Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Други видове медицинска помощ Курс радиотерапия (поддържащ)

Курс радиотерапия (поддържащ) МКБ Z51.0

от 02 март 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Курс радиотерапия (поддържащ) МКБ Z51.0 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

В тази рубрика се разглежда курс радиотерапия (поддържащ). Лъчевата терапия се използва при лечение на ракови заболявания. Използва високи дози радиация, за да убие раковите клетки и свие туморите. Ниски дози радиация се използват при рентгенография.

Кога се използва лъчетерапия?

Лъчетерапията може да се използва в ранните стадии на злокачествено новообразувание или след като то започне да се разпространява. Използва се при:

  • самостоятелно лечение на рак
  • да направи други лечения по-ефективни – например, може да се комбинира с химиотерапия или да се използва преди операция
  • намалява риска от поява на рак след операция
  • облекчава симптомите, ако не е възможно лечение (палиативна лъчетерапия)

Видове лъчетерапия

Външна лъчева терапия – терапията се осъществява с лъчи подаващи се от машина, която насочва лъчението към раковото образувание. Машината не докосва пациента, но може да се движи около него, изпращайки радиация до определена част от тялото от много и различни посоки.

Терапията с външно лъчево облъчване е локално лечение, което означава, че лекува конкретна част от тялото. Например, при рак на белия дроб, радиацията се подава само върху гърдите, а не върху цялото тяло.

Системна терапияВътрешна лъчева терапия – при нея източникът на радиация се поставя вътре в тялото. Източникът на радиация може да бъде твърд или течен. Вътрешната лъчева терапия с твърд източник се нарича брахитерапия. При този тип лечение шевове, капсули или материал под други форми, се поставят в тялото. Разполагат се в или близо до тумора.

Подобно на лъчетерапията с външно лъчение, брахитерапията е локално лечение и оказва ефект само върху определена част от тялото. При брахитерапия се излъчва радиация само за известно време.

Вътрешната лъчева терапия с течен източник се нарича системна терапия. Това означава, че лъчението преминава от кръвта до тъканите, достигайки цялото тяло, търсейки и убивайки ракови клетки. Системна лъчева терапия се подава чрез венозен достъп или инжекция.

При системна радиация телесните течности, като урина, пот и слюнка, отделят радиация за известно време. Лечението обикновено се извършва в болница. Пациентът може да се прибере в дома си скоро след процедурата, но може да се наложи да остане в болницата за няколко дни.

Кой е най-подходящият вид лъчерапия?

  • Брахитерапията най-често се използва за лечение на ракови заболявания на главата, шията, гърдите, шийката на матката, простатата и очите.
  • За лечение на някои видове рак на щитовидната жлеза най-често се използва системна лъчева терапия с радиоактивен йод (I-131).
  • Друг вид системна лъчева терапия, наречена насочена радионуклидна терапия, се използва за лечение при някои пациенти, които са в напреднал стадий на рак на простатата.

Подготовка за лъчетерапия

Преди подлагане на облъчване с външен лъч, здравният екип създава и провежда план, за да гарантира, че радиацията достига до точното място в тялото, където е необходимо облъчване. Обикновено планирането включва:

  1. Ракови клеткиРадиационна симулация — по време на симулация екипът за лъчева терапия работи с пациента, за да се намери удобна позиция по време на курс радиотерапия (поддържащ). Задължително е пациентът да лежи неподвижно по време на лечението, така че намирането на удобна позиция е от голямо значение. Областта за лъчева терапия се маркира.
  2. Компютърна томография — използва се за точното определяне на областта в тялото.

След процеса на планиране, екипът решава какъв тип радиация и каква доза да се използва въз основа на типа и стадия на злокачествено заболяване.

Прецизната доза и фокусът на радиационните лъчи, са внимателно планирани, за да се увеличи максимално радиацията върху ракови клетки и едновременно с това, да се сведе до минимум вредата върху околните здрави тъкани.

Комбиниране на радиация с други методи на лечение

За някои хора радиацията може да е единственото лечение, но най-често се комбинира с други методи, като хирургично, химиотерапия и имунотерапия. Лъчевата терапия може да се прилага преди, по време или след тези други лечения, за да се подобрят шансовете за успешно отстраняване на раковите клетки.

Ако радиотерапията се приложи преди операцията, се цели намаляване на размера на тумора, за да може да бъде отстранен по-лесно и да има по-малка вероятност да рецидивира.

Целта на лъчетерапията, приложена по време на операцията, е лъчите да са насочени директно към раковото образувание, без да преминават през кожата. Използваната по този начин лъчева терапия, се нарича интраоперативно лъчение. С тази техника лекарите могат по-лесно да защитят околните здрави тъкани от радиация.

Лъчетерапията, извършвана след операция, има за цел да убие всички останали ракови клетки, които не са били успешно остраненени.

Безопасни дози

Съществува ограничение относно количеството радиация, което една област от тялото може безопасно да поеме през целия си живот. В зависимост от това колко радиация вече е погълната, понякога тъканите не са в състояние да поемат повече лъчева терапия в същата област.

Ако една област от тялото вече е получила максималната безопасна доза от радиация, допълнителна радиотерапия може да се приложи върху друга зона, ако разстоянието между двете области е достатъчно голямо.

Странични ефекти

РадиотерапияВ рубрката курс радиотерапия (поддържащ) трябва да се спомене и за страничните ефекти. Радиацията не само убива или забавя растежа на раковите клетки, но може да засегне и здравите клетки. Увреждането на здрави клетки води до странични ефекти.

Краткотрайните нежелани реакции варират в зависимост от частта на тялото, която е облъчвана. Те могат да включват:

  • умора
  • косопад
  • диария
  • кожни промени
  • гадене и повръщане

Дългосрочните странични ефекти включват:

  • проблеми със сърцето или белите дробове, ако радиацията засяга гърдите
  • проблеми с щитовидната жлеза, водещи до хормонални промени, ако радиацията засяга областта на шията
  • лимфедем, който включва натрупване на лимфна течност, водейки до болка
  • хормонални промени, включително възможност за ранна менопауза (радиация в областта на таза)

Съществува малък шанс, заради високите дози радиация в определени области, да се увеличи риска от развитие на друга форма на рак

Не всеки, който се подлага на лъчева терапия, изпитва дългосрочни странични ефекти. Рискът зависи от дозите, площта на лечение и други индивидуални фактори.

Специални диетични нужди

Радиацията може да причини странични ефекти, които затрудняват храненето, като гадене, язви в устата и проблеми с гърлото. Тъй като тялото използва много енергия, за да се възстановява по време на лъчевата терапия, е важно да се консумират достатъчно калории и белтъци, за да се поддържа теглото по време на лечението.

Работа по време на лъчева терапия

Някои хора са в състояние да работят на пълен работен ден по време на лъчетерапия. Други могат да работят на непълно работно време или изобщо да не могат. Някои пациенти се връщат на работното си място след приключване на лечението.

4.3/5 12 оценки

Библиография

https://www.nhs.uk/conditions/radiotherapy/what-happens/
https://www.nhs.uk/conditions/radiotherapy/
https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/types/radiation-therapy
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158513#side-effects
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/radiation-therapy/about/pac-20385162

Коментари към Курс радиотерапия (поддържащ) МКБ Z51.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Курс радиотерапия (поддържащ) МКБ Z51.0
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 00:56
    Коментирайте "Курс радиотерапия (поддържащ) МКБ Z51.0"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 246 ОРТОВОЛТНО ПЕРКУТАННО ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ И БРАХИТЕРАПИЯ С ВИСОКИ АКТИВНОСТИ
  • КП № 247 БРАХИТЕРАПИЯ С НИСКИ АКТИВНОСТИ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

ЛАНАФОРМ - ПОДДЪРЖАЩ КОЛАН ЗА КРЪСТА

преди 4947 дни, 12 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 13 часа

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 4 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 4 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 4 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival