Проба и нагласяне на зъбно протезно устройство МКБ Z46.3
Рубриката проба и нагласяне на зъбно протезно устройство включва – консултация със стоматолог, избора на подходящи зъбни протези, както и напасването им към индивидуалните потребности на пациента.
В зависимост от това каква част от дъвкателният апарат е увредена, конструкциите могат да са: частични протези (използват се при липсата на по-голям брой зъби) и цели или още тотални протези (за лечение на челюсти изцяло без зъби), коронки (дефекти на зъбната корона), мостове (за възстановяване липсата на един или повече зъба от зъбната редица).
Видове протезни устройства
- Зъбни импланти – зъбните импланти се поставят в костта на челюстта на мястото на корена на зъба и могат да заменят един, няколко или цели редове зъби.
- Корони – покриват единичен повреден зъб или съставляват част от мост, в който короните се поставят от всяка страна на един или повече фалшиви зъби.
- Протези – те са частични и заместват няколко фалшиви зъба или запълват и заменят цели редици фалшиви зъби.
- Фасетите – представляват тънки черупки, които покриват обезцветени или счупени зъби, за да подобрят външния си вид.
Проба и нагласяне на зъбните протези се осъществява на няколко етапа:
- Взимане на отливка от двете редици зъби. Определянето на височината на захапката става чрез восъчни валове. Адаптацията на протезните конструкции е сложен невро-физиологичен процес за изработване на нови рефлекси и възприемане на новият предмет от страна на пациента.
- Процесът на напасване на зъбните протези се осъществява в поне 3 срещи със стоматолог.
- Изработване на керамичен, метален или циркониев скелет и изпичане на керамичната част от протезата. Този етап се осъществява от зъботехник.
- Зъбната протеза се поставя според индивидуалните особености на пациента от зъболекаря.
Избиране на подходяща зъбна протеза
Броят на липсващите зъби, състоянието на останалите зъби и дебелината на челюстната кост са някои от съображенията, които зъболекарят или протезистът трябва да вземе предвид. Ако липсват само един или два зъба, а останалите са здрави, подходящо е да се сложи мост или частична протеза.
Ако в устната кухина има малко на брой естествени зъби и те са в лошо състояние, протезите или имплантите са най-добрият вариант. Ако обаче челюстната кост е тънка, може да се наложи зъболекарят да присади допълнителна кост в областта, за да поддържа фиксатора на импланта (това е титанов пост, който се поставя в костта).
Други фактори, които трябва да се вземат предвид са цена, външен вид и продължителност на лечението. Имплантите придават най-естествен външен вид, но са скъпи и изработването им отнема месеци.
Мостът обикновено е по-евтиният избор и лечението изисква само няколко посещения при зъболекар. Протезите са достъпна опция, но трябва да мине време, докато устната кухина заздравее, за да е готова за постоянна протеза.
Фасетите биват порцеланови или комбинирани. Порцелановите фасети често са по-скъпи от композитните, но не се налага да се подменят в следващите 10-20 години.
Изготвяне на зъбна протеза
Изготвянето на зъбна протеза започва с оценка на състоянието на зъбите и устната кухина на пациента. Задължително е да се направят рентгенови снимки на зъбите. Това позволява на зъболекаря да изготви протеза, която поддържа всички останали зъби, позволява нормалното хранене и говорене.
В следващата стъпка се прави оценка на останалите зъби, като пациентът трябва да захапе материал, от който се прави отливка. След това го изпращат в зъботехническа лаборатория. Зъбните протези могат да бъдат изработени от редица материали, включително порцелан, акрил, цирконий, злато и много други.
След направата на устройството процедурата по поставяне зависи от това каква зъбна протеза се използва. Ако се поставят импланти, зъболекар предварително трябва хирургично да е поставил титаниево приспособление (пост) в костта и след това да се изчака няколко месеца, преди да поставянето на протезата, за да е сигурно, че постът е здраво закрепен в костта и няма да падне.
Ако се поставят корона, мост или фасети, зъболекарят може да премахне или оформи част от повърхността на зъба, за да го подготви за протезата. Протезите трябва да бъдат проверени, за да се гарантира, че се пасват точно и стоят удобно в устата на пациента.
Короните са съставени обикновено от два елемента:
- Рамка – осигурява механична устойчивост и обикновено е изработена от сплав от благороден метал (злато), титан или висококачествена керамика, като цирконий.
- Козметична керамика – позволява естетична протезна работа и се състои от керамична основа.
Новите високотехнологични керамични технологии, използващи литиев дисиликат предлагат широки възможности, позволявайки реставрации на зъбите без рамка и също са естетични и устойчиви.
Прецизно поставена и фиксирана протеза върху предварително подготвения зъб или подвижна протеза върху него е от първостепенно значение за възстановяването. Неправилно поставената протеза може да причини механични повреди на протезата, имплантационните системи или на заобикалящата ги тъкан.
Проверка, дали протезата е закрепена добре към подлежащите тъкани, може да се направи, като с пръст се приложи натиск върху нея. Друг начин е чрез рентгенография на устната кухина или тест за устойчивост на винтовете.
Зъбните протези могат да помогнат на пациентите да се почувстват по-уверени, като заменят липсващи зъби или като правят обезцветените или повредени зъби да изглеждат по-привлекателни.
Библиография
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/dental-prosthesis
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/life-stages/adult-oral-care/which-dental-prosthesis-is-right-for-you
Коментари към Проба и нагласяне на зъбно протезно устройство МКБ Z46.3