Грижа за колостома МКБ Z43.3
Какво е колостома?
Колостомата представлява изкуствен отвор, който свързва определена част от дебелото черво с коремната стена, през която се отделят навън отпадните продукти от храносмилането. Те се събират в специални колектори, които редовно трябва да се сменят.
Стомата може да бъде постоянна или временна. Във втория случай след известно време, ако състоянието на пациента го позволява, може да се възстанови нормалното отделяне на фекалиите през ануса и съответно отворът на коремната стена се затваря.
Причините за поставяне на колостома могат да бъдат различни. Най-често до тази оперативна интервенция се стига при:
- злокачествени новообразувания на дебелото черво, налагащи отстраняването на голяма част от него;
- травматични увреждания на дебелото черво;
- различни хронични заболявания като болест на Крон, улцерозен колит и други.
Грижи за стомата
За да се избегнат усложнения е необходима специална грижа за колостомата. Пациентите, на които се поставя постоянна стома, трябва да бъдат много добре обучени, как да се грижат за нея. Те трябва да сменят редовно торбичките, в които се събират отпадъчните продукти, да спазват необходимата хигиена, да поддържат кожата около отвора чиста и суха, да посещават редовно специалист, който да наблюдава тяхното състояние. Много важно значение има и храненето на пациента.
Стомата представлява онази част от червото, която се подава навън и позволява на изпражненията да излизат от тялото. Ако се полагат правилните грижи за колоностомата няма риск от развиване на инфекция. През първите няколко седмици след операцията стомата е подута, но след това спада по размери. Към нея е захваната колостомна торбичка, в която се отвеждат фекалиите, като това се случва 1-2 пъти дневно и пациентите рядко усещат нещо.
Трябва да се използва торбичка с правилния размер, който да съвпада с отвора в кожата. Ако отворът е твърде малък може да нарани стомата, а ако е твърде голям—да доведе до раздразнение. И в двата случая трябва да се смени торбичката.
Торбичката редовно трябва да се сменя, за да се избегнат изтичания. Ако се появят сърбеж или парене, означава, че кожата трябва да бъде почистена и торбичката сменена. Не е необходимо повече от 1 път дневно да се сменя. Извършва се, като тя внимателно се избутва, не трябва да се дърпа. Кожата около стомата се почиства с вода и изсушава напълно, преди да се постави новата торбичка.
Понякога лепилото или други компоненти от колоностомната торбичка могат да предизвикат алергична реакция, затова се препоръчва преди първото поставяне на системата да се направи епикутанен алергичен тест ("Пач" тест).
Тъй като колостомия може да се направи на 4 различни места (напречна, асцендентна, десцендентна, сигмоидна), на толкова може да бъде разположена и колостомната торбичка. Ако тя бъде поставена в низходящата (десценденс) или сигмоидната част, пациента може да излива вода в нея, с помощта на иригатор и по този начин да регулира движенията на дебелото си черво.
Торбичката трябва да се изпразва и почиства, когато достигне 1/3 от обема си. Процедурата по почистване се извършва над тоалетната, като първо торбичката се повдига нагоре, щипката се маха и се оставя съдържанието да изтече. След това се почистват вътрешната и външна страна и щипката се поставя обратно.
Фактори, които оказват влияние върху плътното прилепване
- Изпотяването и високата телесна температура
- Влажна или мазна кожа
- Колебания в телесното тегло – не само оказват влияние върху престоя на системата, но и променят абдоминалната област и пациента може да се нуждае от друг вид колостомична системата
- Хранителен режим – храни, водещи до подуване на корема са по-склонни да доведат до отлепване на торбичката от стомата
- Физическо натоварване
Ако пациента желае да плува или да си взема вана водата няма да навреди на стомата, стига колостомичната торбичка да е плътно долепена до нея и да не е препълнена. При взимане на душ, вода няма да попадне в стомата, използването на сапун няма да я раздразни, но може да попречи на прилепването на торбичката към стомата.
При полагане на грижа за колостомата и кожата около нея, може да се появи леко кървене, но това не е притеснително, тъй като съдовете в зоната са много чувствителни. Кървенето спира бързо, но ако продължи трябва да се потърси спешна медицинска помощ.
Ако зоната около стомата е силно окосмена, торбичката ще прилепва по-трудно, затова обезкосмяването в тези зони е препоръчително. Не е необходимо да се носят по-различни дрехи, заради колостомичната торбичка. Тя е плоска и рядко се забелязва под тях. Могат да се носят еластични дрехи, които допълнително да прикриват системата.
Нормално е да се събират повече газове в червата (метеоризъм) и да се изпускат (флатуленция). За да се намали отделянето им се препоръчва:
- избягването на храни, като броколи, боб, млечни продукти, лук, риба, зеле, яйца, газирани напитки и алкохол
- хранене по-често
- приемане на малки порции храна
Понякога се отделя миризма от стомата. Дължи се на храната, която човек приема, на бактериите, които нормално обитават дебелото черво или на медикаменти. За да се предотврати миризмата може да се използва специална торбичка, която да не позволява на миризмата да излиза от нея или да се избягват определени храни. Понякога миризмата може да се дължи на неизпразнена торбичка.
Могат да се открият неразтворени таблетки от лекарства, което означава, че е необходимо отново да се приеме медикамента или да се сменят лекарствата. Ако кожата около стомата е зачервена, влажна или болезнена това ще попречи на плътното прикрепване на торбичката към нея. Ако зоната на раздразнение е по-голяма трябва да се потърси лекарска помощ.
Понякога се случва колостомичната торбичка да е обструктирана и фекалии да не постъпват в нея. Ако това продължи повече от 4 часа и пациента получава крампи, болка или гадене, означава, че се е получила чревна непроходимост и трябва да се потърси незабавна лекарска помощ.
За да се отпусне коремната мускулатура се препоръчва взимането на топла вана или прием на голямо количество течности, но в никакъв случай не трябва да се приемат разхлабителни средства. Храните, които могат да причинят чревна обструкция са тези, богати на фибри (зеле, целина, царевица, ядки).
Появата на диария е лош прогностичен белег, водещ до електролитен дисбаланс и дехидратация. За това се препоръчва на тези пациенти да приемат по-голямо количество вода и да ограничават кофеин – съдържащите и алкохолни напитки.
Библиография
https://www.thechristhospital.com/services/comprehensive-medicine/wound/ostomy/colostomy
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/ostomies/colostomy/management.html
Коментари към Грижа за колостома МКБ Z43.3