Нощно изпотяване
Нощно изпотяване: състояние, което се характеризира с прекомерно потене през нощта и по време на сън, както при мъжете, така и при жените. Нощното изпотяване засяга приблизително между 10% и 41% от възрастните индивиди и в повечето случаи не е сериозен симптом. Може да се случи, защото в стаята е твърде топло или защото има твърде много завивки, поради консумация на алкохол или горещи напитки преди лягане, но може да бъде признак и на заболяване. Въпреки че нощното изпотяване е често срещан симптом на менопаузата, то може да бъде причинено и от някои медицински състояния и прием на определени лекарства. Означава се като нощна хиперхидроза.
Въпреки че повечето причини за появата на този симптом не са опасни за живота, е необходима консултация с лекар, за да се определи подлежащата причина за появата му. То може да се прояви в комбинация с повишена температура, загуба на тегло, локална болка, кашлица, безпокойство и други.
Изпотяването е естествен процес, чрез който тялото се охлажда и се предпазва от прегряване.
На какво може да се дължи?
Нощното изпотяване може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - менопауза, перименопауза, инфекция на пикочните пътища.
- Психични и поведенчески разстройства - тревожно разстройство, паник атака, стрес.
- Болести на нервната система - сънна апнея.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - треска.
- Инфекциозни и паразитни болести - хепатит, туберкулоза, СПИН, бруцелоза, Covid-19.
- Новообразувания - левкемия, лимфом на Ходжкин (Hodgkin's lymphoma), неходжикинов лимфом, феохромоцитом.
- Болести на органите на кръвообращението - ендокардит, инсулт, подостър бактериален ендокардит.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - полицитемия вера.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - заболявания на щитовидната жлеза (хиперфункция), захарен диабет (нощна хипогликемия)
- Болести на дихателната система - настинка, грип.
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест, болест на Крон, улцерозен колит.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на медикаменти (антидепресанти, хипогликемични средства, хормонална терапия), синдром на отнемане.
- Други - консумация на горещи напитки преди лягане, консумация на пикантни храни преди лягане, висока температура в помещението за сън, прекалено много или дебели завивки.
По-чести причини за нощно изпотяване
Храни, напитки и фактори на средата
Нощното изпотяване може да бъде предизвикано от различни фактори, включително определени храни и напитки. Храната сама по себе си може да не причинява директно нощно изпотяване, но има някои храни и напитки, които потенциално могат да допринесат за това състояние, като повишат телесната температура или причинят лошо храносмилане.
Алкохол: Консумация на една или две алкохолни напитки вечер може да звучи релаксиращо, но може да доведе до повишаване на телесната температура - и следователно до изпотяване. Алкохолните напитки засягат централната нервна система, кръвоносната система и почти всяка част от тялото. Алкохолът може да ускори сърдечната честота, да разшири кръвоносните съдове и да повлияе на способността на тялото да регулира температурата, което потенциално води до нощно изпотяване.
Кофеин: Кофеинът е стимулант, който може да увеличи сърдечната честота и телесната температура. Консумацията на кофеинови напитки, особено вечер, може да допринесе за нощно изпотяване при някои хора.
Храни: Въпреки че няма конкретни храни, които да са пряко свързани с нощното изпотяване, някои предизвикват свръхпроизводство на киселина, което влошава киселинния рефлукс - фактор, допринасящ за нощното изпотяване. Храните, които причиняват свръхпроизводство на киселина, включват цитруси, храни на базата на домати, шоколад, кофеин и пикантни или богати на мазнини храни.
Освен това пикантните храни могат да повишат телесната температура и да доведат до изпотяване през нощта. Лютите чушки съдържат химикал, наречен капсаицин, който задейства нервите, които карат тялото да се чувства по-топло, в резултат на което се появява изпотяване, за да се охлади.
Консумация на голяма порция храна, богата на мазнини, преди лягане може да доведе до лошо храносмилане и дискомфорт, което може да причини нощно изпотяване, докато тялото работи, за да смила храната.
Понякога храна с високо съдържание на захар може доведе до производство на твърде много инсулин, хормонът, който помага да преработване на захарта. Това може да доведе до спад в кръвната захар, известен като реактивна хипогликемия. Изпотяването е един от признаците за това.
