Други видове последваща ортопедична помощ МКБ Z47
В рубриката други видове последваща ортопедична помощ са включени темите от следните статии:
- Отстраняване на пластинка и друго вътрешно фиксиращо устройство след зарастване на счупването
- Друг уточнен вид последваща ортопедична помощ
- Последваща ортопедична помощ, неуточнена
При фрактура на кост трябва да се вземат спешни мерки. Костите трябва да се стабилизират, за да не се разместят допълнително. В зависимост от тежестта на фрактурата съществуват импланти за вътрешна или външна фиксация. В някои тежки случаи се налага използването и на двата вида.
Вътрешно фиксиращо устройство
Вътрешното фиксиращо устройство има няколко предимства пред външното — скъсява престоят в болницата, с което намалява времето за оздравяване и така пациентите могат по-рано към ежедневните си дейности.
Към тази категория спадат ортопедичните пластини, винтове, пирони и опори. С този тип лечение са нужни поне 6 седмици, за да зараснат напълно костите. Изработени са от неръждаема стомана, титан, а понякога и от кобалт или хром. Това ги прави изключително издръжливи.
- Винтове — те задържат отделните фрагменти от костта, могат да се използват самостоятелно или с други вътрешни фиксатори
- Плочи — наподобяват шини, но се разполагат вътрешно и се закрепват чрез винтове за костта
- Опори — служат за закрепване на най-малките костни фрагменти
- Пръчки — използват се за лечение на фрактури на дългите кости
Обикновено имплантите остават в тялото за 6 седмици и повече, в зависимост от тежестта на фрактурата. Отстраняват се оперативно, като разрезите се правят на същите места. Не винаги се премахват, заради риск от усложнения. Индикации за отстраняването им са, ако са поставени в детска или юношеска възраст или ако причиняват бока, дискомфорт.
Операцията по отстраняването им може да се съчетае и с други видове манипулации. Над мястото на разрезите се образува съединителна тъкан (цикатрикс). При пациенти с висока активност, например спортисти, има риск от появата на нова фрактура, на мястото, където плочата завършва в костта. Поради тази причина при тях е наложително да се премахнат металните приспособления.
Устройства за външна фиксация
Когато костта трябва да се стабилизира отвън се използва гипсова/синтетична отливка или външно фиксиращо устройство. Тяхната функция също е да стабилизират костите, но отвън. По този начин се ускорява заздравителния процес и предотвратяват други наранявания.
Отливките не са най-подходящото средство за лечение при деца, заради тежестта им. Създават затруднения при движение и могат да забавят растежа, в зависимост от това колко време детето стои с отливката.
Синтетичните отливки са изработени от фибростъкло. Това ги прави по-подходящи от гипсовите, защото материалът изсъхва за няколко часа. Въпреки това, гипсовите се използват по-често, заради по-ниската им цена.
Обикновено отливката остава за 6 седмици върху тялото, като през това време трябва да се продължава с посещенията при ортопеда, за да е сигурно, че костите зарастват в правилна позиция.
Премахването на отливката става със специални ножици, трион или електрическа резачка. Пациентът трябва да е спокоен и да му се обясни, че режещото острие няма да стигне до кожата му. Единствено може да почувства парене при използването на електрическата резачка, защото острието се нагрява. За допълнителна защита се поставя пластмасова лента между отливката и крайника.
Все пак е възможно да се появят усложнения, като нараняване на целостта на кожата, подуване на мястото (оток), скованост или бучка, на мястото на развитие на новата костна тъкан.
Предимството на външното фиксиращо устройство е, че то може да се регулира по всяко време. Отстраняването му се извършва на няколко етапа:
- Разхлабване на прътовете
- Премахване на прътовете
- Поставяне на връзки, предпазващи пръстените от люлеене
След отстраняването или по време на носене на фиксиращо устройство трябва да се направят рентгенови снимки, за да се прецени как зарастват костите и дали са готови, за да се отстрани устройството.
Последваща грижа
След отстраняване на приспособленията зоната трябва да се пази от удари. Костите са все още крехки и може да се счупят на същото място. Понякога може да се появи оток, но бързо отминава. Ако има отворена рана, се поставя превръзка и се пази от развиване на инфекция.
Физиотерапията е задължителен етап в лечението. Тя има за цел да подпомогне зарастването на костите и да предпази мускулите от атрофия.
Видове Други видове последваща ортопедична помощ МКБ Z47
Библиография
https://publicdocuments.sth.nhs.uk/pil3660.pdf
https://boneandspine.com/removal-of-plaster-casts/
https://yourmedicalsource.com/blog/should-metal-plates-and-screws-or-nail-hardware-be-removed-bone-now-my-fracture-has-healed
https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/internal-fixation-for-fractures/
Коментари към Други видове последваща ортопедична помощ МКБ Z47