Бразилски орех
Бразилски орех (Bertholletia excelsa) представлява диворастящо, южноамериканско дърво, което се класифицира към семейство Lecythidaceae.
Бразилските орехи са едни от най-ценните недървесни продукти в Амазонка, но са изключително чувствителни към обезлесяването, поради техните сложни екологични изисквания. Дърветата произвеждат плодове само в необезпокоявани местообитания и не могат да се отглеждат в чисти насаждения. Те изискват големи местни пчели за опрашването на полузатворените цветя и разчитат единствено на агути (средни гризачи) за разпръскване на семената. Бразилските орехи се събират предимно в природата от местните хора. Много общини, основаващи се на горите, зависят от събирането и продажбата на бразилски ядки като жизненоважен и устойчив източник на доходи, а сладките ядки осигуряват протеини и калории за племенните, селските и дори градските бразилци. Местните амазонки използват празните шушулки като контейнери и приготвят кората за лечение на чернодробни заболявания.
Устройство на бразилски орех
Бразилският орех достига височина 50 метра, с диаметър на ствола от 1 до 2 метра, което го прави едно от най-големите дървета в тропическите гори на Амазонка. Той може да живее 500 години или повече, а според някои доклади често достига 1000 г. Стъблото му е право и често без клони до половината от височината на дървото, с голяма появяваща се по-нагоре корона с дълги клони, извисяващи се над околната растителност, включително други дървета.
Изображение: M. C. Cavalcante, F. F. Oliveira, M. M. Maués, and B. M. Freitas, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Кората е сива и гладка. Листата са широколистни, редуващи се, прости, целокрайни, продълговати, дълги 20-35 см и широки 10-15 см. Цветовете са малки, зеленикаво-бели, събрани в метличести съцветия 5-10 см дълги. Всяко цвете се състои от - широколистна чашка, шест неравни кремави венчелистчета, и многобройни тичинки, обединени в широка, с форма на качулка маса.
Плодовете са тежки, наподобяващи капсула с тегло до 2 кг., в която са разположени като ветрило 20-ина кафяви семена, покрити със здрава черупка. Бразилските орехови дървета произвеждат плодове почти изключително в девствените гори, тъй като в нарушените гори липсват пчелите от рода Bombus, Centris, Epicharis, Eulaema и Xylocopa, които са единствените, способни да опрашват цветята на дърветата в различни области и по различно време на годината. Плодът отнема 14 месеца, за да узрее след опрашването на цветята. Бразилските орехи са събрани от насаждения, но производството е ниско и в момента не е икономически изгодно.
Плодовете са с твърди стени и сферична форма, с големина от 8-18 см в диаметър, които наподобяват големи кокосови орехи, висящи в краищата на дебелите клони на дървото. Могат да тежат до 2,3 кг и съдържат 12-24 ядки или семена, които са подредени като части от портокал, с дължина 4-5 см. Имат твърда, дървесна черупка с дебелина 8-12 мм. Едно зряло дърво ще произведе повече от 300 плода, които узряват и падат на земята от януари до юни. Месото се събира от горския под и семената се изваждат, изсушават на слънце и след това се измиват и изнасят, докато са още в черупките си. Кафявата им обвивка е много твърда и има три страни.
Капсулата съдържа малък отвор в единия край, който позволява на големите гризачи като агути да го гризът отворен. Те изяждат някои от семената, докато заравят други за по-късна употреба. Някои от тях могат да покълнат в нови бразилски дървета. Повечето от семената "засадени" от агутисите в сенчести места дават млади фиданки, на които може да се наложи да чакат години, в състояние на латентност, за да падне основното дърво и слънчева светлина да достигне до тях, за да започнат отново да растът. Съобщава се, че маймуните капуцини отварят ядките с камък като наковалня.
Изображение: Lior Golgher, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; P. S. Sena, edited by User:RoRo, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Разпространение на бразилски орех
Бразилското орехово дърво е родено в Гвианите, Венецуела, Бразилия, Източна Колумбия, Източно Перу и Източна Боливия. То се среща като разпръснати дървета в големи гори на бреговете на река Амазонка, Рио Негро, Тапайос и Ориноко.
Използваема част на бразилски орех
Употребяват се ядките на растението.
Химичен състав на бразилски орех
От растението са изолирани следните вещества
- голямо количество селен и вит. С;
- белтъчини;
- омега 3-мастни киселини и витамин А, В1, В2;
- желязо.
Изображение: Nando cunha, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Бразилските орехи съдържат малки количества радий, радиоактивен елемент, в около 1-7 nCi / кг или 40-260 Bq / кг, около 1000 пъти по-високи, отколкото в други общи храни. Според асоциираните от Oak Ridge университети, това не се дължи на повишени нива на радий в почвата, а на "много обширната коренова система на дървото."
Бразилските орехи съдържат 14% протеини, 12% въглехидрати и 66% мазнини. 85% от калориите им идват от мазнини, а количество от 100 грама ядки осигурява 656 калории. Мастните компоненти са 23% наситени, 38% мононенаситени и 32% полиненаситени. Поради високото им съдържание на полиненаситени мазнини, предимно омега-6 мастни киселини, бразилските орехи с черупки могат бързо да гранясат.
