Палиативна помощ МКБ Z51.5
В рубриката палиативна помощ се разглеждат палиативните грижи като мултидисциплинарен подход към специализирана медицинска помощ за хора със заболявания, ограничаващи живота им.
Какво са палиативни грижи?
Палиативните грижи са специализирани медицински грижи за хора, живеещи с хронично заболяване. Този тип грижи са фокусирани върху облекчаване на симптомите и стреса от заболяването. Целта е да се подобри качеството на живот както на пациента, така и на семейството му.
Първоначално палиативна помощ е била разработена за хора с терминални заболявания, но през изминалото десетилетие тя се превърна в медицинска специалност, която се фокусира върху много по-широк спектър от сериозни или животозастрашаващи заболявания.
Световната здравна организация заявява "Всички хора имат право да получат висококачествени грижи по време на заболяване и право на достойна смърт, без болка и в съответствие с техните духовни и религиозни убеждения."
Днес пациентите с рак, сърдечни заболявания, хронични белодробни заболявания, СПИН, Алцхаймер, множествена склероза, амиотрофична странична склероза (ALS) и много други сериозни заболявания имат право на палиативни грижи.
Една от основните цели е контрол над симптомите. Те могат да са породени от заболяването или терапията му, например химиотерапевтичните лекарства могат да доведат до гадене и повръщане. Друг пример са наркотичните лекарства за контрол над болката, те често водят до запек.
Осигурявайки облекчение на различни симптоми, палиативните грижи могат да помогнат не само за справяне с ежедневието, но и за завършване на останалите лечения.
Палиативните грижи се предоставят от специално обучен екип от лекари, медицински сестри и други специалисти, за да осигурят допълнителен слой подкрепа. Палиативните грижи се основават на нуждите на пациента, а не на прогнозата за заболяването на пациента. Подходящ е на всяка възраст и на всеки етап при сериозно заболяване и може да се провежда заедно с лечението.
Ползи от палиативно лечение
Подобрява качеството на живот
Екипите за палиативни грижи се фокусират върху качеството на живот. Те лекуват хора, страдащи от симптомите и стреса на сериозни заболявания като рак, хронична сърдечна недостатъчност (ХСН), хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), бъбречни заболявания, Алцхаймер, Паркинсон, амиотрофична латерална склероза (ALS) и много други.
Облекчава симптомите от заболяването
Целта на палиативните грижи е облекчаване на страданието и осигуряване на възможно най-доброто качество на живот на пациентите и техните семейства. Симптомите могат да включват болка, депресия, задух, умора, запек, гадене, загуба на апетит, затруднено заспиване и тревожност.
Съообразяване на палиативните грижи с лечението на заболяването
Екипът за палиативни грижи помага да се съобрази избора на лечение с целите и заболяването на пациента. Те също така ще се уверят, че лекарите са наясно с плана за палиативно лечение. Това дава повече контрол върху грижите и ще подобри качеството на живот.
Как се получават палиативни грижи?
Ако някой има нуждата от палиативни грижи, може да се възползва от тях по всяко време на лечението или възстановяването си. За да се разбере, кои специалисти предлагат тази услуга говорете с вашия лекар.
Цели на палиативното лечение
- Облекчаване на болка и други симптоми
- Приема умирането като нормален процес
- Не възнамерява нито да ускорява, нито да отлага смъртта
- Интегрира психологическите и духовните аспекти в грижата за пациента
- Осигурява система за подкрепа, която да помогне на пациентите да живеят възможно най-активно
- Предлага система за подпомагане и за семействата, за да се справят по време на този труден момент
- Използва екипния подход за справяне с нуждите на пациентите и техните семейства, включително консултации
- Подобрява качеството на живот и може също да повлияе положително хода на заболяването
- Приложим е рано в хода на заболяването, заедно с други терапии, които са предназначени за удължаване на живота, като химиотерапия или лъчева терапия
Палиативна грижа за деца
Палиативната грижа за деца представлява специална, макар и тясно свързана област с палиативната грижа за възрастни. Палиативната грижа за децата е активната цялостна грижа за тялото, ума и духа на детето, а също така включва и подкрепа за семейството.
Тя започва, когато се диагностицира заболяването, и продължава, независимо от това дали детето получава лечение, насочено към болестта. Трябва да оценят и облекчат физическите, психологическите и социалните страдания на детето.
Ефективната палиативна грижа изисква широк мултидисциплинарен подход, който включва семейството и използва наличните ресурси на общността. Може да се предоставя в лечебни заведения за последваща грижа, в здравни центрове в общността и дори в детски домове.
Каква е разликата между палиативни грижи и хоспис?
Докато палиативна помощ могат да започнат във всяко време на лечението, грижата в хосписа започва, когато лечението вече не е цел, а единственият фокус е върху качеството на живот.
Библиография
https://getpalliativecare.org/whatis/
https://www.who.int/cancer/palliative/definition/en/
https://www.webmd.com/palliative-care/what-is-palliative-care#1
https://www.webmd.com/palliative-care/when-is-palliative-care-appropriate#2
https://www.cancer.gov/about-cancer/advanced-cancer/care-choices/palliative-care-fact-sheet#what-is-the-difference-between-palliative-care-and-hospice
Коментари към Палиативна помощ МКБ Z51.5