * 60
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Покритосеменни (Magnoliophytina, Angiosperms)
- Клас Liliopsida (Едносемеделни растения)
- Разред Alismatales
- Сем. Araceae (Змиярникови)
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Активен въглен за отслабване: прием, ползи и противопоказания
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Какво лекува английската сол
- 7-дневна пречистваща диета и трайно отслабване с до 10 килограма
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Натурални средства за лечение на анални фисури
Коментари към Конджак