Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Донори на органи и тъкани

Донори на органи и тъкани МКБ Z52

от 09 окт 2020г., обновено на 18 авг 2023г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Донори на органи и тъкани МКБ Z52 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Библиография
Коментари

В рубриката донори на органи и тъкани се разглеждат донорите на различни органи и тъкани.

Донор на кръв

Кръвопреливането много често е животоспасяваща процедура. Използва се по време на операции, след травма, за лечение на някои заболявания като анемия, хемофилия и други. За лечение се използват и определени съставки от кръвта — плазма, еритроцити или тромбоцити.

Кръвта бива различни групи — А, Б, АБ и 0. Важно е да се знае кръвната група на донора и получателя, за да се спазва съвместимостта между тях и да не доведе до остра реакция на отхвърляне. Кръвта също така се разделя според резус фактора (Rh) на положителна или отрицателна.

Донор на кръвПреди даряване на кръв всеки донор е длъжен да се подложи на кръвни изследвания, за да е сигурно, че няма заболявания, които биха преминали в тялото на получателя. Най-често кръвта се тества за хепатит, СПИН и сифилис. Допълнителни тестове могат да бъдат назначавани.

Обикновено кръв се взима от вена на ръката, около 300-450 милилитра и се събира в прозрачна колекторна торбичка. След това се съхранява в кръвна банка при определени условия. След процедурата донорът може да се чувства уморен. Времето на възстановяване на кръвта е средно 2-3 месеца.

Донор на кожа

Участък кожа може да се вземе от жив или трупен донор. Понякога кожа се взима от един участък и се трансплантирана на друго място в същото тяло. Кожният участък може да е тънък или дебел, в зависимост от зоната, в която се поставя.

Кожата се взима под локална или обща анестезия, почиства се, след което се обработва и трансплантира на новото място. Процедурата е приложима при най-различни състояния, например след изгаряне от трета степен.

Донор на кост

Костите притежават уникалната способност да се регенерират (възстановяват) сами. Този процес понякога може да се подпомогне като се трансплантира друга кост. Обикновено тя служи за матрица, върху която разраства увредената кост.

Донор на кост може да бъде жив или починал човек, дори в някои случаи може да се вземе от една част на тялото и да се трансплантира в друга част на същия човек. В някои случаи донор на кост дори не е човек, а животински вид (ксенотрансплантация). Най-често това са свински или говежди кости.

Разрастването на костта е възможно благодарение на процесите:

  • Костен мозъкостеокондукция
  • остеоиндукция
  • остеопромоция
  • остеогенеза

Костта най-често се взима от трупен донор. Ако се взима от чуждо тяло е необходимо реципиента да е на имуносупресивна терапия, за да не се отхвърли присадката.

Донор на костен мозък

От костния мозък се извличат стволови клетки. Представляват клетки, които могат да дадат началото на най-различни други клетки. Използват се за лечение на онкологични заболявания, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер, диабет тип 1 и много други. Стволовите клетки се използват и за научни цели.

Всеки може да дари стволови клетки, като преди това се правят изследвания, за да е сигурно, че донорът е клинично здрав. Стволовите клетки могат да се взимат от костния мозък или кръвта на човек.

При извличането им от костния мозък, се прилага упойка. Иглата се вкарва в сърцевината на костта и се извлича костния мозък. Процедурата продължава близо 2 часа. След нея донорът се възстановява в специална стая. Процедурата не крие рискове, единствено може да има алергична реакция към упойката.

Донор на бъбрек

БъбрекТрансплантацията на бъбрек е една от най-честите видове трансплантации. Някои състояния водят до терминална бъбречна недостатъчност. Бъбреците се увреждат необратимо и единственото лечение е трансплантация.

Докато се чака за подходящ донор, пациентите са на диализа, но тя е само временно решение. Бъбрек може да се вземе от трупен или жив донор, като от жив е по-доброят вариант. Донорът преминава през поредица от изследвания, за да се докаже, че е подходящ и няма преносими заболявания.

Даряването на един бъбрек е достатъчно да замести двата не функциониращи у реципиента. Обикновено членове на семейството са най-подходящите донори, заради по-голямата вероятност за тъканна съвместимост.

Донор на роговица

В рубриката донори на органи и тъкани се включва и донорство на роговица. Това е прозрачната част, която покрива окото. Поради някои заболявания или травми може да се увреди необратимо и единственото лечение да е трансплантация.

Донор на роговица обикновено са починали хора. В редки случаи, например при мозъчна смърт, тялото на донора се поддържа от машина. При някои пациенти само част от роговицата се сменя, а при други се налага цялата роговица.

Донор на черен дроб

До трансплантация на черен дроб може да се стигне по ред причини — хепатит, цироза, стеатоза, генетични заболявания и други. Черният дроб има способността да се регенерира, стига да не е твърде увреден от някои заболявания.

