Други видове медицинска помощ МКБ Z51
В рубриката други видове медицинска помощ се разглеждат следните видове медицинска помощ:
Курс радиотерапия (поддържащ)
Радиотерапия (лъчетерапия) се използва при лечение на злокачествени заболявания (рак) за убиване на мутиралите ракови клетки. Този тип лечение може да се приложи по всяко време на терапията. За по-ефективното унищожаване на неоплазмите, радиотерапията се комбинира с други видове лечение.
Според позицията на излъчване на лъчите, радиотерапията бива външна и вътрешна. При външната, лъчението се подава от машина, която обаче не се допира до пациента, а само се движи около него. По този начин се лекува определена част от тялото.
При вътрешната радиотерапия, източникът се намира в тялото на пациента, като може да бъде в течно (системна терапия) или твърдо (брахитерапия) физично състояние. При вътрешната лъчетерапия отново се облъчва определена област, но за определено време.
Преди започване на лъчетерапията, с медицинския екип се съставя план за лечение и се определя кой вид терапия е най-подходящ. Преди първата процедура се извършва радиационна симулация. Целта е да се установи най-удобната за пациента позиция, тъй като трябва да лежи неподвижно. Посредством компютърна томография се определя точната локализация на тумора.
Една област може да поеме ограничено количество радиация. Ако вече е поела максималната доза, но раковото образувание не се е отстранила, лъчетерапия може да се приложи върху съседна на нея зона.
Въпреки че се използва за терапевтични цели, лъчетерапията може да навреди и на здрави клетки. Някои нежелани странични ефекти са косопад, умора, гадене и повръщане.
Химиотерапия по повод на новообразувание
Химиотерапията също се използва при лечението на ракови образувания. Този метод въздейства върху цялото тяло, за разлика от радиотерапията. Може да се комбинира с други методи (хирургични, биологични, лъчеви) за лечение.
Използва се по време на лечението и след това като поддържаща терапия. Химиотерапията може да свива туморите, да унищожава оцелели ракови клетки след радиотерапевтично лечение и да подобрява останалите методи на лечение.
Химиотерапията се провежда на цикли, при които например терапията продължава 1 седмица и след това 3 седмици се дава почивка на тялото, за да се възстанови за следващия курс лечение.
Химиотерапевтиците могат да се поставят в тялото по най-различни пътища (интравенозен, интраартериален, инжекционен, интраперитонеален, интратекален, орален, повърхностен). Обикновено след химиотерапевтичния курс пациента се чувства изтощен, затова се препоръчва да имат близък, който да ги закара до тях.
За да се осигури безопасността на пациента, редовно се взима кръв за изследвания. Следят се кръвните редици (еритроцити, левкоцити, тромбоцити), тъй като този тип лечение уврежда костния мозък.
Други видове химиотерапия
В ранните стадии на злокачествените неоплазми, химиотерапията може да доведе до пълно излекуване. Обикновено този тип лечение отнема 4-6 цикли, всеки един, от които отнема по няколко седмици.
Поддържащата терапия служи, за да се забави или предотврати нова поява на ракови клетки. Друго приложение е да се забави растежа на неоплазмите в напредналите стадии. За всеки човек времетраенето на лечението е различно. Някои от страничните ефекти са гадене и повръщане, умора, безсилие.
Преливане на кръв без уточнена диагноза
Чрез кръвопреливането се цели да се доставят кръв, плазма или формени елементи в тялото на някой нуждаещ се. Тази процедура е животоспасяваща при някои заболявания (хемофилия, анемия), след травми или по време на операция.
Преди даряване на кръв, тя се изследва за някои заболявания като СПИН, хепатит Б и С и други заболявания. Кръвта се класифицира към следните групи — А, В, АВ и 0. Според това дали е наличен Rh-фактор се поделят на Rh положителни и Rh отрицателни. Всичко това е от ключово значение, защото ако се прелее кръв от грешната кръвна група, може да доведе до смъртта на реципиента.
Кръвна група 0 е най-често срещаната, тя е и универсален донор (дарява на всички останали), но може да приема кръв само от същата кръвна група. Кръвна група АБ е универсален получател, тоест може да получава от всики останали кръвни групи, но дарява само на АБ кръвна група.
Процедурата по кръвопреливане е относително безопасно, много рядко може да доведе до неблагоприятни ефекти. Обикновено са повишена температура, алергична реакция, остра хемолитична реакция, инфекция, хемохроматоза или отхвърляне на кръвта.
Подготвителни процедури за последващо лечение, некласифицирани другаде
В тази рубрика се обръща внимание на манипулациите, извършвани преди медицински процедури. За осигуряване на максимална безопасност и ефективност от манипулацията преди всяка процедура се съставя план за лечение. Допълнително се взимат следните мерки:
- анамнеза и пълен физикален статус (кръвно налягане, сърдечна дейност, дихателна дейност, неврологичен статус)
- обикновено се провеждат и кръвни изследвания, определя се кръвната група
Преди процедурата пациентът трябва да е подписал информирано съгласие, е наясно с процедурата с ползите и рисковете от нея. В зависимост от процедурата е необходима предварителна подготовка от страна на пациента.
