Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Микробиологична характеристика на инфекциите по системи Инфекции на пикочните пътища и бъбреците

Инфекции на пикочните пътища и бъбреците

от 14 юни 2017г., обновено на 24 ное 2017г.
Инфекции на пикочните пътища и бъбреците - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Пикочната система се състои от бъбреците, пикочопроводите (уретери), пикочния мехур и пикочния канал (уретра). Нейната основна функция е свързана с очистване на кръвната плазма от отпадни метаболитни продукти (осъществява се от бъбреците), в резултат на което се образува урина, която в последствие се извежда навън от организма чрез системата на пикочните пътища (уринарен тракт).

При здрави хора само предните отдели на пикочния канал са поселени с микроорганизми от нормалната флора, а останалата част от пикочната система е стерилна (не съдържа микроби). Химичният състава, pH на урината и нейното периодично отичане допринасят за отмиването на бактериите от уретрата. Нормално лигавицата на пикочните пътища е порита с муцин (мукопротеин), който възпрепятства контакта на микроорганизмите с лигавичните епителни клетки. При нарушение на някои от механизмите на естествена резистентност, посочени по-горе, както и при колонизация на уретрата с чревни бактерии могат да възникнат уроинфекции.

Инфекциите на пикочните пътища и бъбреците са сравнително чести и по-голямата част от тях засягат женския пол. Смята се, че до 20% от жените развиват уроинфекции в даден момент от живота си. Тези инфекции могат да протекат остро или хронично, като при жените често се наблюдават рекурентни (повтарящи се) инфекции.

Етиология на уроинфекциите

Микроорганизмите, които най-често причиняват възпаление на пикочните пътища са бактериите от нормалната микрофлора на чревния тракт и по-рядко резидентни представители на кожата. По-рядко то може да се дължи на гъбични, вирусни и протозоини патогени.

1. Бактериални инфекции на пикочните пътища и бъбреците - развиват се най-често по асцендентен (възходящ) път, като първоначално бактериите колонизират пикочния канал, след това преминават в пикочния мехур и от него през пикочопроводите могат да достигнат бъбречното легенче и бъбречния паренхим. Значително по-рядко инфекциозните причинители достигат уринарния тракт чрез кръвта (хематогенно разсейване) и в тези случаи първоначално се засягат бъбреците. Болестотворни бактерии могат да бъдат внесени в пикочните пътища при сексуални контакти, медицински манипулации и оперативни вмешателства.

Асцендентните уроинфекции се дължат предимно на Грам-отрицателни и значително по-рядко на Грам-положителни бактериални патогени. При острите и неусложнени инфекции на отделителната система обикновено се изолира един вид бактерии, докато при хроничните възпалителни процеси могат да се открият няколко вида.

Ешерихия колиСред чревните бактерии, които най-често причиняват възходящи уроинфекции са уропатогенните щамове Escherichia coli, отговорни за около 80% от тях при хора извън болничните заведения и около 40% от тези инфекции сред хоспитализирани пациенти. (Фиг. 97-7). Други Грам-отрицателни пръчковидни бактерии, които се определят като чести причинители на възпалителни процеси на урогениталния тракт са Klebsiella, Enterobacter и Proteus spp., като на всеки от тези представители се дължат 3-5% от инфекциите. В болнична обстановка Pseudomonas aeruginosa, Serratia marscesens, както и Klebsiella, Enterobacter са най-често изолираните причинители на уроинфекции - до 25% от случаите. У жени често се доказва Chlamydia trachomatis (хламидия) като причинител на уретрален синдром, а при мъжете уретрит често могат да предизвикат Ureaplasma urealyticum, C. trachomatis и Neisseria gonorrhoeae.

Сред Грам-позитивните бактерии, причинители на инфекции на пикочните пътища и бъбреците, се отнасят Staphylococcus saprophyticus - причинява около 10% от инфекциите при млади полово активни жени, и Enterococcus faecalis и Staphylococcus epidermidis - предизвикват инфекции предимно сред болнични пациенти.

Бактериалните уроинфекции, развили се по хематогенен път, се дължат предимно на S. aureus, S. typhi, M. tuberculosis (бъбречна туберкулоза), а при новородени - на E. coli.

2. Гъбичните инфекции на пикочните пътища и бъбреците са редки и по-често засягат хоспитализирани пациенти. Най-често се причиняват от гъби от рода Candida (C. albicans) и Histioplasma capsulatum. Уроинфекциите, предизвикани от кандида се развиват предимно по възходящ път и много рядко хематогенно. Протичането им е безсимптомно или с оскъдна симптоматика и ангажират пикочния канал и пикочния мехур.

3. Вирусите и протозоите рядко водят до уроинфекции. Някои серотипове аденовируси могат да причинят хеморагичен цистит, а човешкия папиломен вирус може да се отделя в големи количества чрез урината, но без да причинява симптоми.

