Проба и нагласяне на очила и контактна леща МКБ Z46.0
Рубриката проба и нагласяне на очила и контактна леща включва определянето на диоптъра, избора на стъкла, рамки или лещи и напасването им към нуждите на пациента.
Очилата представляват оптични съоръжения, които служат за корекция на нарушения в зрението или да предпазват очите от нараняване, прах, ултравиолетово излъчване и други. Очилата имат рамка, която може да бъде изработена от различен материал и две лещи (стъкла). В началото лещите са били изработвани от стъкло, но в днешно време се използват много различни материали като пластмаса и други, които имат предимство и по-добри оптични свойства.
Освен очила, на хората с нарушено зрение могат да се поставят контактни лещи. Тази идея за лещите е била предложена още през 1508 година от Леонардо да Винчи. Контактните лещи са малки, фини и кръгли. Изготвени са от прозрачни материали и могат да бъдат меки и твърди. Лещите се слагат направо в окото и имат, както предимство, така и недостатъци пред очилата.
Предимствата на лещите са:
- по-широк зрителен ъгъл;
- липса на изпотяване на стъклата;
- по-голямо удобство, особено за някои професии, спорт;
- по-добър естетичен вид и други.
Недостатъците са, че:
- могат да причинят дискомфорт;
- дразнят очната лигавица;
- не са подходящи за всеки тип нарушение на зрението;
- е необходима специална поддръжка;
- трябва да се сменят, в зависимост от вида на лещите – ежедневни, едномесечни, тримесечни и т.н.
Преди да се започне с пробата и нагласянето на очила и контактна леща трябва да се извърши очен преглед, да се определи зрителното нарушение и диоптъра, който е необходим на пациента. Трябва да се установи, дали човекът страда от късогледство, далекогледство, астигматизъм и други, за да се избере подходящо за него зрително съоръжение.
Избиране на подходящи очила
Стъклата в зависимост от потребностите на пациентите могат да бъдат:
- сферични;
- цилиндрични;
- призмени;
- комбинирани.
При избирането на подходящи очила се обръща специално внимание не само на стъклата, но и на рамката. Тя има за цел да осигури максимален комфорт у пациента и да се запази здрава за по-дълъг период от време.
Процедурата по изработване на очилата започва с измерване на разстоянията между очите, дължината и ширината на главата, разстоянието от лицето до ухото и други дължини. Това отнема повече време, но осигурява точност при изработването на очилата и почти не се налага допълнителна работа върху тях след изготвянето им.
Разбира се пациентът може да донесе собствени рамки и да се изработят стъклата спрямо тях. Рамката може да бъде изработена от различни материали, но най-често са пластмасови или метални. Ако пациентът идва за корекция на очилата, първо трябва да се извадят стъклата, тъй като са крехки и чупливи.
Повече от 80% от носените днес очила са с пластмасови лещи и всички те предлагат голямо разнообразие от форми и дебелини, за да се поместят в избраните рамки и да се направи необходимата корекция на зрението.
Повечето очила започват със „заготовки“ или материали с кръгла форма, предварително направени в оптични лаборатории с различни предни извивки и различна дебелина в зависимост от това от каква корекция се нуждае зрението. Следва изработването на стъклата от машина, като преди това в нея са въведени параметрите на пациента и заобляне, за да се поберат в рамката.
Коригиране на очилата
В рубриката проба и нагласяне на очила и контактна леща са включени и корекции по тях. Когато очилата са твърде стегнати, те притискат страните на лицето и не само оставят отпечатъци, но с течение на времето водят до главоболие. От друга страна, ако очилата са твърде разхлабени, те могат да продължат да се плъзгат надолу по носа и да се налага да се придържат на място. Ако са свободни се увеличава рискът да паднат и да се счупят. Проблемът с лещите е, че ако са неправилно поставени, могат да изкривят зрението.
Ако очилата стоят по-високо или по-ниско, пластмасовата подложка, която се разполага върху носа, трябва да се избута в двете посоки, докато очилата не започнат да стоят правилно. Ако рамките на очилата стоят по-високо, а не прилягат зад ушите или са твърде тесни за главата на пациента, този проблем може да се оправи като рамките се потопят в гореща вода, докато не омекнат и после се ремоделират.
Изработване на лещи
Съвременните лещи са прозрачни или цветни, в зависимост от това дали пациента желае да промени цвета на очите си. Друга опция за лещите е дали да са предназначени да се сменят ежедневно или да са такива, които могат да се носят за по-дълги периоди.
Съществуват най-различни меки и твърди контактни лещи. Меките лещи са по-често срещани и могат да коригират късогледство, далекогледство, замъгленото зрение и промените в зрението, причинени от възрастта. Твърдите лещи намалят риска от появата на очна инфекция. Повечето хора избират меките контактни лещи, заради тяхната лекота и комфорт.
Офталмологът използва инструмент, наречен кератометър, за да измери кривината на предната повърхност (роговицата) на окото. Това измерване позволява да се изберат най-добрата крива и диаметър за контактни лещи.
Повърхността на окото може да е донякъде неправилна поради астигматизъм, но това не трябва да безпокои пациента. Създадени са специални контактни лещи, за да коригират подобни проблеми.
Ако след носенето на лещи, пациентът избере да се върне към носенето на очила, може да изпита някои симптоми като главоболие или виене на свят. Това се случва, защото на мозъка му трябва време да се адаптира към новите условия.
Без значение колко изчерпателен е очния преглед, на пациентите се предлагат голям набор от пробни лещи. Когато лещите са на мястото си, лекарят ще използва лампа, за да оцени положението и движението им спрямо окото, докато пациента мига и отмества погледа си в различни посоки.
След поставянето на лещите е препоръчително профилактично да се посети офталмологът, за да потвърди, че лещите, които са избрани, не създават проблеми и не са довели до възпаление.
За да се проследява и проверява зрението на пациенти със зрителни нарушения е добре поне веднъж годишно да се посещава офталмолог. Ако пациентът носи очила е важно да се проверява, дали вижда добре с тях или е необходима корекция на диоптъра. Хигиената и режимът на зрителния анализатор има важно значение за запазването на зрението за по-дълго време.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ПУРОПЛАСТ разтвор за почистване на твърди контактни лещи 10 мл.
СОЛЕКС ЛУКС разтвор за лещи 360 мл
АЙ СИЙ РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 360 мл
УНИВЕРС УНИ КЛИЪР разтвор за лещи 250 мл
РЕНЮ РАЗТВОР ЗА ЛЕЩИ 360 мл.
КРИСТАЛЕНС разтвор за твърди лещи 250 мл
ХЕКСАЛЕНС разтвор за меки лещи 250 мл
АЙ СИЙ РАЗТВОР ЗА КОНТАКТНИ ЛЕЩИ 100 мл
Библиография
https://www.customeyesvisioncare.com/eyecare-services/evaluation-and-fitting-of-contact-lenses/
https://www.felixandiris.com/how-to-adjust-glasses.html
https://www.eyesiteonwellness.com/making-spectacle-glasses-crafted/
https://www.eyesofthemarina.com/blog/2017/10/12/the-importance-of-having-an-eyeglasses-fitting
Коментари към Проба и нагласяне на очила и контактна леща МКБ Z46.0