Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ МКБ Z40-Z54
В рубриката лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ се посочват различни манипулации, които се извършват от медицински персонал в здравни заведения във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ.
Профилактична хирургична намеса
Развитието на много заболявания може да бъде предотвратено, чрез правилна профилактична намеса. Под това се разбират профилактични изследвания няколко пъти годишно, консултации със здравни специалисти, отказване от вредните навици (алкохол, тютюнопушене), физическа активност и други.
През последните години медицината е напреднала значително, появиха се нови изследвания, които определят каква е вероятността за възникване на дадено заболяване. Например чрез изследване на концентрация на специфични субстанции в тялото (туморни маркери) може да се определи дали в тялото има ракови клетки, дори пациентът да не проявява симптоми.
Чрез търсене на мутации в гените се открива вероятността даден човек да развие определен вид рак. Такъв е случая с мутациите BRCA1 и BRCA2, които са индикации за развитие на рак на гърдата и яйчниците.
Тези мутации се унаследяват от родителите. Ако някой в семейството е имал злокачествено заболяване е добре всички да се подложат на профилактичен преглед. Други заболявания, които могат да се предотвратят с правилна профилактична намеса са фамилната аденоматозна полипоза, синдромът на Lynch и други състояния.
Процедури, които нямат лечебни цели
В тази рубрика се говори за процедурите в пластичната хирургия. Този дял на медицината се подразделя на естетична (козметична) и реконструктивна хирургия. Целта на естетичната е да подобри външните характеристики на човек, а на реконструктивната — възстановяване на части от тялото и лицето.
Процедурите в тази категория са най-различни. Мамопластика представлява корекция на гърдите. Налага се след отстраняване на гърдите, заради рак на гърдата. Други процедури са блефаропластика, криолиполиза, уголемяване на устни, ринопластика, отопластика, ортогнатна хирургия и много други процедури.
Други процедури, които нямат лечебни цели са пробиване на уши и обрязване. Чрез пробиване на ухото се създава отвор в него, като той може да е навсякъде, не е нужно да е само върху ушната висулка.
Обрязването може да бъде ритуално или обикновено, например по медицински причини. В някои култури е задължително обрязването на момчетата. Процедурата представлява отстраняване на препуциума.
Последваща помощ с възстановителна хирургична намеса
След всяка медицинска интервенция е необходимо да се положат грижи за правилното възстановяване. Целта на последващата помощ е точно това. След операция на главата, се препоръчва тялото да стои в изправено положение. Това е така, защото отока трябва да спадне и има риск от получаване на асиметрия.
Обикновено след хирургична намеса, зоната е зачервена, оточна и болезнена. Уязвима е към инфекции, затова трябва да се поддържа стерилна, ако има превръзка — да се сменя. Понякога може да се маже с антибиотичен крем, капки или други средства.
Ако процедурата е извършена върху гърдите, трябва да се носи безформен сутиен, който да не ги ограничава. Ще има известна разлика между двете гърди, но е напълно нормално. Ничие тяло не е напълно симетрично.
Грижа за изкуствени отвори
При някои медицински състояния се налага да се създаде изкуствен отвор, наречен стома. Обикновено той свързва повърхността на тялото с кух орган. В рубриката се дават насоки как правилно да се полагат грижи за него, за да се предотвратят усложнения.
В рубриката се споменава за грижата на трахеостома, гастростома, илеостома, колостома, цистома и други изкуствено създадени отвори. Изкуствените отвори се почистват ежедневно и ако трябва върху тях се прилагат медикаменти.
При колостома и илеостома към тялото е прикрепена торбичка, в която се отделят фекалните маси. Тя също се почиства всеки ден или се използват такива за еднократна употреба. Торбичката стои върху коремна.
При цистостомия, пикочният мехур е свързан към катетър, който изхвърля урината в торбичка, прикрепена за крака. Зоната около стомата също трябва да се почиства и обезкосмява, ако се налага, за да се закрепва по-лесно торбичката.
Проба и нагласяне на външно протезно устройство
В рубриката лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ се включват и теми относно нагласяне на протеза. Протезата представлява изкуствено създадено устройства, което се намира в тялото или се закрепва за него. Целта му е да замести липсваща или премахната част от тялото. В зависимост от местоположението си протезите могат да бъдат външни и вътрешни, а според материала, от който са направени — пластмасови, дървени, метални и други.
