Проба и нагласяне на други устройства МКБ Z46
Към рубриката проба и нагласяне на други устройства се разглеждат различни помощни средства използващи се при хора с увреждания.
Проба и нагласяне на очила и контактна леща
Очилата и лещите служат за корекция на зрението и да предпазват очите от прахови частици и наранявания. Пробата и нагласянето изискват неколкократни посещения при специалист (офталмолог), който чрез изследвания да установи какви са нарушенията в зрението. С тях се коригират далекогледство, късогледство, астигматизъм и други нарушения.
След консултация с офталмолог се преценя дали да се премине към очила или лещи, като и двете устройства имат предимства и недостатъци. При избора на очила не само стъклата са важни, но и избора на подходяща рамка. Пациентът трябва да се чувства комфортно с нея и тя по никакъв начин да не му създава неудобство.
След изработката на очилата или лещите се случва да не паснат идеално на пациента, затова са необходими допълнителни посещения, където се коригират.
Проба и нагласяне на слухов апарат
В зависимост от слуховото нарушение, може да се пристъпи към поставяне на слухов апарат. Пробата и нагласянето също отнемат поне няколко посещения при УНГ специалист. Той определя каква степен е загубата на слуха, от какъв тип е и кое устройство ще е най-подходящо за пациента спрямо нуждите му.
Провежда се специален тест, който да оцени слуховата загуба. Следващата стъпка е да се вземе отливка от слуховия канал, за да се избере подходящо устройство. Съществува голямо разнообразие от модели, видове и цветове слухови устройства. При избора на слухов апарат трябва да се обърне и внимание към средата на живот на пациента (физическа активност, месторабота).
За да е сигурно, че устройството е поставено правилно, в ушния канал се вкарва тръбичка, която е свързана към микрофон. Така се измерва силата, а звука близо до тъпанчевата мембрана.
Носенето на слухов апарат понякога води до неудобство, дискомфорт, болка или възпаление. Това може да е признак, че устройството е голямо и трябва да се смени с по-подходящо. Обикновено отнема време на пациентите да се приспособят към използването на такова устройство. За това се препоръчва в началото то да се използва за кратко и постепенно да се увеличава престоя му в ухото.
Проба и нагласяне на други устройства, имащи отношение към нервната система и сетивните органи
Чрез невростимулация се активира определена част от нервната система, посредством електроди. По този начин се изпращат импулси и така се възстановява, засилва или отслабва дадена сетивна функция (зрителна, слухова, болкова, обонятелна).
Невростимулаторите представляват имплантируеми устройства, които се използват за лечение на епилепсия, депресия, хронична болка, възстановяване на сетивност и други. Системата е съставена от невростимулатор, кабели и индивидуализирана програма.
Проба и нагласяне на зъбно протезно устройство
Зъбните протезни устройства биват — зъбни импланти, протези, корони и фасети. Изготвянето на протеза започва с взима на отливка от двете редици зъби. За изграждането на протезата е нужен и зъботехник.
Целият процес отнема месеци, в зависимост от сложността на изработката и състоянието на устната кухина. Необходими са поне няколко посещения при зъболекаря. Важно условие е и костната плътност. Ако тя не е достатъчна, се налага присаждане или избор на друг вид протеза. Задължително се прави рентгенова снимка, за да се види в какво състояние са зъбите и подлежащите тъкани.
Ако се поставят импланти, предварително зъболекарят трябва да е поставил т, нар, пост, за който ще се захване имплантът. Протезите се правят в цвят, който да съответства този на естествените зъби на пациента. След поставянето й, се натиска с пръст, за да се провери дали здраво е закрепена.
Проба и нагласяне на ортодонтско устройство
Ортодонтските устройства се подразделят на постоянни (фиксирани местопазители, брекети, фиксирани апарати) и сменяеми (алайнъри, подвижни ретейнъри, сменяеми местопазители, еластично апаратче, апарат за бързо разширяване, Lip Bumper), в зависимост от нуждите на пациента.
Препоръчва се първата среща с ортодонт да е преди 9 годишна възраст, защото долната челюст е по-подвижна и зъбите са придвижват по-лесно. Друга причина е, че така се предотвратят по-късните усложнения. Обикновено на всеки 8-10 седмици се посещава профилактично ортодонтът.