Например ако ще се оперира, трябва да прекрати приема на храна и напитки деня преди процедурата. Ако приема лекарства, лекарят трябва да прецени дали временно да ги спре. Установяването на активна инфекция е индикация да не се извърши манипулация.
Палиативна помощ
Други видове медицинска помощ са палиативните грижи. Представляват специализирани грижи за хората, живеещи с хронични заболявания или увреждания (СПИН, склероза, ампутация). Целта на палиативните грижи е да се подобри качеството на живот на хората.
В процеса се включват специалисти от различни области, както и семейството на пациента. То трябва да се обучи, за да може да му помага. Друга цел на този тип лечение е контрол над симптомите на заболяването (депресия, болка, гадене и повръщане).
Характерното за палиативните грижи е, че са насочени към максималното облекчаване живота на пациента, а не към лечение на основното заболяване. Достъп до палиативна помощ има всеки човек, без значение от възрастта.
Десенсибилизация към алергени
С помощта на имунотерапията, се намалява чувствителността на хората към различни алергени (прах, ядки, косми, полени). Терапията продължава дълго време, тъй като постепенно се вкарват алергени в ниски дози в тялото, за да се създаде имунен толеранс. Броят на хората с алергии се е увеличил през последните години.
Имунотерапията може да се приложи подкожно, сублингвално (подезично), орално и трансдермално. По време на терапията организма е експониран към ниски дози от алергена, които с течение на времето постепенно се увеличават.
По този начин имунната система на пациента успява да изгради толеранс срещу специфичния алерген. Преди подлагане на терапията, трябва да се определи към кои алергени е сенсибилизиран пациента. С помощта на кожен или кръвен тест това е възможно.
Терапията протича в две фази — фаза на натрупване и фаза на поддръжка. Лечението продължава години, но е ефикасно при повечето хора. В редки случаи някои хора се нуждаят от редовно приложение, за да поддържат симптомите под контрол.
Друг уточнен вид медицинска помощ
В тази рубрика се разглежда отстраняването на механична вентилация, ортодонтските грижи и интравенозната терапия. До механична вентилация се стига в случаите, когато пациентите не могат да дишат самостоятелно (травми, кома, дихателна недостатъчност).
Поставянето на тръбата е трудно, а изваждането й е по-лесно. Първо се освобождават връзките, които я придържат, балона се обезвъздушава и тръбата внимателно се отстранява.
Ортодонтските грижи се осъществяват чрез специални приспособления, които се поставят в устната кухина. Целта им е да коригират зъбите и челюстите, доколкото е възможно. Устройствата са временни и постоянни. Трябва да се полагат специални грижи за приспособленията, тъй като са крехки. Забранена е употребата на лепкави храни, царевица, бонбони и ядки, защото могат да нарушат целостта на ортодонтското устройство.
Интравенозната терапия служи за доставяне на кръв, лекарства или други течности в организма, за коригиране на настъпилите нарушения. За да се доставят до тялото, първо трябва да се осигури венозен достъп до кръвообращението. Рядко се получават усложнения, някои от тях са флебит, въздушна емболия, инфекция или други.
Медицинска помощ, неуточнена
Медицинските грижи са всеобхватни. В тях се включват първична диагностика, лечение, профилактика, диагностициране и други. Първичните грижи се осъществяват от общопрактикуващи лекари. Те са първото ниво на лечение, ако заболяването е по-сериозно, препращат пациентите до болници и медицински центрове.
Те са второто ниво на медицински грижи. Там се осъществява лечението на сериозно заболяване, травма. Включват се и процедури, като провеждане на медицински изследвания и раждане.
Третото ниво на медицински грижи се извършва в специализирани центрове на лечение, каквито са за лечение на ракови заболявания, съдова хирургия, неврохирургия, пластична хирургия.
Други видове медицинска помощ са четвъртичните. Към четвъртото ниво на медицински грижи се включват процедури, разширяващи начините за лечение, каквито са експерименталните лечения. Този тип грижи не се откриват в повечето болници. Грижите в домашни условия позволяват и семейството на пациента да има по-голяма роля в терапията, например при хора с ампутации.
Видове Други видове медицинска помощ МКБ Z51
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/radiotherapy/what-happens/
https://www.nhs.uk/conditions/radiotherapy/
https://www.webmd.com/cancer/chemotherapy-what-to-expect#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158401#what_to_expect
https://www.gosh.nhs.uk/your-hospital-visit/advice-when-you-stay/preparing-treatment
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327513#what-is-a-blood-transfusion
https://getpalliativecare.org/whatis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3111958/
https://www.healthline.com/health/endotracheal-intubation#risks
https://en.wikipedia.org/wiki/Health_care
Коментари към Други видове медицинска помощ МКБ Z51