Неоперативно лечение на късогледство МКБ Z50.6
В рубриката неоперативно лечение на късогледство се разглежда коригиране на миопия чрез помощта на контактни лещи, очила и ортокератология.
Причини за появата на миопия
Въпреки че късогледството може да се унаследява, за развитието му допринасят и други фактори. Хора, които прекарват значително време в четене, работа пред компютър или извършване на друга интензивна визуална работа имат по-голяма вероятност да развият миопия.
Обикновено късогледството се появява първо при деца в училищна възраст. Тъй като окото продължава да расте през детството, миопията обикновено прогресира около 20-годишна възраст. Въпреки това, късогледство може да се развие и при възрастни поради визуален стрес или здравословни състояния, като диабет.
Някои хора могат да изпитват късогледство само през нощта. При това състояние слабата светлина затруднява правилното фокусиране на очите. Друго обяснение е, че увеличеният размер на зениците по време на тъмни условия позволява повече периферни, нефокусирани светлинни лъчи да навлизат в окото.
Симптомите на късогледството също могат да са признак за колебания в нивата на кръвната захар при хора с диабет или могат да бъдат ранна индикация за развиваща се катаракта.
Миопия възниква, когато очната ябълка е твърде дълга. Това кара светлинните лъчи да се фокусират в точка в предната част на ретината, а не директно върху нея.
Късогледство може да се причини и от това, че роговицата, лещата или и двете са твърде извити за дължината на очната ябълка. В някои случаи късогледството се появява поради комбинация от тези фактори.
Коригиране на късогледство
Късогледството може да се коригира с
- очила
- контактни лещи
- ортокератология
- хирургична намеса
В зависимост от степента на миопия, може да се наложи носенето на очила или контактни лещи през цялото време, или само при нужда, като например при шофиране, гледане на телевизия, работа на компютър.
Съществува голямо разнообразие от лещи за очила, в зависимост от нуждите на пациента. Обикновено се използват лещи с висок индекс (за по-тънки, по-леки очила) и лещи с антиотразително покритие. Друг избор са фотохромните лещи, за предпазване на очите от UV лъчи синя светлина. Така се и премахва нуждата от още един чифт очила.
Друг начин за неоперативно лечение на късогледство са лещите. Те са с вдлъбната форма и са най-тънки в центъра, а в краищата са задебелени. Тези лещи се наричат „минус лещи“, защото намаляват силата на фокусиране на окото. По този начин минусовите лещи преместват фокуса на светлината да пада директно върху повърхността на ретината.
Силата на лещите, които коригират късогледството, се измерва в единици, наречени диоптри (D). Силата на лещата за очила, коригиращи късогледство винаги започва със знак минус. Високо индексните лещи обикновено се препоръчват за коригиране на късогледство, по-голямо от - 3,00 диоптъра. Тези лещи са по-тънки и по-леки от обикновените пластмасови лещи, което ги прави по-привлекателни и удобни.
Носенето на лещи крие някои рискове. Установено е, че понякога при поставянето или изваждането им може да се надраска роговицата, също така при тях по-лесно се развиват инфекции. Обикновено е свързано с личната хигиена и не достатъчна информираност относно последствията при неправилно използване и съхранение на лещите.
Инфекциите могат да доведат до различни състояния, увреждащи структурите на окото, белези на роговицата или загуба на зрението. Някои от тези състояния изискват оперативна намеса.
Друг начин за неоперативно лечение на късогледство е ортокератологията. При нея се носят специални твърди газопроницаеми лещи през нощта, които променят роговицата, докато пациентът спи. На сутринта лещата се отстранява и роговицата временно запазва новата си форма. По този начин човек може ясно да вижда през деня, без да използва очила или контактни лещи.
Ортокератологията е ефективна за временно коригиране на лека до умерена степен на късогледство.
Библиография
https://www.allaboutvision.com/conditions/myopia.htm
https://www.allaboutvision.com/conditions/myopia-faq/lenses-to-correct-nearsightedness.htm
https://www.aoa.org/patients-and-public/eye-and-vision-problems/glossary-of-eye-and-vision-conditions/myopia
https://www.healthline.com/health-news/more-children-becoming-nearsighted-these-new-glasses-might-help#3
Коментари към Неоперативно лечение на късогледство МКБ Z50.6