Твърде топла среда за сън: Претоплена стая и спално бельо и матрак от "недишащи" материи може да причини изпотяване през нощта. За предотвратяване на прегряване по време на сън се препоръчва поддържане на хладна температура в спалнята, употреба на памучна пижама и леко спално бельо, както и подходящ матрак.
Физическа активност: Вечерна тренировка може да повиши телесната температура, което да доведе до изпотявания през нощта. Препоръчва се физическите упражнения да се провеждат по-рано през деня, така че тялото да има достатъчно време да се охлади. Освен това физическата активност през деня може да допринесе за по-добър и дълбок сън през нощта.
Хормонален дисбаланс
Хормоналните промени, свързани с репродуктивните хормони, като естроген и прогестерон, могат да причинят неприятни промени в телесната температура, които водят до усещане за прекалена горещина. Тялото може да реагира с гореща вълна, за да се охлади или прекомерно изпотяване (нощно изпотяване).
Бременност: Тялото преминава през много процеси по време на бременност. Хормоналната активност по това време взаимодейства с химикалите в мозъка, които влияят на телесната температура, което често предизвиква усещане за горещина при бременните жени и пристъпи на изпотяване през деня и през цялата нощ. Свързаното с бременността нощно изпотяване е по-често през първия триместър (седмици 1 до 14) и третия триместър (27-ма г.с. до раждането). Изпотяването може да продължи няколко седмици след раждането на бебето, докато хормоните се адаптират към нивата си преди бременността.
Менопауза: По същия начин, по време на менопауза изчерпването на хормона естроген може да повлияе на вътрешния термометър на тялото. Поради това много жени в менопауза изпитват горещи вълни и нощно изпотяване - неприятен симптом, който за съжаление може да продължи много години.
Жените с първична овариална недостатъчност могат да изпитат нощно изпотяване по причини, подобни при жените, преминаващи през перименопауза и менопауза. При това състояние яйчниците спират да произвеждат естроген преди 40-годишна възраст.
Предменструален синдром: Хормоналните колебания по време на менструалния цикъл също могат да причинят нощно изпотяване. Нивата на естроген се понижават преди менструацията, във времето, което най-често се свързва с предменструалния синдром. Въпреки че симптоми като раздразнителност и спазми са по-често свързани с ПМС, може да се появи и нощно изпотяване.
Тревожно разстройство и стрес
Нощното изпотяване е често срещан симптом на безпокойство и стрес, особено тревожно разстройство и пристъпи на паника. Тревожността може да доведе до редица физически симптоми и прекомерното изпотяване, особено през нощта, е един от тях. Самото нощно изпотяване също може да причини допълнително безпокойство, подхранвайки цикъла.
При тревожност или стрес реакцията на тялото води до освобождаване на хормони на стреса като кортизол и адреналин. Тези хормони могат да ускорят сърдечната честота и телесната температура, причинявайки изпотяване.
Безпокойството може да повиши скоростта на метаболизма, което води до повишаване на телесната температура. Това може да доведе до нощно изпотяване, тъй като тялото се опитва да се охлади чрез изпотяване.
Тревожността може да доведе до кошмари и смущения в цикъла на съня. Кошмарите от своя страна могат да причинят силни емоции и физически реакции, включително изпотяване.
Нощното изпотяване при тревожно разстройство може да предшества, придружава или следва ескалация на други усещания и симптоми на тревожност или да се появи самостоятелно. Други симптоми на тревожно разстройство включват сърцебиене, болка в гърдите, замаяност, мускулна слабост, изтръпване и мравучкане, треперене, бучка в гърлото и др.
Като се има предвид възможната връзка между тревожността и нощното изпотяване, стресови обстоятелства, които засягат физическото или психическото здраве на човек, могат да са също причина за нощно изпотяване. Има много житейски събития и промени, които могат да причинят стрес, като започване на нова работа или загуба на работа, проблеми във връзката, финансови затруднения и др.
Хипертиреоидизъм (хиперфункция на щитовидната жлеза)
Прекомерно изпотяване и повишена чувствителност към топлина са характерни симптоми на хипертиреоидизъм (хиперфункция на щитовидната жлеза).
