Проба и нагласяне на приспособления за отделяне на урина МКБ Z46.6
В тази рубрика проба и нагласяне на приспособления за отделяне на урина разглежда приспособления, които спомагат за отделянето на урина. Пикочният мехур е резервоар за събиране на урината, която се произвежда от бъбреците. Евакуирането става през уретрата при уриниране.
Цистостомия
Цистостомията е хирургичното създаване на отвор в пикочния мехур. В случаите, когато човек не е в състояние да изпразни пикочния си мехур чрез уриниране и катетеризацията на уретрата е нежелана или невъзможна, цистостомията предлага ефективна алтернатива.
Цистостомията може да се извърши по два начина:
- Чрез отворен подход, при който се прави малък разрез над срамната кост
- Чрез перкутанен подход, при който катетърът се поставя директно през коремната стена, над симфизата, със или без ултразвуково насочване или визуализация чрез цистоскопия.
Перкутанната супрапубична цистостомия може да се извърши с помощта на 5 различни подхода:
- Чрез техниката на Селдингър
- Поставяне над или през остър троакар
- Под директна цистоскопска визуализация
- Под директна ултрасонографска визуализация
- Чрез локализиране на пикочния мехур с помощта на прибиращо устройство на Lowsley.
Зоната се дезинфекцира, симфизата трябва да е локализирана. Пикочният мехур на пациента трябва да е пълен и палпируем, за да се потвърди потока на урина. Използва се писалка, за да се отбележи мястото на поставяне на перкутанния катетър, 2 пръстта над лонната кост в срединната линия. Трябва да се избягва поставянето на катетъра в кожните гънки. Зоната се анестезира.
Супрапубична цистостомия
Супрапубичната цистостомия е операция за създаване на стома (отвор) през корема и в пикочния мехур. В този отвор е поставен катетър за източване на урина. Урината се отделя от бъбреците и преминава през уретерите. Той се съхранява за кратко време в пикочния мехур, преди да излезе през уретрата. Ако урината не се отдели, това може да доведе до инфекции на пикочните пътища и други проблеми.
Супрапубична перкутанна пункция се извършва с троакар или дълга игла, но най-предпочитан вариант е чрез специализиран набор т.нар. цистофикс. Пункцията се осъществява над симфизата по срединната линия чрез локална анестезия. Със скалпел се прави разрез на кожата перпендикулярен на коремната стена с цел пунктиране на пикочният мехур. Урината изтича под налягане. Противопоказания са операции на долната част на корема поради опасност от нараняване на червата.
Трябва да се вземат под внимание анатомичните особености при мъжете и жените.
За постоянна катетеризация се използват меки катетри, които са със специален балон (спомага за фиксирането в пикочният мехур т.нар. Фолей катетри). При получени затруднения се използва метален или твърд катетър. За краткотрайна катетеризация (около 5 дни) се използват латексови катетри.
Преди операцията може да се наложи да се приемат повече течности, за да се изпълни пикочния мехур с урина. Стома се създава, като се направи разрез на корема. Друг разрез се прави на пикочния мехур. През тези разрези се вкарва катетър (тънка гумена тръба).
Грижи за катетъра
Грижите в домашни условия включват:
- В хранителния режим трябва да са включени плодове, зеленчуци и други храни с фибри. Фибрите помагат за намаляване на запека. Запекът може да блокира катетъра и да увеличи налягането вътре в пикочния мехур, което да доведе до изтичане на урина.
- Прием на достатъчно количество течности. Избягват се напитки, които съдържат алкохол или кофеин. Те могат да доведат до дразнене на пикочния мехур и спазми.
- Торбичката за оттичане на урина, трябва да се изпразва, когато е пълна до половината или до две трети. Извърша се над тоалетната.
- Зоната около цистостомата се почиства ежедневно. Супрапубичният катетър обикновено трябва да се сменя на всеки 4-10 седмици.
При поставяне на катетъра пациентът винаги трябва да бъде в положение Trendelenburg. Това позволява на корема да прилепне към гърба, намалява вероятността от пробиване на стомашно-чревния тракт докато се поставя катетъра.
Възможни усложнения от катетеризацията са запушване на катетъра, предизвикано от силно кървене и образуване на съсиреци, измъкването му, хронично възпаление (на входната врата на катетъра на главичката на пениса), уроинфекции, лезии на уретрата и други.
Важно е поддържането на хигиенни норми за превенция на усложнения предизвикани от употребата на различните видове приспособления за уриниране.
Библиография
https://www.drugs.com/cg/suprapubic-cystostomy-and-catheter-insertion-aftercare-instructions.html
https://emedicine.medscape.com/article/1893882-overview#a5
https://emedicine.medscape.com/article/1893882-technique
Коментари към Проба и нагласяне на приспособления за отделяне на урина МКБ Z46.6