Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на черния дроб Клинична патология на чернодробна цироза

Клинична патология на чернодробна цироза

от 14 фев 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на чернодробна цироза - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Цирозата представлява крайният общ хистологичен път за голямо разнообразие от хронични чернодробни заболявания. Терминът цироза е представен за първи път от Laennec през 1826 година. Той е получен от гръцкия термин "scirrhus" и се отнася до оранжевата или жълтеникава повърхност на черния дроб, наблюдавана при аутопсия.

Цирозата се определя като хронично прогресиращо полиетиологично заболяване, което се характеризира с некроза и регенерация на паренхима, съчетани с мощна фибропластична реакция, водеща до цялостно преустройство на структурата на черния дроб. Прогресията на чернодробно увреждане при цироза може да се появи в продължение на седмици или години. В действителност, пациентите с хепатит С могат да имат хроничен хепатит дори 40 години, преди да преминат към цироза.

Етиология

Чернодробната цироза има много възможни причини. Понякога при едно и също лице има повече от една причина. В световен мащаб 57% от цирозата се дължи или на хепатит В (30%), или на хепатит С (27%). Консумацията на алкохол е друга основна причина, която представлява около 20% от случаите. Някои от по-важните фактори за развитие на чернодробна цироза са:

  • Алкохолно чернодробно заболяване - алкохолната цироза се развива за 10-20% от индивидите, които употребяват алкохол често. Алкохолът изглежда уврежда черния дроб, като блокира нормалния метаболизъм на протеини, мазнини и въглехидрати.
  • Неалкохолен стеатохепатит - този тип хепатит изглежда се свързва със затлъстяване, диабет, протеиново недохранване, коронарна артериална болест и лечение със стероидни лекарства. Това разстройство е сходно в него признаци за алкохолно чернодробно заболяване, но пациентът няма алкохолна история.
  • Хроничен хепатит С - инфекция с вируса на хепатит С причинява възпаление на черния дроб и променлива степен на увреждане на органа. В продължение на няколко десетилетия това възпаление и увреждане могат да доведат до цироза.
  • Хроничен хепатит В - вирусът на хепатит B причинява чернодробно възпаление и нараняване, което в продължение на няколко десетилетия може да доведе до цироза. Хепатит D зависи от наличието на хепатит В и ускорява цирозата при коинфекция.
  • Първичен билиарен холангит (известен също като първична билиарна цироза) - жлъчните пътища се повреждат от автоимунен процес, което води до вторично увреждане на черния дроб. Пациентите могат да бъдат асимптоматични или да имат умора, сърбеж и хиперпигментация на кожата без хепатомегалия.
  • Първичен склерозиращ холангит - прогресивно холестатично нарушение, което се проявява със сърбеж, стеаторея, дефицит на мастноразтворими витамини и метаболитни костни заболявания. Съществува силна връзка с възпалително заболяване на червата, особено улцерозен колит.
  • Автоимунен хепатит
  • Наследствена хемохроматоза - обикновено се среща с фамилна анамнеза за цироза, хиперпигментация на кожата, захарен диабет, кардиомиопатия.
  • Болест на Уилсън - автозомно рецесивно разстройство, характеризиращо се с нисък серумен церулоплазмин и повишено чернодробно съдържание на мед при чернодробна биопсия.
  • Дефицит на алфа 1-антитрипсин
  • Галактоземия
  • Гликогенова болест тип IV
  • Муковисцидоза
  • Хепатотоксични лекарства или токсини

Клинична картина

Често съществува лоша корелация между хистологичните находки при цироза и клиничната картина. Някои пациенти с цироза са напълно асимптоматични и имат нормална продължителност на живота. Други индивиди имат множество от най-тежките симптоми на краен стадий на чернодробно заболяване и имат ограничен шанс за оцеляване. Честите признаци и симптоми могат да произтичат от намалена чернодробна синтетична функция (коагулопатия), намалени детоксикационни способности на черния дроб (чернодробна енцефалопатия) или портална хипертония.

Патогенеза

Черният дроб играе жизненоважна роля в синтеза на протеини (например, албумин, фактори на кръвосъсирването и комплемент), детоксикация и съхранение (например, витамин А). Освен това, той участва в метаболизма на липидите и въглехидратите. Цирозата често се предшества от хепатит и мастен черен дроб (стеатоза), независимо от причината. Ако причината бъде премахната на този етап, промените са напълно обратими.

