Слабителен лен
Слабителен лен, Приказен лен (Linum catharticum) представлява едногодишно, тревисто, цъфтящо растение от семейство Ленови (Linaceae). Той е известен гостоприемник на патогенната гъба ленена ръжда (Melampsora lini). Латинското наименование на растението, Linum catharticum, произлиза от неговите лечебни свойства. Думата "Linum" означава "лен" на латински, а "catharticum" се отнася за неговите очистителни свойства. Традиционно растението се използва като слабително и се смята, че има почистващи свойства. Приказният лен е красиво и деликатно растение, което има богата история и много приложения. Има значение за дивата природа, традиционния фолклор и култура.
Устройство на слабителен лен
Изображение: Fornax, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Този вид лен достига до 25 см височина. Стъблото му е доста деликатно, голо, с кръгло сечение. Листата му са срещуположно разположени, ланцетовидни, обратно-яйцевидни, 1 см дълги. Развива бели цветчета, с големина 4-5 мм, с 5 яйцевидни венчелистчета. В основата на венчелистчетата има жълтеникаво петно. Чашелистчетата също са 5, отделни, ланцетовидни, около 3 мм дълги. Тичинките са 5. Плодникът се състои от 3 срастнали плодолиста. Цъфти в периода от юни до август-септември месец. Видът е хермафродит (има мъжки и женски органи) и се опрашва от мухи. Растението е самоплодно. Плодовете са сферични, 2-3 мм дълги, представляващи 4-делна капсула, като във всяко отделение има по 2 семенца.
Разпространение на слабителен лен
Билката води произходът си от Великобритания, Исландия, Централна и Северна Европа, Северна Америка и Западна Азия. Във Финландия видът се счита за застрашен. Слабителният лен расте карай ливади, сухи пасища, скалисти райони, дюни и мочурища, варовити пасища. Не може да расте на сянка. Предпочита влажна и добре дренирана почва. Може да расте в много алкални почви.
Използваема част на слабителен лен
Събира се през лятото, докато цъфти и може да се изсуши за по-късна употреба.
Химичен състав на слабителен лен
Днес приказният лен все още се използва в билковата медицина. Листата и стъблата му съдържат линамарин, съединение, което може да се разпадне на циановодород при поглъщане. Въпреки че това може да бъде вредно в големи количества, растението все още се прилага в малки дози като леко слабително и диуретично средство.
Лечебни свойства и приложение на слабителен лен
Изображение: Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Linum catharticum традиционно се използва в медицината за лечение на различни заболявания, като кожни такива, запек, респираторни проблеми. Цветните части на билката се употребяват за производство на лекарства. Тя се прилага главно като слабително средство, улесняващо движението на чревните маси и тяхното елиминиране от организма. Някога е била използвано като драстично очистително средство. Предизвиква повръщане.
Като цяло слабителният лен е универсално растение с богата история и много приложения. Това е очарователно и лесно за отглеждане растение, което може да се използва по различни начини, от билколечение до текстил.
Свойства на слабителен лен
- антихелминтно;
- диуретично;
- еметично;
- очистително/слабително.
Слабителният лен често е бил използван в миналото като леко слабително средство, а също и за лечение на мускулен ревматизъм, чернодробни оплаквания, жълтеница и катарални проблеми. Днес рядко се използва в съвременното билколечение. Когато се прилага като очистително, обикновено се приема с газогонно средство като мента. От растението се прави хомеопатично лекарство за лечение на бронхит, хемороиди и аменорея.
Състояния и заболявания, при които се прилага слабителен лен
- запек;
- астма и кашлица;
- за стимулиране на апетита;
- ларингит;
- бронхит;
- инфекции на пикочния мехур;
- кожни заболявания като екзема и дерматит.
Приказният лен също се използва в традиционната медицина за лечение на очни инфекции и други свързани с очите състояния. Семената му съдържат слуз, вещество, което може да помогне за успокояване и защита на лигавиците на окото. Те са били използвани за приготвяне на лапа или отвара за промиване на очите при раздразнения и инфекции.
Интересно за слабителен лен
Понякога слабителният лен се отглежда като декоративно растение в градини. Той е издръжливо растение, което може да вирее при различни условия на отглеждане. Предпочита добре дренирана почва и пълно слънце пред частична сянка. Може да се отглежда от семена и е чудесно допълнение към градини с диви цветя или алпинеуми. Растението лесно се самозасажда, така че е важно цветята да бъдат премахнати, за да се предотврати твърде агресивното му разпространение.