Протезата може да замести липсващ крайник, млечна жлеза, око, ухо, нос или други части от тялото. Изработването на протеза е дълъг и сложен процес. Докато се изготвя, на пациента може да му се осигури друга временна протеза.
Свикването към новия начин на живот отнема време. Пациентите трябва да работят с физиотерапевти, за да свикнат с протезата. Протезата и частта от тялото, в която се помества се почистват старателно ежедневно, за да се избегнат усложнения или инфекции.
Поставяне и регулиране на имплантирано устройство
Имплантираните устройства се изработват от различни материали. Те се имплантират в тялото, като някои от тях имат предимно козметичен ефект, а други изпълняват различни функции в тялото.
Импланти са пейсмейкъри, системи за вливане на течности, слухови импланти и други устройства. Пейсмейкърът служи за регулация на сърдечния ритъм, коригира ритъмно — проводни нарушения, като аритмия.
Системите за вливане се използват за доставяне на течности и медикаменти в тялото на пациента, когато няма друг удобен път за внасянето им. Използват се различни пътища за вливане — венозен (най-често използван), артериален, епидурален, подкожен.
Не всеки пациент е подходящ за трансплантация на слухов апарат, затова слухът му се оценя предварително. Установява се коя част е увредена и какъв е процентът на загуба. Устройството се захваща за някоя от слуховите костици.
Проба и нагласяне на други устройства
Разглеждат се различни средства, които улесняват живота на човек и не се имплантират в тялото. Такива са:
- Контактни лещи и очила — служат за корекция на зрението, лекарят ще прецени кой е най-подходящият вид след предварителен офталмологичен преглед.
- Слухов апарат — представлява устройство, което се закрепва за ушната мида. Предварително се провежда слухов тест, оценящ загубата на слуха. Съществува голямо разнообразие от модели. В началото е малко трудно пациентите да свикнат. Препоръчва се слуховият апарат да се нагласи спрямо средата, в която се намира човек.
- Устройства повлияващи нервната система — невростимулаторите повлияват определени части от мозъка. Използват се за предотвратяване на епилептични гърчове, лечение на хронична болка, депресия и други състояния.
- Зъбно протезно устройство — това са коронки, зъбни импланти, протези и други. Стоматологът ще прецени кое е най-подходящото устройство за поставяне. В зависимост от процедурата, понякога се прави рентгенография на устната кухина.
- Ортодонтско устройство — те биват постоянни и сменяеми. Такива устройства са шини, алайнъри, фиксирани апарати, подвижни ретейнъри и много други. Служат за промяна на позицията на зъбите. Препоръчва се да се започне след сменяне на млечните зъби с постоянни.
-
Чревни приспособления — след някои злокачествени заболявания или инциденти, се налага изрязване на част от червото и създаване на изкуствен отвор (стома) на повърхността на тялото. Към него се прикрепва колекторна торбичка, в която изтичат фекалните материи.
- Приспособления за отделяне на урина — при някои заболявания на отделителната система се налага поставянето на цистостома. Представлява отвор в пикочния мехур, към който са свързани катетър и колекторна торбичка.
- Ортопедични устройства — пример за такива са ортопедичните стелки, шини, гипс или корсет. Имат за цел корекция на нарушения в опорно-двигателната система. Трябва да се вземат точни мерки за изработването им.
- Инвалидна количка — бива най-различни видове, включително електрическа и ръчна (обикновена). За изработването й е необходимо да се вземат точните мерки на пациента, така че да му е удобно, докато седи в нея.
Други видове последваща ортопедична помощ
В някои случаи след фрактура на костите се налага използването на вътрешно или външно фиксиращо устройство. Външното представлява гипс или шина, която покрива участъка. Целта е тази зона да се обездвижи, за да се подпомогне зарастването на косите и да не възникнат усложнения.
Вътрешното фиксиращо устройство (винтове, опори, плочки, пръчки) има няколко предимства пред външното. С него се скъсява престоят в болницата, както и времето за оздравяване. Така пациентите по-рано могат да се върнат към обичайното си ежедневие.
Други видове последваща хирургична помощ
След хирургични интервенции се налага последваща грижа за зоните. Това включва грижа за шевове и превръзки, отстраняването им, мониторинг и други манипулации. Последващата грижа за рани, зависи от големината, разположението им, вида на хирургичната манипулация и индивидуалните характеристики на пациента.