Трансплантация на черен дробЧерен дроб за трансплантация може да се вземе от жив или трупен донор, но живият е с предимство, заради по-малкия риск от усложнения. Заради регенаторната си способност, ако се вземе от жив донор, това няма да навреди на донора. Черният му дроб ще се възстанови напълно.

Донорът трябва да отговаря на определени изисквания — добро здравословно състояние, на определена възраст (20–60 г.), съвместима кръвна група, подходящи размери на черният дроб, без преносими заболявания. Провеждат се изследвания (кръвни, образни), за да е сигурно, че дареният черен дроб е съвместим.

Донор на сърце

Единствен донор на сърце може да е починал човек или такъв в мозъчна смърт. Понякога сърцето на донора изцяло замества това на реципиента, а в други случаи това на донора подпомага работата на получателя.

Сърдечната трансплантация е сложна процедура, донори се намират трудно, а нуждаещите се от сърце са много. Донорът трябва да отговаря на редица критерий, за да бъде одобрен. Някои от тях са здраво сърце, без сърдечни проблеми, понякога е важна големината на сърцето, съвместима кръвна група и тъканна съвместимост.

Ако човек почине внезапно и не е дал съгласие органите му да се използват за даряване, неговите близки могат да дадат такова съгласие.

Донор на друг уточнен орган или тъкан

В тази рубрика се разглежда даряването на яйцеклетки, семенна течност и бял дроб. При белодробна трансплантация може да се дари само част или целият белия дроб, в зависимост от нуждите на реципиента.

Някои хора се нуждаят от трансплантация на сърце и бял дроб, ако има възможност операциите се съчетават в една процедура. Донор може да бъде жив или починал човек, но за предпочитане е от починал донор, тъй като ако се вземе от жив донор, той ще изпитва дихателни затруднения.

ОпложданеМного двойки с репродуктивни проблеми прибягват до донори на яйцеклетки или семенна течност. Преди преминаване към даряване на полови клетки, донорът трябва да мине редица изследвания, включително генетични, за да е сигурно, че бъдещите деца няма да унаследят някои заболявания.

Някои от изискванията са донорите на полови клетки да са между 18 и 35 годишна възраст, като за мъже горната граница може да е по-голяма. При мъже се извършва и спермограма, оценяваща подвижността, морфологията и други белези на сперматозоидите.

Донорите са длъжни да предоставят медицинска информация за здравословното си състояние. Понякога, особено при жени, процеса по даряване на яйцеклетки е емоционален и се нуждаят от помощта на психолог. Някои донори пожелават да са анонимни, а други искат имената им да се запишат в регистър.

Донор на неуточнен орган или тъкан

При някои видове трансплантации, донор на орган може да е жив или починал човек, а в редки случаи органът да се вземе от животински вид. Според донора трансплантациите биват:

  1. Автотрансплантация — донорът и реципиента са един и същи човек.
  2. Алотрансплантация — донорът и реципиента са различни хора.
  3. Изотрансплантация — донорът и реципиента са генетично идентични, това се случва при монозиготните близнаци.
  4. Ксенотрансплантация — донорът и реципиента са видово различни. Понякога се използват говежди или свински сърдечни клапи за трансплантация.

 

Заглавно изображение: freepik.com

3.3/5 7 оценки

Видове Донори на органи и тъкани МКБ Z52

  • Z52.0 Донор на кръв
  • Z52.1 Донор на кожа
  • Z52.2 Донор на кост
  • Z52.3 Донор на костен мозък
  • Z52.4 Донор на бъбрек
  • Z52.5 Донор на роговица
  • Z52.6 Донор на черен дроб
  • Z52.7 Донор на сърце
  • Z52.8 Донор на друг уточнен орган или тъкан
  • Z52.9 Донор на неуточнен орган или тъкан

Библиография

https://www.redcrossblood.org/donate-blood/how-to-donate/common-concerns/first-time-donors.html
https://www.sgh.com.sg/patient-care/specialties-services/skin%20bank/pages/skin-donation.aspx
https://www.healthline.com/health/bone-graft
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bone-marrow-donation/about/pac-20393078
https://www.donatelife.net/types-of-donation/kidney-donation/
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cornea-transplant/about/pac-20385285
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/living-donor-liver-transplant/pyc-20384846
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/heart-transplant/about/pac-20384750
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/lung-transplant/about/pac-20384754
https://en.wikipedia.org/wiki/Lung_transplantation
https://en.wikipedia.org/wiki/Organ_transplantation

Коментари към Донори на органи и тъкани МКБ Z52

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Донори на органи и тъкани МКБ Z52
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 00:51
    Коментирайте "Донори на органи и тъкани МКБ Z52"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смятате ли, че е показателно кожните проблеми на лицето да сигнализират за проблеми с различни органи?

преди 3737 дни, 6 часа и 50 мин.

Опитвали ли сте упражнението, с което се поддържа равновесието на вътрешните органи?

преди 3771 дни, 7 часа и 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 12 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 3 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 4 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 4 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival