Форсития, Форзиция
Форсития, Форзиция (Forsythia suspensa) е вид цъфтящо растение от семейство Маслинови, родом от Азия. Това е една от 50-те основни билки, използвани в традиционната китайска медицина. Нарича се още Златни камбани, Лиан Циао, Плачеща форсития.
Плодовете Forsythia се използват широко в традиционната китайска медицина за антипиретично и противовъзпалително действие при лечението на бактериални инфекции и заболявания на горните дихателни пътища. Обикновено се комбинират с цвете орлови нокти (Lonicera) и други съставки. Плодовете на Forsythia също се използват като диуретик и като сърдечно-съдов тоник.
Устройство на форсития
Изображение: KENPEI, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Forsythia suspensa е широколистен храст, растящ до 5 метра височина. Цъфти от март до април. Видът е хермафродит (има както мъжки, така и женски органи) и се опрашва от насекоми. Растението не е самоплодно.
Златните 4-листни цветя се появяват обилно преди листата в края на зимата до началото на пролетта. Един от най-ранните цъфтящи храсти - истински предвестник на пролетта. Противоположни, яйцевидни, прости до трилистни, средно зелени листа се разполагат по клончетата след прецъфтяването на цветовете. Няма забележим цвят на есен.
Разпространение на форсития
Този вид е родом от Китай и е един от родителите на популярните хибриди Forsythia x intermedia. Форситията е голям храст, който се отглежда по бреговете на потоците и може да бъде идентифициран по жълтите му цветя. Може да се намерят градински сортове. Това е пролетно цъфтящ храст, с жълти цветя. Отглежда се и е ценен заради здравината си.
Може да расте в пълна сянка (дълбока гора) полусянка (светла гора) или без сянка. Предпочита влажна почва.
Използваема част на форсития
Цялото растение има декоративна стойност. Употребяема негова част с лечебна цел е плодът му.
Химичен състав на форсития
Според класическите китайски билкови текстове и китайската фармакопея, Forsythiae Fructus доминиращо показва топлинно изчистващи и детоксикиращи ефекти в рецепти на традиционната китайска медицина. В съвременните изследвания повече от 230 съединения са отделени и идентифицирани от F. suspensa. 211 от тях са били изолирани от плодове. Лигнаните и фенилетаноидните гликозиди се считат за характерни и активни съставки на тази билка, като форзитиазид, филирин, рутин и филигенин. Те проявиха противовъзпалителни, антиоксидантни, антибактериални, антивирусни, противоракови и антиалергични ефекти и др. Понастоящем няма доклад за токсичността на Forsythiae Fructus, въпреки лека токсичност на форзитиазид, докладвана в местни публикации. В сравнение с Laoqiao, Qingqiao съдържа по-високи нива на форзитиазид, форзитозид С, корнозид, рутин, филирин, галова киселина и хлорогенова киселина и по-ниски нива на ренгиол, глюкоза и суспензид метилов етер. Листата са богати на рутин.
Лигнаните, като филигенин и пинорезинол, и техните глюкозиди са основни съставки на плодовете на F. suspensa. Съобщава се за намалени циклохексилетанови производни ренгиол, ренгиоксид и ренгиолон и техните гликозиди (ренгиозиди А-С6 и форситензиди А и В7).
Лечебни свойства и приложение на форсития
Изследователският интерес е съсредоточен върху химиотерапевтичните приложения на форсития. Установено е, че рутинът е активният антиеметичен компонент на плодовете й.
Изображение: ?? HQ, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Плодът на Forsythia suspensa се използва като общоприето лекарство в Китай, Япония и Корея. Традиционно се употребява за лечение на пирексия, възпаление, гонорея, карбункул и еризипел. В зависимост от различното време на прибиране на реколтата, той може да бъде класифициран в две форми, а именно Qingqiao и Laoqiao. Зеленикавите плодове, които започват да узряват, се събират като Qingqiao, докато жълтите плодове, които са напълно узрели, се събират като Laoqiao. И двете се прилагат за медицинска употреба.
