Левкемия с неуточнен клетъчен тип МКБ C95

Рубриката левкемия с неуточнен клетъчен тип включва клонални пролиферативни състояния, при които е налице нарушение в диференциацията на хемопоетичните клетки.
Наблюдават се признаци на лимфоидна и на миелоидна левкемия. В периферната кръв и костния мозък в различни количества циркулират прекурсори на кръвните клетки и известен процент патологични клетки.
В зависимост от протичането и еволюцията на левкемиите, се различават:
- остра левкемия с неуточнен клетъчен тип
- хронична левкемия с неуточнен клетъчен тип
- левкемия, неуточнена
Както и при другите типове левкемии, и тук етиологичните причини, водещи до развитието на това нарушение, не са известни. Като рискови се определят наличието на генетична предиспозиция, имуносупресия, радиация, лечение с химиотерапевтици, експозиция на токсични агенти, някои автоимунни заболявания.
В клиничната картина превалират проявите, дължащи се на дисфункцията на костния мозък, а именно анемия, тромбоцитопения, неутропения. Анемията се асоциира с лесната уморяемост и слабост при болните, бледите кожа и лигавици, диспнеята.
Тромбоцитопенията води до нарушения в коагулационния статус и значително повишава риска от кървене. При леките степени се наблюдават петехии и екхимози по кожата, кървене от венците, епистаксис. При тежките степени е възможно кървене от вътрешните органи и централната нервна система. Неутропенията се свързва с честите и тежко протичащи инфекции, най-често с атипични причинители и гъбички.
При много от пациентите се наблюдава намален апетит и намаление на теглото, фебрилитет, общо неразположение. Често се наблюдава спленомегалия и хепатомегалия, болка и дискомфорт в абдоминалната област.
За поставянето на диагноза е необходимо извършването на редица тестове и изследвания, като с особено голяма важност са резултатите от:
- пълна кръвна картина
- химичен кръвен анализ
- коагулационен статус
- натривка на периферна кръв
- биопсия на костен мозък
- цитогенетичен анализ и имунохистохимия
При наличие на неврологична симптоматика и засягане на някои от вътрешните органи е необходимо извършването на компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Диференциалната диагноза е изключително широка и включва много от малигнените хемопатии, някои лимфоми и други хематологични неоплазми.
Лечението на левкемия с неуточнен клетъчен тип е комплексно, като включва полихимиотерапия, поддържащо лечение със симптоматични средства, провеждане на заместително лечение с определени растежни фактори, автоложна или алогенна трансплантация на костен мозък.
Прогнозата при отделните пациенти показва известна вариабилност, като основно значение имат възрастта и състоянието на болния, тежестта на процеса и терапевтичният отговор към приложеното лечение.
Видове Левкемия с неуточнен клетъчен тип МКБ C95
Симптоми и признаци при Левкемия с неуточнен клетъчен тип МКБ C95
- Главоболие
- Коремна болка
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
Коментари към Левкемия с неуточнен клетъчен тип МКБ C95