Бигнония
Бигнония (Bignonia capreolata) е многогодишен, вечнозелен, катерлив храст. Представител е на семейство Бигнониеви (Bignoniaceae). Растението се отличава не само със своите ароматни и красиви цветове, а също и с лечебните си свойства.
Устройство на бигнония
Изображение: Père Igor, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Бигнонията достига височина до 17 метра. Ширината й се разпростира над 4 метра. Стеблото й е квадратно червеникаво-лилаво. Листата на растението са вечнозелени с копиевидна форма, с гладки ръбове и тясно заострени краища. В основата си те са вдлъбнати и изглеждат сърцевидни.
Цветът на листата варира в зависимост от сезона - от бляскаво зелено през вегетационния период до червеникаво-лилаво през зимата. Цветовете на бигнонията са с фуниевидна форма и големина от 2 до 5 сантиметра.
Венчелистчетата на цвят са оранжево-червеникави, а гърлата им са жълти. Плодовете на растението са разположени в шушулки, които са дълги от 8 до 10 сантиметра. То цъфти през ранна пролет и дава плодове в края на лятото.
Разпространение на бигнония
Бигнонията произхожда от Югоизточната част на Съединените щати. Днес, тя е разпространена по целия свят и се среща в цветни градини. Вирее в тропически райони с ниска надморска височина, на блатисти и богати на хумус почви, покрай бавнотечащи водни басейни.
Химичен състав на бигнония
Интересен е химичният състав на бигнонията, въпреки че не е изцяло изучен. Съдържа индолов алкалоид - резерпин. Това прави бигнонията единственото известно растение, извън представителите на семейство Олеандрови (Apocynaceae), което съдържа резерпин. В миналото, този алкалоид се е използвал за повлияване на психични заболявания, а днес основното му приложение е в лечението на артериална хипертония. Други химични вещества, съдържащи се в бигнонията са: флавоноиди, сапонини, танини, анизолова киселина, желязо и тритерпени.
Използваема част на бигнония
В употреба влизат главно листата и цветовете на растението, а по-рядко приложение намират корените и стеблата.
Лечебни свойства и приложение на бигнония
Изображение: Susan Adams from Dallas-ish, TX, USA, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Билката има дългогодишна история в американската нетрадиционна медицина. В миналото бигнонията е употребявана от чероките като средство за пречистване на кръвта, за облекчаване на главоболие и ревматични болки. По-късно приложението на бигнонията в неконвенционалната медицина престава. След време, обаче, употребата на билката е възобновена от американския ботаник Томи Бас. Той я използва за лечение на изтощение и болки при мулета, пренасяши тежки товари. Ботаникът открива, че бигнонията притежава адаптогенни свойства (подпомага приспособяването на тялото към стрес и асистира адекватните отговори на нервната система към шокови въздействия). Бигнонията подпомага лечението на анемия, поради високото съдържание на желязо в състава й. В цветарството, растението се използва за декорация на цветни градини и паркове, заради красивите си ароматни цветове.
Лечебни свойства на бигнония
- спазмолитично;
- противовъзпалително;
- антиоксидантно;
- антимикробно;
- тонизирашо;
- подпомага бъбречната функция;
- седативно;
- хемостатично (кръвоспиращо);
- отхрачващо.
Заболявания и състояния, при които се прилага бигнония
- анемия;
- главоболие;
- кожни заболявания;
- акне;
- ревматизъм;
- ентероколит;
- оток;
- хронична умора;
- смущения в менструацията;
- възпаление на яйчниците;
- замаяност;
- сънливост;
- задух.
Изображение: Douglas Goldman, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Начини на приложение на бигнония
В неконвенционалните методи за лечение на анемия, болки и хронична умора, бигнонията се прилага за вътрешна употреба под форма на чай или запарка.
- чай от бигнония - няколко изсушени листа от билката се заливат с 500 мл. вряла вода и се оставят да престоят в продължение на 2-3 часа. След това, получената инфузия се охлажда и е годна за консумация в продължение на няколко дни. Приема се два пъти дневно преди хранене.
За лечение на кожни заболявания и гинекологични възпаления, инфузията от бигнония се прилага външно - под формата на седалищни вани и мехлеми.
Внимание!
Бигнонията трябва да се използва с повишено внимание, тъй като химичният й състав не е напълно изучен. Противопоказана е употребата на билката от бременни или кърмещи жени. Въпреки, че не са установени странични ефекти от приложението на бигнонията, самолечението с нея може да бъде опасно. Винаги се консултирайте с лекар или фармацевт преди употребата на билката.
Заглавно изображение: Stan Shebs, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
СТИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАТОЧИНА 10 мл.
КОПРИВА ЛИСТА
КОПРИВА КОРЕНИ
КАЛИВИТА СОЕВ ЛЕЦИТИН капсули * 250
Безплатна доставка за България!ТРАУМАСТЕМ ТАФ ЛАЙТ АБСОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТ ТИП МРЕЖА 7.5 х 5 см
ТРАУМАСТЕМ Р СТЕРИЛЕН РЕЗОРБИРУЕМ ХЕМОСТАТИЧЕН ПРАХ 3 г * 5
НовБиблиография
http://impactfactor.org/PDF/IJPPR/4/IJPPR,Vol4,Issue3,Article3.pdf
https://redearthwildcrafted.wordpress.com/2017/02/20/crossvine-native-medicinal-for-rejuvenation/
https://recessiongardening.wordpress.com/tag/herbal-medicine/https://recessiongardening.wordpress.com/tag/herbal-medicine/
http://feelingkeep.com/article/cross-vine-plant-rich-in-medicinal-properties
https://www.dmt-nexus.me/forum/default.aspx?g=posts&t=62025
Коментари към Бигнония