Този вид лен е свързан с много легенди и митове през годините. В древността се е смятало, че цветята притежават магическа сила и са свързани с приказния свят. Според народните поверия, ако откъснете цветята, ще ви сполети нещастие. Но ако носите гирлянд от цветята му, това ще ви донесе късмет.
От растението се добива синя боя, която се използва за боядисване на текстил от векове.
Приказният лен също е важно растение за дивата природа. Той е източник на храна за много животни, включително птици и насекоми. Семената на растението също са важен източник на храна за някои дребни бозайници.
Счита се за плевел в някои райони, защото може да бъде инвазивен и да се разпространява бързо. Важно е да се проучат навиците на отглеждане на растението и да се контролира растежът му, ако е необходимо, за да се предотврати изпреварването на други растения в района.
Изображение: Biodehio, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Влакната на растението също са били използвани в традиционното тъкане за производство на текстил, особено в северните региони на Европа. Те са подобни на ленените влакна, но са много по-фини и меки, което ги прави идеални за създаване на деликатни тъкани.
Този вид лен е красиво и деликатно растение, което е отлично допълнение към градина с натурализирани или диви цветя. Също така е важно растение за пчелите и другите опрашители, което го прави ценен актив за всяка градина, фокусирана върху насърчаването на биоразнообразието.
Един интересен факт за него е, че той е важен индикатор за почвените условия. Растението предпочита сухи, песъчливи или чакълести почви с ниско съдържание на хранителни вещества. Често се среща в нарушени зони или в местообитания, които са били подложени на пожар или други смущения. Поради предпочитанията си към тези типове почви, той може да се използва като индикаторно растение, което да помогне за определяне на почвените условия и здравето на екосистемата.
Приказният лен също се използва в традиционни церемонии и ритуали. В древната келтска традиция растението се свързва с богинята Бригид и се използва за създаване на гирлянди и венци в нейна чест. В някои части на Европа растението се употребява за украса на домове по време на коледния сезон.
Внимание!
Приет във високи дози, Linum catharticum е отровен. Може да причини повръщане, диария и подуване на стомаха и червата. Причина за това е наличието на токсичното съединение в него - линамарин, което когато се метаболизира в тялото, може да произведе циановодород.
Да не се приема от бременни и кърмещи жени.
Заглавно изображение: Benjamin Zwittnig, CC BY 2.5 SI, via Wikimedia Commons
Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО
ИЗИЛАКС ЗА ВЪЗРАСТНИ супозитории 2500 мг * 18
ИЗИЛАКС ЗА ДЕЦА супозитории 1500 мг * 18
БИОХЕРБА ЧАЙ АРТИСТИЧЕН СЛАБИТЕЛЕН НАСИПЕН 120 гр.
ЧАЙ ФИЛТЪР СЕНА (МАЙЧИН ЛИСТ) * 20 БЪЛГАРСКА ЧАЕНА КОМПАНИЯ
СЕНА ШУШУЛКИ 50 г БИЛКИ КАРМЕН
МАГНАЛАБС АЛЕКСА ФОРТЕ капсули * 30
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Linum_catharticum
https://gobotany.nativeplanttrust.org/species/linum/catharticum/
https://luontoportti.com/en/t/1085/fairy-flax
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Linum+catharticum
http://www.naturalmedicinalherbs.net/herbs/l/linum-catharticum=purging-flax.php
https://www.rxlist.com/mountain_flax/supplements.htm
https://antropocene.it/en/2023/02/20/linum-catharticum-2/
https://herbpathy.com/Uses-and-Benefits-of-Linum-Catharticum-Cid10126
http://www.wildflowerweb.co.uk/plant/1442/fairy-flax
РАСТЕНИЕТО е свързано към
- Група Еудикоти (Eudicots)
- Клон Розиди (Rosids)
- Разред Malpighiales
- Сем. Linaceae (Ленови)
- Методи и съвети за извършване на клизма
- Ларингит при деца - какво можем да направим у дома
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Какво лекува английската сол
- Рецепти от народната медицина за лечение на бронхит
- Бебешко ако - какво може да откриете в памперса
- Кодеин
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Спастична кашлица
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
Коментари към Слабителен лен