За всеки човек времетраенето на лечението е различно, но най-често отнема няколко години. Някои пациенти се оплакват от болка или дискомфорт при носенето на ортодонтски устройства, но това е напълно нормално. Ако болката е твърде силна трябва да се посети зъболекар.
Проба и нагласяне на илеостома и други чревни приспособления
Илеостомия и колостомия се налага в случаите на изрязване на част или цялото тънко или дебело черво. До тях се стига след заболявания като болест на Крон, уцерозен колит, рак, травми, фамилна полипоза и други заболявания.
Процедурите представляват създаване на изкуствен отвор в коремната стена, през който излиза част от червото (стома) и към него се прикрепва колекторна торбичка, в която се изпразват фекалиите. Тези торбички биват за еднократна или многократна употреба.
Дуоденостомия и йеюностомия са процедури, при които се поставя тръбичка респективно в дуоденума и йеюнума. Те служат за администриране на хранителни вещества.
Проба и нагласяне на приспособления за отделяне на урина
Когато пикочният мехур не може сам да отдели урината, се налага поставянето на цистостома. Процедурата се състои в създаването на отвор в пикочния мехур и поставянето на катетър, към който е свързана колекторна торбичка.
При поставянето на катетър, пикочният мехур трябва да е напълнен, за да може по-лесно да се палпира и постави катетъра. При поставянето на катетъра трябва да се вземат под внимание анатомичните особености при двата пола. Процедурата се извършва с локална анестезия.
Проба и нагласяне на ортопедично устройство
Ортезите (ортопедични обувки, скоби, шини, гипс, корсет) са медицински изделия, служещи за коригиране на нарушения в опорно-двигателната система. Чрез тях се премахва натоварването върху дадена част от тялото. Ортезите възпират част от тялото да се движи за определен период от време.
За спортисти са направени специални ортези, които да предпазват от спортни травми. Всяка проба и нагласяне на ортопедичното устройство започва с взимане на точни мерки и последващо изграждане на устройството. Трябва да се вземе предвид активността на пациента и неговото ежедневие.
Съществуват ортопедични устройства, за които не е нужно взимането на точни мерки, като например еластичните бинтове.
Проба и нагласяне на друго уточнено ортопедично устройство
Друго ортопедично устройство е инвалидната количка. Съществува голямо разнообразие от модели, поделят се също така на електрически и ръчни. От изключителна важност е взимането на точните мерки на пациента, за да може да се придвижва свободно с нея.
Спазва се правилото за сгъване на 90 ° в бедрото, коляното и глезена. Последователно се проверяват и нагласяват размера и особеностите на количката, позицията на тялото и дали пациентът се чувства удобно в нея.
Създадени са и специализирани инвалидни колички, с които да може да се извършват други дейности, като взимане на участие в спортни дейности. Много е важно при бутане на количката, тялото на пациента да не се отмества, а да седи стабилно.
Проба и нагласяне на друго неуточнено средство
Помощните средства се правят спрямо индивидуалните характеристики на пациентите и целят да се улесни живота им. Създаването на подобно устройство отнема време, затова са необходими повече от едно посещение при съответния специалист.
По време на посещенията се взимат точните мерки на пациента и устройството се изгражда така, че да пасне на ежедневието и нуждите му. То трябва да кара човека да се чувства комфортно при използването му и да не създава допълнителни проблеми.
Видове Проба и нагласяне на други устройства МКБ Z46
Библиография
https://www.healthyhearing.com/help/hearing-aids/fitting
https://www.customeyesvisioncare.com/eyecare-services/evaluation-and-fitting-of-contact-lenses/
https://www.medtronic.com/uk-en/patients/treatments-therapies/drug-pump-chronic-pain/neurostimulators-what-is-it.html
https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/neurostimulator
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/dental-prosthesis
https://www.healthline.com/health/how-do-braces-work#adults-vs-children
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/colostomy
https://www.drugs.com/cg/suprapubic-cystostomy-and-catheter-insertion-aftercare-instructions.html
http://www.hangerclinic.com/bracing-support/resources/what-to-expect/Pages/Fitting.aspx
https://www.physio-pedia.com/Wheelchair_Fitting
Коментари към Проба и нагласяне на други устройства МКБ Z46