Зоните трябва да се поддържат чисти и ако е нужно да се мажат с антибактериални средства, за да не възникне инфекция. Ако се появят оток, зачервяване или болка около зоната трябва да се потърси лекарска помощ.
След изписване от болницата на пациента му се дават точни инструкции относно грижата за шевовете или превръзките, колко често да се сменят и кога да отиде да се премахнат шевовете.
Помощ, включваща диализа
Бъбреците изпълняват най-различни функции в тялото, една, от които е да филтрира отпадните метаболити и водата в тялото. Когато бъбречната функция е увредена, се преминава към диализа, посредством машина (диализатор).
Преди започване на процедурата трябва да се осигури съдов достъп до тялото (венозен най-често). Измерва се теглото, кръвното налягане и други характеристика на пациента, за да е сигурно, че може да понесе процедурата.
Друг вид диализа е перитонеалната. При нея течност от диализната машина преминава в перитонеалната кухина, промива стените й и се връща замърсена обратно в машината.
Помощ, включваща използване на рехабилитационни процедури
В рубриката се говори за следните теми:
- Рехабилитация при болест на сърцето — служи за възстановяване след сърдечни заболявания или операции (инфаркт, тромбоза, емболия). Преди започване на рехабилитацията се изготвя индивидуален план за възстановяване, спрямо нуждите на пациента.
- Друг вид физиотерапия — след ортопедична операция, травма или злополука се налага използването на физиотерапевтична помощ, за да може човека да се възстанови по-бързо и правилно, за да не се стигне до усложнения.
- Рехабилитация на лица, страдащи от алкохолизъм — злоупотребата с алкохол е сериозно заболяване. Хората се оплакват, че изпитват физическа и психическа зависимост към алкохола. Възвръщането към нормален живот за тези хора е много трудно и отнема години.
- Рехабилитация на лица, страдащи от наркомания — също представлява физическа и психическа зависимост към наркотични вещества. Рехабилитацията е сложна и зависи от вида вещества, които са употребявани.
- Психотерапия, некласифицирана другаде — чрез психоанализа, хипнотерапия и психотерапия, пациентите могат да превъзмогнат събития в живота си и отрицателни емоции, да коригират поведението си и да се почувстват по-добре.
- Речева терапия — тя служи за възстановяване на говорната дейност, след инциденти, операции или състояния, като инсулт.
- Неоперативно лечение на късогледство — коригира се с контактни лещи или очила. Правят се по поръчка, след предварителен преглед от офталмолог.
- Трудова терапия и професионална рехабилитация, некласифицирани другаде — след инциденти или състояния, увреждащи здравето на пациента, може да се наложи работа с трудов терапевт. Той помага на пациента да се научи да извършва ежедневните дейности, които преди е правел.
- Лечение, включващо други видове рехабилитационни процедури — тщтщнопушенето е друг сериозен здравословен проблем, който се свързва с различни заболявания. Създадени са най-различни методи за борба с никотиновата зависимост.
- Лечение, включващо рехабилитационна процедура, неуточнена — рехабилитационните мероприятия са различни. Периодът обикновено отнема дълго време, докато пациентът е готов да се възвърне към нормалния ход на живот.
Други видове медицинска помощ
Радиотерапията (лъчетерапия) се използва за лечение на злокачествени неоплазми. Според мястото, от което идват лъчите, се подразделят на външни и вътрешни. При външна радиотерапия, около тялото се движи машина, а при вътрешната се имплантира източник на лъчение.
Химиотерапията е друг начин за лечение на ракови заболявания. Може да се комбинира с лъчелечение за по-добри резултати. Химиотерапевтиците са вещества, които се вливат в тялото, посредством различни системи. Най-често се използва венозният път.
Кръвопреливането е животоспасяваща процедура, с която се цели обемозаместване на изгубената кръв или преливане на формени елементи (еритроцити, тромбоцити). Преди започване на процедурата е задължително да се изследва кръвната група на реципиента и да се определи кръвногруповата съвместимост с донора.
Палиативните грижи са специален вид, които целят да се помогне на хора с хронични състояния, като ХОББ, диабет, астма, ампутация, склероза и много други. Насочени са към максималното облекчаване на живота на пациента, а не към лечение на заболяването му.