В хранително отношение, бразилските орехи са отличен източник на диетични фибри, различни витамини и минерали. Количество от 100 грама има богато съдържание на тиамин, витамин Е, магнезий, фосфор, манган, цинк. Бразилските орехи са може би най-богатият диетичен източник на селен.
Лечебни свойства и приложение на бразилски орех
Свойства на билката
- антиоксидантно;
- общоукрепващо;
- благоприятстват обмяната на въглехидратите и мазнините;
- помагат за понижаване нивото на холестерола;
- укрепва сърдечно-съдовата и кръвоносната системи (особено при хора, страдащи от нарушена мастна обмяна или пациенти след инфаркт);
- нормализира нивото на кръвната захар;
- подпомага дейността на нервната тъкан.
Състояния и заболявания, при които се прилага бразилски орех
- препоръчва се при заболявания като язва, гастрит, анемия;
- с цел укрепване на костите и зъбите;
Къде се използва бразилският орех?
- в медицината;
- в козметичната промишленост;
- в хранителната промишленост;
- в часовникарството;
- за производство на бои.
Интересно за бразилския орех
В Бразилия е незаконно да се отсича бразилски орех. Плодовете му, понеже са много тежки и твърди, при което когато падат, те представляват сериозна заплаха за превозните средства и хората, преминаващи под дървото. Плодовете на бразилските орехи потъват в сладка вода, което може да доведе до запушване на водни пътища в крайречните райони.
Изображение: Scalpelman, CC0, via Wikimedia Commons
През 2014 г. световното производство на бразилски орехи (с черупки) е 95 000 тона, което остава постоянен годишен обем от 2009 г. Най-големите производители са Боливия (47% от световната стойност) и Бразилия (40%), а САЩ са най-големият вносител, с 9% от световния обем на производството.
Бразилските ядки за международна търговия се добиват главно от диви реколти в тропическите гори. Това е напреднал модел за генериране на доход от тропическа гора, без да бъде унищожена. Но дърводобивът е значителна заплаха за устойчивостта на бразилските дървета.
Анализът на дървесните етапи в районите, където се събират орехите, показва, че умереното и интензивно събиране отнема толкова много семена, че не са достатъчни, за да заменят по-старите дървета, когато умрат. Местата с леки събирания са имали много млади дървета, докато обекти с интензивни събирателни практики почти не са имали млади дървета.
Европейският съюз е наложил строги правила за вноса от Бразилия на бразилските ядки в техните черупки, тъй като е установено, че черупките съдържат високи нива на афлатоксини, което може да доведе до рак на черния дроб.
Бразилските ядки са обща съставка в смесените ядки. Поради големия си размер те са склонни да се издигат на повърхността над другите при принудителни вибрации по време на транспортиране - пример за гранулирана конвекция, която по тази причина често се нарича "ефект на бразилския орех".
Масло от бразилски орех
Маслото от бразилско орехче съдържа 75% ненаситени мастни киселини, съставени основно от олеинова и линолова киселини, както и от фитостерол, бета-ситостерол и мастноразтворим витамин Е.
Мастните киселини в бразилското орехово масло
- палмитинова киселина 16-20%;
- палмитолеинова киселина 0,5-1,2%;
- стеаринова киселина 9-13%;
- олеинова киселина 36-45%;
- линолова киселина 33-38%;
- наситени мазнини 25%;
- ненаситени мазнини 75%.
Освен с употребата на храна, маслото от бразилски орехи е известно и с използването си като лубрикант в часовници, за изработване на бои за художници, както и в козметичната индустрия.
Изображение: Quadell, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Други употреби на бразилски орех
Бразилските ядки обикновено се консумират сурови или бланширани и имат високо съдържание на протеини, диетични фибри, тиамин, селен, мед и магнезий. Маслото често се използва в шампоани, сапуни, балсами за коса и продукти за грижа за кожата.
Гравюрите в бразилските орехови черупки се използват като декоративни бижута от местните племена в Боливия. Поради твърдостта си, черупката му често се пулверизира и използва като абразив за полиране на материали като метали и дори керамика (по същия начин се използва бижутерски руж).
Дървесината от бразилските орехови дървета е с отлично качество, но дърводобивът е забранен от закона във всичките три страни производителки (Бразилия, Боливия и Перу). Незаконният добив на дървен материал и разрешителни за заемане на земя, представляват постоянна заплаха за дървесния вид.
Заглавно изображение: Bolbras, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ЖАН Д'АРСЕЛ КРЕМ ЛИФТИНГ КОМФОРТ 50 мл.
Безплатна доставка за България!ПЮРВИТАЛ ПОЛЕКС капсули * 50
СЕЛЕНОГИН таблетки * 60 WEDO
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Brazil_nut
https://pfaf.org/USER/Plant.aspx?LatinName=Bertholletia+excelsa
https://www.britannica.com/topic/Brazil-nut
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15212486
Коментари към Бразилски орех