Отстраняване на пластинка и друго вътрешно фиксиращо устройство след зарастване на счупването МКБ Z47.0
В тази рубрика отстраняване на пластинка и друго вътрешно фиксиращо устройство след зарастване на счупването се разглежда отстраняването на пирони, пластинки, опори, винтове.
Счупената кост трябва да бъде внимателно стабилизирана и поддържана. До миналия век лекарите са разчитали на гипс и шини единствено, за да поддържат и стабилизират костта отвън. Вече съществуват вътрешни фиксатори, които се поставят и стабилизират счупените кости.
По време на операцията костните фрагменти първо се нагласят в правилната им позиция. Придържат се със специални импланти, като плочи, винтове, пирони и опори.
Вътрешната фиксация позволява по-кратък болничен престой, дава възможност на пациентите да се върнат към ежедневните си дейности по-рано и намалява честотата на неправилно зарастване.
Имплантите, използвани за вътрешна фиксация, са изработени от неръждаема стомана или титан, които са издръжливи. Ако трябва да се смени ставата, вместо да се фиксира, тези импланти могат да бъдат направени и от кобалт или хром. Имплантите са съвместими с тялото и рядко предизвикват алергична реакция.
Ортопедичните приспособления (плочи, винтове, пирони и други парчета от метал или импланти) се премахват, когато пациентът ги намира за болезнени или дразнещи. В някои случаи се отстраняват, тъй като в бъдеще е възможно да се наложи допълнителна операция, или защото са изпълнили предназначението си. По-рядко се отстранява, защото може да има инфекция в костта.
Видове ортопедични приспособления
Плочите са като вътрешни шини, които държат счупените парчета кост заедно. Те са прикрепени към костта с винтове.
Винтовете са най-често използваните метални пособия и се служат за вътрешно фиксиране. Въпреки че винтът е просто устройство, има различни дизайни, базирани на вида на счупването и начина на използване на винта.
Винтовете могат да се използват самостоятелно за придържане на счупените фрагменти или заедно с плочи, пръти или други. След като костта зарасне, винтовете могат да бъдат оставени или отстранени.
При някои фрактури на дългите кости най-добрият начин да се придържат костните парчета е чрез поставяне на пръчка или пирон през костта. Пръчките и винтовете могат да бъдат оставени в костта след зарастването на костта. Това е методът, използван за лечение на по-голямата част от фрактурите на бедрената кост и двата пищяла.
Опорите се използват за закрепване на парчета кост, които са твърде малки, за да бъдат фиксирани с винтове. В много случаи те се използват заедно с други форми на вътрешна фиксация, но могат да се използват и самостоятелно. Обикновено се отстраняват след определен период от време, но могат да бъдат оставени за постоянно при някои фрактури.
Отстраняване на имплантите
Обикновено са нужни около 6 седмици, за да се излекуват фрактурите на горните крайници и около 12 седмици, за да се излекуват фрактурите на долните крайници. Понякога, в зависимост от механизма на нараняването и характера на фрактурата, може да отнеме значително повече време.
Не винаги премахването на имплантите е най-доброто решение. Ортопеди са установили, че това може да доведе до сериозни усложнения – нараняване на нерви. Освен това е доказано, че ако някои от металните съоръжения останат на местата си не водят до здравословни проблеми.
Имплантите се отстраняват, ако причиняват дискомфорт, но трябва да се докаже, че болката в областта произтича от хардуера. Възможно е да има и други причини. При деца и юноши задължително трябва да се премахне, за да не попречи на развитието.
При активни спортисти съществува малък риск от възникване на нова костна фрактура на мястото, където плочата завършва в костта, тъй като в тази зона костта е най-уязвима. Фрактура в тази област се нарича "фрактура на пери импланта".
Следователно, при активни спортисти, дори и без симптоми, може да се направи трябва да се отстрани импланта, за да се намали риска от по-нататъшно счупване.
- По време на операцията хирургът използва старите белези да направи нов разрез.
- Над мястото на импланта се е образувал цикатрикс (съединителна тъкан) и тя също се премахва.
- Старите опорни приспособления се отстраняват. Понякога на тяхно място може да се поставят нови.
- В зависимост от причината за операцията, може да се извършат и други процедури едновременно.
Грижа след премахване на вътрешните фиксатори
В рубрика отстраняване на пластинка и друго вътрешно фиксиращо устройство след зарастване на счупването се включват и последващите грижи. След отстраняване на металните импланти често има дупка в костта. Тази област на костта вече е по-нестабилна и би могла да се счупи по-лесно след падане. Постепенно дупката ще се запълни с нова кост. Препоръчва се да се избягват дейности с висок риск от контузия 1-2 месеца, след като металът е отстранен.
Операцията по премахване се извършва в операционната зала най-често под обща анестезия. Понякога частите могат да се отстранят и чрез замразяване на областта, което действа като локална упойка. След операцията пациентът може да се прибере у дома си.
След като металните части са премахнати, върху областта ще е сложена превръзка. Зоната трябва да се поддържа суха, а ако се намокри – превръзката трябва да се смени. Областта ще е оточна няколко седмици след отстраняването на частите.
Библиография
https://rebalancemd.com/wp-content/uploads/2017/08/Hardware_removal_Recovery_Guide.pdf
https://yourmedicalsource.com/blog/should-metal-plates-and-screws-or-nail-hardware-be-removed-bone-now-my-fracture-has-healed
https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/internal-fixation-for-fractures/
Коментари към Отстраняване на пластинка и друго вътрешно фиксиращо устройство след зарастване на счупването МКБ Z47.0
Ива Ралева
Здравейте, Д-р Калудова! Благодаря за достъпно написаната статия. Моето запитване е във връзка с отстраняване на импланти поставени след "Фрактура на проксималната тибия, закрита - S8210" и той е: Колко е нужното време за възстановяване и какво е необходимо да се знае за този период по отношение превенцията на крайника. Благодаря Ви за отделеното време и внимание. С уважение Ива Ралева.
Здравейте, г-жо Ралева! Това е информационна страница, а не платформа за връзка с д-р Калудова.
След премахването на имплантите крайникът все още може да е оточен, да има болка и дискомфорт. Възстановителният период е индивидуален и обикновенно са нужни поне няколко месеца за възстановяване. Препоръчваме Ви да се направи консултация с лекуващия ортопед и кинезитерапевт за нужната рехабилитация и препоръки въз основа на индивидуалното състояние и особености.
Здравейте, Д-р Калудова! Благодаря за достъпно написаната статия. Моето запитване е във връзка с отстраняване на импланти поставени след "Фрактура на проксималната тибия, закрита - S8210" и той е: Колко е нужното време за възстановяване и какво е необходимо да се знае за този период по отношение превенцията на крайника. Благодаря Ви за отделеното време и внимание. С уважение Ива Ралева.
Елена Почилеева
Здравейте!!Аз съм на 52 години и миналата година си счупих глезена.Имам операция с поставена планка и пирони .Нямам проблем с имплантите ,питам се дали да ги махна или да остана с тях.Очаквам компетентно мнение.Благодаря!!
Здравейте! Най-акуратно на този въпрос може да Ви отговори лекуващия ортопед, запознат с Вашето състояние.
Здравейте!!Аз съм на 52 години и миналата година си счупих глезена.Имам операция с поставена планка и пирони .Нямам проблем с имплантите ,питам се дали да ги махна или да остана с тях.Очаквам компетентно мнение.Благодаря!!