Чрез използване на имунотерапия се намалява чувствителността към алергени на хората. По този начин се предотвратява появата на анафилактична реакция, която може да доведе до фатален край. Ниски дози от конкретният алерген се поставят в тялото на пациента, за да изгради имунна толерантност.
Донори на органи и тъкани
В рубриката лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ се включват и теми за трансплантация. Трансплантацията на органи, включително кръвопреливането, са животоспасяващи процедури. В зависимост от органа, който ще се дарява, може да бъде взет от жив или трупен донор, а в някои случаи донорът и реципиента са един и същи човек (трансплантация на кожа).
Донор на кост обикновено е починал човек и костта, която се присажда има по-скоро опорна роля. Служи като мост между фрагментите. Костите имат способността да се регенерират. След време донорната кост се отстранява.
Донор на костен мозък са живи лица. Процедурата по даряване е безопасна, в много редки случаи може да има нежелани реакции и то те най-често са към анестезията. Извличат се стволови клетки, които по-късно се използват за лечение на левкемия, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер и други.
Трансплантациите на бъбреци са едни от най-честите, защото те са чифтен орган и човек може да живее напълно нормално и с един бъбрек. Донори са както живи лица, така и трупове. Желателно е да се вземе от живо лице, заради по-малкият риск от усложнения.
Роговица за даряване се взима от трупни донори. Процедурата е относително лесна. Изрязва се овална част от роговицата на донора и се пришива към роговицата на реципиента.
Черният дроб има способността да се регенерира сам. При някои състояния, като цироза, той не е в състояние да се поправи. Тук идва на помощ трансплантацията. Ако донор е жив човек, след изрязване на част от черния му дроб, той ще се възстанови напълно до няколко месеца.
Донорите на сърца са единствено починали хора или такива в мозъчна смърт, чиито органи се поддържат живи. Ако човек не е дал съгласие след смъртта си органите да се дарят, такова право имат близките му.
Даряването на яйцеклетки или сперматозоиди е полезно за двойки с репродуктивни проблеми. Преди простъпване към даряването, на донора се извършват редица изследвания. Те имат за цел определяне на физическото и психическо здраве, както и наследственост за някои заболявания.
Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с неизпълнени специфични процедури
Понякога се случва така, че дадена медицинска процедура не може да бъде извършена. Причините са:
- поява на контраиндикации от страна на пациенти — заболяване, промяна в кръвната картина
- отказване от страна на пациента
- финансови причини — проблеми с осигуровката на пациента
- религиозни причини
Реконвалесценция
Представлява периодът след прекарано заболяване, травма, операция или инцидент, през който пациентът се възстановява. През този период трябва да се обърне внимание не само на физическото, но и на психическото състояние на пациента. Някои състояния водят до депресия, поява на фобии или отрицателни емоции.
След химиотерапия и радиотерапия пациентите се оплакват от редица нежелани симптоми, като косопад, гадене и повръщане, умора, проблеми с плодовитостта и в кожата. Терапията, освен ракови клетки, убива и здравите, което води до нежеланите ефекти.
В периодът на реконвалесценция след счупване на кост, се налага посещаването на физиотерапевт. Могат да се използват помощни средства, като инвалидна количка, патерици, бастун, по време на възстановяването.
Видове Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ МКБ Z40-Z54
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29456469
https://www.nhs.uk/conditions/plastic-surgery/
https://www.verywellhealth.com/incision-care-after-facelift-2709814
https://myhealth.alberta.ca/Health/aftercareinformation/pages/conditions.aspx?hwid=zy1382
http://thelondonprosthetics.com/patient_education/prosthetic_problems/
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/5-things-know-about-breast-implants
https://www.healthyhearing.com/help/hearing-aids/fitting
https://publicdocuments.sth.nhs.uk/pil3660.pdf
https://www.byramhealthcare.com/blogs/types-of-wound-care-dressings
https://www.kidney.org/atoz/content/hemodialysis
https://www.cardiosmart.org/Heart-Basics/Understanding-Cardiac-Rehabilitation
https://www.webmd.com/cancer/chemotherapy-what-to-expect#1
https://www.healthline.com/health/bone-graft
http://www.gmc-uk.org/guidance/ethical_guidance/21180.asp
http://www.throatcancerfoundation.org/about_throat_cancer/treatment/recovery/follow_up_care
Коментари към Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ МКБ Z40-Z54