Патологичният отличителен белег на чернодробна цироза е развитието на белег, който замества нормалния паренхим. Тази тъкан блокира порталния поток на кръвта през органа, повишава кръвното налягане и нарушава нормалната функция. Последните изследвания показват основната роля на звездообразна клетка, клетъчен тип, който обикновено съхранява витамин А, в развитието на цироза. Увреждане на чернодробния паренхим (поради възпаление) води до активиране на звездообразните клетки, което увеличава фиброзата (чрез производство на миофибробласти) и възпрепятства кръвообращението на черния дроб.

От морфологична гледна развитието на чернодробна цироза се определя от три фактора:

  • некроза на чернодробните клетки
  • регенерация на чернодробния паренхим
  • фибропластичен процес в чернодробния паренхим

Първият отключващ момент е некроза в чернодробния паренхим. Тя предизвиква усилена регенерация на хепатоцитите, от една страна, и неудържима и неконтролируема фибропластична реакция, от друга. Последната може да протече по три начина:

  • чрез развитие на перисинусоидната фиброза, която води до капиляризация на синусоидите
  • чрез развитие на порто-септална фиброза, която разсича чернодробното лобче
  • чрез колапсна фиброза, развиваща се в зони на огнищна или зонална некроза

При трите вида фиброобразуване се нарушава микроциркулацията на чернодробния паренхим, което води до възникване на порочен кръг хипоксия - некроза - регенерация - фиброза - хипоксия.

Фиброзата е основно звено в патогенезата на чернодробната цирозата. Нормално чернодробният паренхим е изграден от колаген тип I и III. Колагенът е концентриран в порталните трактове и малко количество в пространствата на Дисе и около централните вени. Стромата между хепатоцитите и пространствата на Дисе е изпълнена от тънки колагенни нишки тип IV. При цироза колагеновите нишки тип I и III се разпростират във всички участъци на лобулите, прекъсват кръвообращението на участъка и се нарушава обмяната на вещества между хепатоцита и плазмата.

Основни стимули за разрастване на фиброзната тъкан са хронични възпалителни процеси в черния дроб, като медиатори на възпалението като TNF-alfa (тумор некротизиращ фактор алфа) и IL-1 (интерлевкин 1), цитокини секретирани от ендотелните, Купферовите клетки и лимфоцитите, възпалително разрушаване на екстрацелуларния матрикс стимулират трансформацията на клетките на Ито в колагенообразуващи клетки. Тази стимулация обаче може да стане и без наличен възпалителен процес.

Въпреки, че хепатоцитите синтезират колаген, главен източник на колаген при цироза са клетките на Ито, които се трансформират в миофибробласти - клетки с контрактилни и фибробластообразуващи свойства. Разрастването на колагена и в пространствата на Дисе води до загуба на фенестрация на ендотелните клетки в синусоидите, оттук се нарушава преминаването на белтъци като албумини, фактори на кръвосъсирването, липопротеини и други между чернодробните клетки и плазмата.

Крайният ефект е нарушена архитектоника на черния дроб, минимализиране на чернодробните метаболитно-синтетични и детоксични процеси.

Класификацията и морфологична характеристика на чернодробна цироза е следната:

  • Микронодуларна (дребновъзлеста) цироза
  • Макронодуларна (едровъзлеста) цироза
  • Смесена (микро- и макронодуларна) цироза

Повече информация можете да прочетете тук:

  • Видове цироза
Още по темата:
  • Видове цироза Видове цироза
3.1/5 10 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НУТРИМ НУТРИКАЛ ХЕПАТИКУМ 100 г
5.60лв.

НУТРИМ НУТРИКАЛ ХЕПАТИКУМ 100 г

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
41.80лв.

ЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД

БИОДОКТОР ХЕПАТО - ЗА ЧЕРНОДРОБНА СИСТЕМА солуцио 50 мл
13.70лв.

БИОДОКТОР ХЕПАТО - ЗА ЧЕРНОДРОБНА СИСТЕМА солуцио 50 мл

ХЕПАТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ХЕПАТЕРА капсули * 30

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/185856-overview#a6
https://en.wikipedia.org/wiki/Cirrhosis
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/liver-cirrhosis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15572-cirrhosis-of-the-liver


Коментари към Клинична патология на чернодробна цироза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на чернодробна цироза
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 06:34
    Коментирайте "Клинична патология на чернодробна цироза"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на черния дроб
  • Препарати, съдържащи желязо
  • Алтернативно лечение на асцит
  • Билки и диета при лечение на цироза на черния дроб
  • Лечение при цироза
  • K70.3 Алкохолна цироза на черния дроб
  • Диета № 5а - при хепатити, холецистит, цироза и др.
  • Лечение със спиронолактон
  • Биопсия на черен дроб
  • Здравец – кръвен, див здравец, жива трева, щъркулянче
  • Намаляване на приема на алкохол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4229 дни, 14 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 9 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 9 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 9 часа и 58 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival