Проба и нагласяне на друго уточнено ортопедично устройство МКБ Z46.8
В рубриката проба и нагласяне на друго уточнено ортопедично устройство се разглежда инвалидната количка.
Има широк диапазон на различни видове инвалидни колички в зависимост от специфичните нуждите на потребителите. Инвалидните колички могат да включват различни видове допълнителни екстри предназначени към индивидуалните потребности на ползващите ги..
Инвалидните колички биват ръчно задвижвани и електрически. Ръчните инвалидни колички са по-леки и изискват физическа сила за тяхното придвижване. Електрическите инвалидни колички са по-тежки и разполагат с двигатели, захранвани от големи акумулаторни батерии.
Преди да се премине към нагласянето на инвалидната количка, на пациента трябва да му се зададат следните въпроси:
- Къде ще използва инвалидната си количка най-много? Какви повърхности или склонове са включени?
- Колко време от деня ще прекарва върху нея?
- Как ще транспортира инвалидната количка?
- Как ще се мести от инвалидната количка на други повърхности?
- Какви видове дейности би извършвал?
- Кои функции са важни за ползвателя?
При напасване на инвалидната количка към пациента е необходимо изпробването й и окончателни настройки, за да се гарантира, че тя е правилно сглобена и настроена. По време на монтажа потребителят на инвалидната количка и персоналът проверяват дали:
- инвалидната количка е с правилния размер и са направени всички необходими модификации и настройки, за да се гарантира оптимално удобство;
- инвалидната количка и възглавницата поддържат потребителя й в изправено положение:
- ако е предписана възглавница за облекчаване на налягането, дали тя наистина го облекчава.
Правилно поставената инвалидна количка, която е включена в рубриката проба и нагласяне на друго уточнено ортопедично устройство, осигурява удобно сядане и добра поддържаща функция за гърба, подобрява стойката. Изчислено е, че при 80-90% от хората инвалидните колички не са монтирани правилно. След известно време се налага допълнитено настройване, тъй като телата и потребностите на хората се променят с течение на времето.
Инвалидна количка, която не е съобразена спрямо нуждите на пациента, може да доведе до дълбоки рани, лоша позиция на тялото (стойка), намален баланс, затруднено придвижване. Идеалната позиция за седене за повечето хора в инвалидна количка следва правилото 90-90-90:
- 90 ° сгъване в бедрата
- 90 ° сгъване в коленете
- 90 ° сгъване в глезена
Монтирането на инвалидни колички винаги трябва да се извършва в следния ред:
- Проверка на размера и настройките
- Проверка на позицията на тялото
- Проверка на налягането
- Пациентът чувства ли удобство, докато количката се движи
Ширина на седалката – използващият трябва да приляга плътно към седалката. Проверката става, като два пръста се пъхнат между външната страна на бедрата на потребителя и отстрани на инвалидната количка. Пръстите трябва да се поберат удобно, без да се прищипват.
Страните на инвалидната количка също не трябва да се притискат към краката на пациента. Това е особено важно за човека, тъй като той не може да почувства натиск върху бедрата си. Силният натиск върху бедрата отстрани на инвалидната количка може да доведе до рани и последващи усложнения.
Дълбочина на седалката – трябва да има разстояние от около два пръста (30 мм) между гърба на коляното и възглавницата. Така се създава добра опора на бедрото, която ще намали натиска на седалищните кости и спомага за предотвратяване на раните от натиска.
Възможно е да има повече свободно пространство, обикновено се среща при пациенти с дълги крака, като до 60 мм е допустимо. Задната част на прасеца не трябва да се докосва до седалката или възглавницата, проверява се като пръстите се плъзгат по задната част на прасеца. Винаги се проверяват и двете страни.
Височина на краката – бедрата са изцяло подпрени на възглавницата без пролуки, а стъпалата са изцяло разположени на подложките за краката също без пролуки. Проверява се, като ръката се плъзне между бедрото и възглавницата. Трябва да има равномерен натиск по протежението на бедрото.
Ходилата се разполагат върху поставка. Ходилото трябва да се поддържа отпред и отзад, отново без пролуки. Ако има свободно пространство под бедрото, стъпалото се разполага твърде високо и ще доведе до неудобство. Ако има пролуки под стъпалото, подложката за ходилата може да е твърде ниска.
Височина на облегалката — тя трябва да осигури на потребителя необходимата подкрепа и да му даде възможността да движи раменете си. Пациентът се пита дали облегалката му е удобна. Също така се проверява дали той може да движи инвалидната количка, без да се прегърбва.
Положение на задното колело за ръчно задвижване — лактите трябва да са под прав ъгъл, когато ръцете са поставени върху колелата. Проверява се също дали задните колела са разположени правилно за баланс.
Височина на седалката — когато потребителят на инвалидната количка седи изправен, а тазът е удобно прилегнал на облегалката, той трябва да може да опира краката си на пода. Ако височината на седалката е твърде голяма, може да се коригира по следните начини:
- намаляване на височината на възглавницата
- закрепване на твърда седалка по-ниска от оригиналната
- при пациент, който се задвижва само с единия крак, а другият опира в подложката за крака трябва да се провери налягането под седалищната кост
Последната част от пробата и нагласянето е да се провери как приляга инвалидната количка при движение. Ако пациентът не може да бута инвалидната количка трябва да се проври за следните неща:
- Облегалката трябва да осигурява достатъчно подкрепа и да позволява на човека да движи раменете си
- Задното колело трябва да позволява правилно позициониране на ръцете
- Височина и дълбочина на седалката, за да може потребителят на инвалидната количка да бута с краката си
- Правилна позиция на тялото, за да се осигури неограничена и безопасна мобилност
- Поставка за ходилата
- Движението или бутането на инвалидната количка не трябва да кара човек да променя позата си или да се чувства неудобно, нестабилно по никакъв начин.
Библиография
https://www.physio-pedia.com/Wheelchair_Fitting
https://www.woundcareinc.com/resources/proper-wheelchair-fit
Коментари към Проба и нагласяне на друго уточнено ортопедично устройство МКБ Z46.8