Патогенетични фактори за развитието на уроинфекции

Основно значение за възникването и развитието на инфекциите на отделителна система са редица предразполагащи фактори и специфичните особености на патогенните бактерии - фактори на патогенността и вирулентността.

1. Предразполагащи фактори при инфекциите на уринарния тракт:

  • анатомични дефекти и заболявания, препятстващи нормалното отичане на урината - вродени аномалии (подковообразни бъбреци, двойни пикочопроводи), кистозни бъбреци, мегауретери, простатна хипертрофия, стриктури на пикочния канал и пикочопроводите.
  • бъбречнокаменна болест;
  • везикоуретерален рефлукс - връщане на урина от пикочния мехур към пикочопроводите и бъбреците;
  • нарушения на неврологичния контрол на пикочния мехур и сфинктерите - при редица заболявания на гръбначния мозък, множествена склероза и др. се задържа голямо количество урина в пикочния мехур, което е предпоставка за възникване на уроинфекции;
  • катетеризация на пикочния мехур - чрез нея в пикочните пътища могат да се внесат бактерии директно в пикочния мехур;
  • женски пол - жените се засягат от уроинфекции до 10 пъти по-често от мъжете, което се дължи на анатомичната близост на външния уретрален отвор с вулвата и околната кожа, по-късия пикочен канал, както и на развитието на микробна колонизация в периуретралните зони по време на бременност, преди или след менструация, както и при възрастни жени;
  • други предразполагащи фактори са бъбречната трансплантация, захарният диабет, хемодиализа, оперативни интервенции в областта на урогениталната система и др.

2. Основните фактори, които определят инвазивността на бактериалните причинители на инфекциите на пикочните пътища и бъбреците, са тяхната патогенност и вирулентност. При Escherichia coli серогрупи с О-антигени - О1, О2, О4, О6, О7 и О75, са най-честите патогенни при инфекциите на пикочните пътища и се наричат уропатогенни щамове на ешерихия коли. Най-важният фактор на вирулентността за тези бактерии е повишената способност за прикрепване към уроепителните клетки, което се медиира от специфични адхезини в техните фимбрии. Тази способност е установена и при другите бактериални видове, предизвикващи уроинфекции. Счита се, че при жени и деца с рецидивиращи инфекции лигавичните епителни клетки на пикочните пътища съдържат по повърхността си рецептори, които улесняват прикрепването на адхезините на Е. coli. Някои щамове на коли бактериите притежават K-антигени (кисели полизахариди с антифагоцитна активност) и образуват хемолизини, което им позволява да предизвикват пиелонефрити - възпаление на бъбречното легенче и паренхим.

Представителите на род Proteus (вкл. P. mirabilis) образуват ензима уреаза, който разгражда уреята от урината до амоняк, водещо до алкализиране на урината. Това е една от основните причини за формирането на фосфатни бъбречни камъни (наричани още микробни камъни), създаващи подходящи условия за развитие на пиелонефрит.

Клинична картина при инфекции на пикочните пътища и бъбреците

Уринарните инфекции са най-честият вид бактериална инфекция, която кара жените да търсят медицинска помощ. Сред тях преобладава острият цистит и уретрит, следвани от острия пиелонефрит, които налага прием в болнично заведение и прилагане на интравенозно антибактериално лечение.

Остър цистит1. Инфекциите на долните отдели на отделителната система могат да протекат като остър уретрит и цистит. При остър уретрит водещи са паренето при уриниране и отделянето на секрет (слузно-гноен). За острият цистит, който се комбинира с уретрита, са характерни дизурични прояви като тежест в тазовата област, чести позиви за уриниране и оскъдно отделяне на урина, парещи болки при уриниране и болка над срамната кост. При възрастни и катетеризирани хора инфекцията може да протече олигосимптомно. Урината при острия цистит става мътна поради наличие на белтък, гной и бактерии, а понякога може да бъде и премесена с кръв. При рецидивиране на инфекцията може да се стигне до развитие на хроничен възпалителен процес - хроничен цистит, простатит, или възпаление на периуретралните жлези. Острият простатит настъпва, когато бактерии проникнат в простатната жлеза, причинявайки болка в перинеума (междинница), висока температура и треска.

Остър пиелонефрит2. Инфекциите на горните отдели на отделителната система могат да протекат като пиелит - възпаление на бъбречното легенче, или пиелонефрит възпаление на бъбречното легенче и паренхим. Клиничната картина на острият пиелонефрит се владее от болка в поясната област и по хода на пикочопроводите, висока температура, втрисане, гадене и повръщане, които често се комбинират със симптоми от засягане на долния уринарен тракт. При чести повтарящи се остри пиелонефрити може да се стигне до хронифициране с развитие на хроничен пиелонефрит с увреждане на общото състояние, отпадналост, чести нощни уринирания и постепенно влошаване на бъбречните функции. Усложнения на хроничния пиелонефрита са бъбречната хипертония, бъбречните и перинефритните абсцеси.

Лабораторна и микробиологична диагноза на инфекции на пикочните пътища и бъбреците

БактериурияДиагнозата на инфекциите на пикочните пътища се потвърждава чрез култивиране на микроорганизми от урината - урокултура. Повечето бактерии, причиняващи уринарни инфекции, се култивират лесно и клиничната диагноза обикновено се потвърждава в рамките на 24-48 часа. Определя се съдържанието на бактерии в прясна сутрешна и нецентрафугирана урина, като за сигнификантна бактериурия при нелекувани с антимикробни препарати се приема наличие на 105 клетки в 1 мл. При пациенти, които са приемали антибиотици малко преди изследването и по-малко количество от 105/мл. се смята за значима бактериурия. При някои бактерии, независимо от количеството им в урината откриването им се счита за сигнификантно - S. aureus, S. typhi, M. tuberculosis. За микоплазмите сигнификантни са стойности от 5X103/мл, а за кандида - 103-104 в мл. При наличие на бактерии в сигнификантно количество се определя тяхната антибиотична чувствителност, което е от решаващо значение за правилното лечение на уроинфекциите.

Химиотерапия и имунопрофилактика на уроинфекциите

В терапията на инфекции на пикочните пътища и бъбреците се използват орални и интравенозни антибиотици и химиотерапевтици, които се отделят предимно с урината и имат висока концентрация в нея. В съображение влизат аминопеницилите (амоксицилин, аугментин), цефалоспорини (цефалексин), триметоприм и сулфаметоксазол, флуорохинолони (ципрофлоксацин), налидиксова киселина.

За имунопрофилактика и имунотерапията на уроинфекциите са разработени препарати като "Уроваксом" и "Уростим". Последният е разработка на Националният център по заразни и паразитни болести в България и съдържа лизати от убити бактериални клетки на ешерихия коли, протеус, клебсиела и ентерококи. Намират приложение при рецидивиращи и хронични инфекции на пикочните пътища.

5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

УРОСТИМ таблетки 50 мг * 30 за възрастни
16.37лв.

УРОСТИМ таблетки 50 мг * 30 за възрастни

ДУРАЦЕФ капсули 500 мг * 12  BMS
13.00лв.

ДУРАЦЕФ капсули 500 мг * 12 BMS

УНАЗИН фл. 1,0 g / 0,5 g * 1
4.62лв.

УНАЗИН фл. 1,0 g / 0,5 g * 1

ПАНЦЕФ суспензия 100 мг / 5 мл 100 мл АЛКАЛОИД
40.19лв.

ПАНЦЕФ суспензия 100 мг / 5 мл 100 мл АЛКАЛОИД

ЛЕВОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 7
11.78лв.

ЛЕВОФЛОКСАЦИН таблетки 500 мг * 7

ФОКСЕРО суспензия 40 мг / 5 мл 100 мл АЛКАЛОИД
14.03лв.

ФОКСЕРО суспензия 40 мг / 5 мл 100 мл АЛКАЛОИД

ПРОФИКС суспензия 125 мг / 5 мл 100 мл НОБЕЛ
11.41лв.

ПРОФИКС суспензия 125 мг / 5 мл 100 мл НОБЕЛ

ГЕНТАМИЦИН ампули 40 мг / мл 1 мл * 1 СОФАРМА
0.44лв.

ГЕНТАМИЦИН ампули 40 мг / мл 1 мл * 1 СОФАРМА

ТЕРЦЕФ прах за инжекционен разтвор 1 г АКТАВИС
2.00лв.

ТЕРЦЕФ прах за инжекционен разтвор 1 г АКТАВИС

МЕДОКЛАВ таблетки 500 мг / 125 мг * 16
13.66лв.

МЕДОКЛАВ таблетки 500 мг / 125 мг * 16

ЗИНАТ суспензия 250 мг. / 5 мл. 50 мл.
20.03лв.

ЗИНАТ суспензия 250 мг. / 5 мл. 50 мл.

ЛЕВОФЛОКСАН табл. 500 мг. * 7
15.47лв.

ЛЕВОФЛОКСАН табл. 500 мг. * 7

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK8136/
https://www.scribd.com/document/340682690/jawetz-2013 medical miceobiology-pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447
http://197.14.51.10:81/pmb/BIOLOGIE/02_Microbiology.pdf JAWETZ, MELNICK & ADELBERG`S MEDICAL MICROBIOLOGY, 27th Edition. th Edition
Микробиология - Медицинско издателство "АРСО" София 2000

Коментари към Инфекции на пикочните пътища и бъбреците

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инфекции на пикочните пътища и бъбреците
    www.framar.bg 
    на 27 February 2021 в 18:33
    Коментирайте "Инфекции на пикочните пътища и бъбреците"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Микробиологична характеристика на инфекциите по системи

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах