В-клетъчен лимфом, неуточнен МКБ C85.1
Нехочкиновите лимфоми представляват хетерогенна група малигнени неоплазми, засягащи лимфната система.
В-клетъчен лимфом, неуточнен, е състояние, причислено към групата на други и неуточнени типове на нехочкинов лимфом. Заболяването се среща рядко, като мъжкият пол се засяга три пъти по-често.
Съществува расово предразположение, което се изразява в по-високата честота на заболяването сред представителите на черната раса.
Етиологията на този вид нехочкинов лимфом е все още неуточнена, но съществуват редица теории за влиянието на някои фактори, като:
- инфекции, особено с вируса на Epstein-Barr, HIV и други
- имунодефицитни заболявания, като СПИН, синдром на Wiskott-Aldrich
- генетична предизпозиция
- лъчения и йонизираща радиация
- излагане на вредни химикали и промишлени отрови
- трансплантация на органи
- хронични инфекции, ангажиращи лимфните структури
- автоимунни заболявания
Болните от СПИН имат многократно по-висока заболеваемост в сравнение с останалите.
Клиничната картина при отделните пациенти варира от безсимптомно протичане в продължение на дълги години до бързо развитие на симптоматиката и летален изход.
При някои пациенти единствена проява могат да бъдат увеличените лимфни възли, които обикновено са безболезнени. Най-често се засягат шийните и аксиларните лимфни възли, както и тези, разположени в ингвиналната област.
В зависимост от локализацията на процеса, са възможни различни прояви:
- коремна болка, наподобяваща остър хирургичен корем
- диспептични оплаквания
- синром на горната празна вена, който се проявява с подуване в областта на шията, лицето
- парализа на лицевия нерв
- задух
- консумативен синдром
- астеноаденамия
- субфебрилна температура
- нощни изпотявания
- кожни промени
- болки по костите
- органомегалия
Както и при другите нехочкинови лимфоми, и тук се различават четири клинико-топографски стадия.
При първия стадий се наблюдава обхващане от процеса на само една група лимфни възли. При втория стадий е налице ангажиране на повече от една група лимфни възли, които са разположени от едната страна на диафрагмата. Тези стадии се наричат още начални и се характеризират с леко протичане, висок отговор към приложената терапия и благоприятна прогноза. Третият стадий протича с обхващане на няколко групи лимфни възли, с разположение от двете страни на диафрагмата. При четвъртия стадий са налице екстранодални лезии и разпространение на процес извън лимфната система, с обхващане най-често на черния дроб, слезката и костния мозък.
Последните два стадия се наричат още напреднали и за тях е характерно агресивно протичане, слаб или никакъв отговор към приложената терапия и ниска преживяемост.
Диагнозата на това състояние се поставя след провеждане на множество клинични, лабораторни и образни изследвания. Съмнения пораждат палпацията на уголемен лимфен възел и лабораторните данни.
Нивата на пикочната киселина и на ензима лактат дехидрогеназа пряко корелират с тежестта на заболяването. Двукратно повишените стойности са лош прогностичен фактор.
Ехографията, КТ и ЯМР са необходими за определяне на точната локализация, големината и броя на засегнатите лимфни възли, наличието на обхващане на други органи и тъкани.
С особено висока информативна и диагностична стойност е извършването на пункционна биопсия и изясняването на хистологичните особености на получения материал.
Лечението на В-клетъчен лимфом, неуточнен, се определя в зависимост от стадия на разпространение.
Лечебните методи включват хирургично отстраняване на засегнатите лимфни възли, радиотерапия, химиотерапия. Предпочита се комбинираната полихимиотерапия, тъй като тя показва много по-добри резултати в сравнение с прилагането на само един химиотерапевтик.
Алтернативен подход при лечението на нехочкиновите лимфоми e трансплантация на костен мозък и периферни стволови клетки.
При рецидив на състоянието или неуспех от първоначалната терапия, към химиотерапевтичната схема се добавят и моноклонални антитела и имуномодулиращи средства.
Прогнозата при отделните пациенти зависи от множество фактори, по важните сред които са разпространението на процеса, терапевтичният отговор и възрастта на пациента.
Симптоми и признаци при В-клетъчен лимфом, неуточнен МКБ C85.1
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
- Загуба на тегло
- Загуба на апетит
- Чувство на изтощение
- Нощно изпотяване
Коментари към В-клетъчен лимфом, неуточнен МКБ C85.1