Донор на костен мозък МКБ Z52.3
В рубриката донор на костен мозък се разглежда присаждането на костен мозък за лечебни цели. Целта на трансплантацията е да се възстановят кръвните клетки на реципиента и да се подсили имунната система, както и справянето с главното заболяване.
Какво са стволови клетки?
Стволовите клетки са специални клетки в човешкото тяло, които имат способността да се делят и диференцират в много различни видове клетки, от мускулни до нервни клетки. В някои случаи те имат и способността да възстановяват увредени тъкани.
Кой се нуждае от трансплантация?
Стволовите клетки се използват за лечение на най-различни заболявания. Някои от тях са онкологични заболявания, наранявания на гръбначния мозък, диабет тип 1, болест на Паркинсон, амиотрофична латерална склероза, болест на Алцхаймер, сърдечно-съдови заболяване, инсулт, изгаряния и остеоартрит.
Стволовите клетки имат потенциала да се отглеждат в изкуствено създадени условия, за да се диференцират в нова тъкан. Изследователите продължават да развиват знанията си за стволовите клетки и техните приложения в трансплантационната и регенеративна медицина.
Типове трансплантация
- Автоложната трансплантация изисква екстракция (афереза) на хемопоетични стволови клетки от пациента и съхраняването им в специална хладилна камера. Методът е приложим, ако пациентът след високи дози химиотерапевтично лечение, след това ги използва за по-бързото си възстановяване. Предимството при този тип е, че съществува минимален риск от развитие на инфекции. Също така, честотата на тъканно отхвърляне е много рядка.
- При алогенната трансплантация донорът и реципиента са от един и същ вид. Алогенните донори трябва да имат съответстващ HLA тип, който да съвпада с този на получателя. Съвпадението се извършва въз основа на вариране на повече от 2 локуса на гена HLA. При добро съвпадение в тези алели, реципиента приема имуносупресивни медикаменти за облекчаване на присадката срещу приемателя. Алогенните донори може да са генетично свързани (за по-добри резултати).
- При сингенната трансплантация за донор на костен мозък служи близнак на реципиента, ако има такъв. Това е и видът с най-голяма успеваемост.
Начини за извличане на стволови клетки
Съществуват два типа стволови клетки — ембрионални и костномозъчни стволови клетки. Ембрионалните стволови клетки се изучават при клониране и други видове научни изследвания. Стволовите клетки от костен мозък се формират и узряват именно в него и след това се освобождават в кръвообращението. Този вид стволови клетки се използва при лечение на ракови заболявания.
В миналото процедурата по извличане на стволови клетки от костен мозък е била единственият начин за събирането им. Днес по-често да се извличат стволови клетки от кръвта.
Те могат да се събират и от кръвта в пъпната връв при раждането. От нея може да се извлече само малко количество кръв, така че този вид трансплантация обикновено се прилага за деца.
Всяка година хиляди хора са диагностицирани с животозастрашаващи заболявания, като левкемия или лимфом, за които трансплантацията на стволови клетки е най-доброто или единственото лечение. За тези трансплантации именно са необходими да се даряват стволови клетки.
Подготовка за процедурата
Всеки човек може да стане донор на костен мозък, не е нужно да има роднина, който да се нуждае от трансплантация. Ако някой реши да дари, процесът и възможните рискове от дарението ще му бъдат обяснени. След това трябва да подпише формуляр за съгласие.
След като се съгласи да бъде донор, се провежда тест, при който се проверяват човешките левкоцитни антигени (HLA). Те са протеини, които се намират в повечето клетки в тялото. Този тест помага да се оцени съвместимостта между донорите и получателите. Колкото по-голямо е съвпадението, толкова по-голям е шансът за успешна трансплантация.
Ако донорът е подходящ, се подлага на допълнителни тестове, за да е сигурно, че няма генетични или инфекциозни заболявания, които да се предават на реципиента.
Какво се случва по време на процедурата?
Даряване на стволови клетки от костен мозък
Извличането на стволови клетки от костен мозък се извършва в операционна зала под упойка. Иглите се вкарват през кожата, в костта, за да се извлече костния мозък. Този процес обикновено отнема един до два часа. След като се събере костен мозък, донорът се отвежда в стая за възстановяване, докато анестезията отмине.
Даряване на стволови клетки от периферна кръв
Преди процедурата, за да се стимулира производството на повече стволови клетки, се поставят инжекции със специален медикамент. Стимулирането на костния мозък обикновено започва няколко дни преди извличането на клетките. След това се взима периферна кръв, от вена по стандартния начин.
Кръвта преминава през машина, която отделя стволовите клетки. След това останалата част от кръвта се връща на донора по венозен път в другата ръка. Този процес се нарича афереза. Отнема от два до шест часа и се извършва като амбулаторна процедура. Обикновено донора се подлага на две до четири процедури за афереза, в зависимост от това колко кръвни стволови клетки са необходими.
След процедурата
Времето за възстановяване варира в зависимост от индивида и вида на дарението. В повечето случаи след даряване на стволови клетки от периферна кръв, пациентите са в добро състояние и се връщат към обичайните си дейности в рамките на няколко дни до седмица след даряването.
Рискове
Даряване на стволови клетки от костен мозък
Най-сериозният риск, свързан с даряването от костен мозък, е използването на анестезия по време на операцията. След нея донора може да се чувства уморен, да има проблеми с ходенето в продължение на няколко дни. Областта, от която е изваден костният мозък, може да е чувствителна в продължение на няколко дни.
Даряване на стволови клетки от периферна кръв
Рисковете от този вид даряване са минимални. Лекарството, което стимулира хемопоезата, може да причини нежелани реакции, като болки в костите и мускулите, главоболие, умора, гадене и повръщане. Те обикновено изчезват в рамките на няколко дни след спиране на инжекциите.
По време на извличане на периферна кръв, във вената се поставя тънка пластмасова тръба (катетър). Ако вените на ръцете са твърде малки или имат тънки стени, може да се наложи да се постави катетър в по-голяма вена, например във врата, гърдите или слабините. Това рядко причинява нежелани реакции, но усложненията, които могат да възникнат, включват пневмоторакс (ако е поставен в гърдите), кървене или инфекция.
По време на даряването пациентът може да почувства лек глад или втрисане, изтръпване, мравучкане около устата и спазми в ръцете си. Те ще изчезнат след даряването.
Резултати
Времето за възстановяване на донора на костен мозък варира в зависимост от индивида и вида на даряването. Но повечето донори на стволови клетки са в състояние да се върнат към обичайните си дейности в рамките на няколко дни до седмица след даряването.
Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bone-marrow-donation/about/pac-20393078
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/bone-marrow-transplant/in-depth/stem-cells/art-20048117
Коментари към Донор на костен мозък МКБ Z52.3