Топлинно изчистващите действия на Forsythiae Fructus се основават на противовъзпалителните и антиоксидантните свойства на лигнаните и фенилетаноидните гликозиди. Детоксикиращите ефекти се дължат на антибактериалните, антивирусни и противоракови свойства на билката. Забележителните противовъзпалителни и антиоксидантни способности на Forsythiae Fructus допринасят за неговата противоракова и невропротективна дейност. По-високият дял на лигнани и фенилетаноидни гликозиди в Qingqiao от Laoqiao може да обясни по-добрата антиоксидантна способност на Qingqiao и по-честата употреба на Qingqiao в рецептите на традиционната китайска медицина.
Свойства на форсития
- противовъзпалително;
- противораково;
- диуретично;
- противокашлично;
- стимулиращо менструалния поток;
- температуропонижаващо;
- слабително;
- тонизиращо;
- противопаразитно.
Изображение: peganum from Small Dole, England, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Форситията се използва в китайското билколечение от над 4000 години и се счита за една от 50-те основни билки. Билката е с антисептичен ефект, тя се използва главно за лечение на циреи, карбункули, паротит и заразени жлези на шията. Плодът е горчива стягаща билка, която стимулира сърцето, нервната система и жлъчния мехур. Той съдържа витамин Р, който се използва за укрепване на капилярите. Той се използва вътрешно за лечение на остри инфекциозни заболявания като паротит, а също и при тонзилит, инфекции на пикочните пътища, алергични обриви и др. Плодовете се събират, когато са напълно узрели, и се сушат за употреба в отвари. Растението има подобно действие на Lonicera japonica и обикновено се използва в комбинация с този вид за постигане на по-силно действие. Цветовете имат широкоспектърно антибактериално действие, като инхибират растежа на Staphylococcus aureus, Shigella dysenteriae, хемолитичен стрептокок, Pneumococcus, Bacillus typhi, Mycobacterium tuberculi и др. Растението е вермифуга, въпреки че използваната част не е посочена. Листата са трескави и също се колят върху язви и хемороиди. Отвара от листа и клонки се използва при лечението на рак на гърдата. Коренът се използва при лечението на рак, настинки, треска и жълтеница.
Други приложения на форсития
Форсетията може да се прилага като декоративно растение. Лесно се отглежда в средни, средни, добре дренирани почви на пълно слънце до частична сянка. Приспособява се към широка гама от почви. Най-доброто производство на цветя се наблюдава когато е изложена на пълно слънце. Ако се оставят сами, растенията могат да колонизират дадена зона с течение на времето, защото плачещите клони често се вкореняват там, където докосват земята. Плачещите клони могат да бъдат разположени върху опорна структура, за да растат малко по-високи като дървесна лоза.
Внимание!
Няма клинично доказана лечебна доза за билката. Не са открити и нива на токсичност, както и взаимодействия с медикаменти и други билки,
Приемът й не се препоръчва при бременност и кърмене.
Заглавно изображение: ???????Aomorikuma?, Public domain, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Forsythia_suspensa
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Forsythia+suspensa
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=z920
https://www.rhs.org.uk/Plants/7260/Forsythia-suspensa/Details
https://www.drugs.com/npp/forsythia.html
http://temperate.theferns.info/plant/Forsythia+suspensa
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28887216
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Астериди (Asterids)
- Разред Lamiales
- Сем. Oleaceae (Маслинови)
- Домашно лечение при цирей - фурункул, карбункул, абсцес
- Билки и домашни средства срещу стафилококова инфекция
- Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
- L02 Абсцес на кожата, фурункул и карбункул
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Лекува ли витамин В17 рак?
- Хирургично отстраняване на лимфни възли
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
- Как гладът убива рака
Коментари към Форсития, Форзиция