Щитовидната жлеза контролира метаболизма, така че когато произвежда твърде много хормони при хиперфункция, тялото се ускорява. Телесната температура се повишава и може да се изпитват повишена жажда и глад, ускорен пулс, умора, диария и загуба на тегло.
Повече информация за състоянието може да прочетете тук: Тиреотоксикоза [хипертиреоидизъм] МКБ E05
Обструктивна сънна апнея
Нощното изпотяване е често срещан симптом на обструктивна сънна апнея. Състоянието причинява чести прекъсвания на дишането по време на сън и произтичащите от това спадове в нивата на кислород в кръвта. Симптомите на сънна апнея включват хъркане, умора и липса на енергия през деня, будене често през нощта или неспокоен сън, затруднена концентрация през деня, сутрешно главоболие.
Според проучване от 2013 г. често нощно изпотяване (повече от 3 пъти седмично) се съобщава при до 33% от пациентите с обструктивна сънна апнея в сравнение със само 12% от общото население. При пациенти, които успешно са лекували сънната си апнея с помощта на положително налягане в дихателните пътища, честотата на нощното изпотяване е намаляла до 11%.
Повече информация за състоянието може да прочетете тук: Сънна апнея
Хипогликемия
Понякога ниските нива на глюкозата в кръвта (хипогликемия) могат да доведат до изпотяване. При хора със захарен диабет, приемащи инсулин или перорални антидиабетни лекарства, могат да се проявят признаци на нощно изпотяване в резултат на ниската кръвна захар. Други причини за ниска кръвна захар може да включват промени в нивата на хормоните или метаболизма.
В допълнение към прекомерното изпотяване по време на сън, може да има кошмари или дезориентация след събуждане. Други симптоми на хипогликемия включват треперене, силен глад, умора или изтощение, неравномерен или ускорен сърдечен ритъм, главоболие, дезориентация.
Повече информация за понижените стойности на кръвната захар в темата: Хипергликемия, неуточнена
Нечести причини за нощно изпотяване
Инфекции
Туберкулозата е инфекцията, най-често свързана с нощното изпотяване. Около половината от пациентите с туберкулоза имат нощно изпотяване. Други симптоми на туберкулоза са тежка, болезнена кашлица с кръв и храчки, висока температура, умора и слабост, загуба на апетит.
Въпреки това и други бактериални инфекции могат да бъдат свързани с този признак.
Нощното изпотяване се свързва също с пневмония, настинки, грип, COVID-19, СПИН и някои бактериални инфекции, като ендокардит (възпаление на сърдечните клапи), остеомиелит (възпаление в костите), абсцеси.
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Гастроезофагеалната рефлуксна болест не е проучвана достатъчно като причина за нощно изпотяване, но според лекарите има възможна връзка. Заедно с нощното изпотяване, ГЕРБ може да причини киселини, болка в гърдите, проблеми с преглъщането, регургитация (когато течността или храната се връщат обратно след поглъщане), проблеми със съня, респираторни признаци, включително кашлица.
Лечението на ГЕРБ често може да облекчи нощното изпотяване. Хранене с по-малки порции и последна консумация на храна няколко часа преди сън, както и избягване на задействащи храни - като мазни или пържени храни, също може да е от полза.
Повече информация за състоянието може да прочетете тук: Гастроезофагеална рефлуксна болест МКБ K21
Прием на някои лекарства
Прием на някои лекарства може да доведе до нощни изпотявания. В случаи без други физически симптоми, признаци на туморни заболявания или инфекция, медикаментите често се определят като причина за нощно изпотяване.
Някои лекарства, които могат да причинят нощно изпотяване, включват:
- трициклични и селективни антидепресанти на обратното захващане на серотонина (SSRI).
- болкоуспокояващи лекарства
- кортикостероиди
- антидиабетни лекарства
- фенотиазинови антипсихотици
- хормонални лекарства
Антидепресантите са често срещани лекарства, които могат да доведат до изпотяване през нощта. Всички представители, включващи се към трициклични антидепресанти, селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина, и по-новите агенти венлафаксин и бупропион могат да причинят нощно изпотяване като страничен ефект с честота от 8% до 22% от приемащите ги лица.
Лекарствата, които се приемат за понижаване на температурата (антипиретици), като аспирин и ацетаминофен, понякога също може да доведат до изпотяване.
Много други лекарства, които не са споменати по-горе, включително кортизон, преднизон и преднизолон, също могат да бъдат свързани със зачервяване или нощни изпотявания.
Други видове лекарства, предизвикващи зачервяване на кожата, обикновено в областта на врата и бузите, което може да бъде объркано с нощни изпотявания включват ниацин (приеман във високи дози), тамоксифен, хидралазин, нитроглицерин и силденафил.
Редки причини за нощно изпотяване
Злокачествени заболявания / тумори
Нощните изпотявания са ранен признак на някои ракови заболявания. Най-често срещаният вид тумор, свързан с този признак, е лимфом. Около една четвърт от хората с лимфом на Ходжкин получават нощно изпотяване и имат ниска температура. Също така могат да усещат умора и сърбеж.
Ракът на простатата, ракът на бъбреците и някои тумори в яйчниците и тестисите (както ракови, така и не) могат да причинят нощно изпотяване. Вид напреднал рак на щитовидната жлеза и рак на панкреаса също може да предизвика този симптом.
Нощното изпотяване е класически симптом на карциноидния синдром - паранеопластичен синдром, включващ признаци и симптоми, които възникват вторично на невроендокринни тумори.
Феохромоцитомът е рядък тумор на надбъбречните жлези, обикновено доброкачествен, който може да причини свръхпроизводство на хормони (известни като катехоламини), които повишават кръвното налягане и причиняват нощно изпотяване, главоболие и ускорен пулс.
Неврологични разстройства
В редки случаи нощното изпотяване може да бъде симптом на някои неврологични заболявания, включително инсулт, сирингомиелия, автономна дисрефлексия, автономна невропатия.
Неврологичните проблеми могат да причинят много симптоми, сред които са загуба на апетит или други стомашно-чревни, уринарни симптоми, загуба на съзнание, чувство на замайване, треперене, мускулна слабост, изтръпване и мравучкане на ръцете и краката.
Идиопатична хиперхидроза
Идиопатичната хиперхидроза е състояние, при което организмът хронично произвежда прекомерно количество потен секрет без определена медицинска причина.
Вкусова хиперхидроза (синдром на Фрей)
Синдромът на Фрей е рядко неврологично заболяване, което причинява изпотяване на лицето и зачервяване по време на хранене. Представлява рефлексно, локализирано производство на пот, свързано с консумацията на храна, миризмата й или дори мисълта за нея. Изпотяването може да се появи на слепоочията, бузите и зад ушите само от едната страна на лицето или от двете страни.
Синдромът на Фрей е известен също като вкусова хиперхидроза, вкусово изпотяване и аурикулотемпорален синдром.
Изпотяването и зачервяването на лицето при синдрома на Фрей се дължи на увреждане на аурикулотемпоралния нерв, който минава отстрани на лицето. Такова увреждане може да бъде причинено от операция или хронично възпаление на паротидните жлези, нараняване на лицето или заболяване като херпес зостер.
При повечето хора синдромът на Фрей изчезва сам в рамките на период от пет години. При желание се предлага лечение, като най-ефективният вариант е ботокс.
Нощно изпотяване при жени
Нощното изпотяване и горещите вълни са много чести при жените в периода на менопауза. Ако сте жена на около 50-годишна възраст и имате нередовен или липсващ менструален цикъл, без други симптоми, вероятно това е причината за симптомите. Други вероятни причини могат да бъдат бременност и менструация - поради факта, че в тези периоди хормоналният баланс е нарушен.
Нощно изпотяване при мъже
Причината за прекомерното изпотяване на мъжете през нощта е неправилно функциониращият хипоталамус (центърът за контрол на температурата в мозъка). Той получава фалшиви сигнали (поради хормонален дисбаланс), че тялото прегрява и кара организма да реагира незабавно на това.
Ниските нива на тестостерон, които се установяват в предиода на андропауза, обикновено са причина за фалшивите сигнали, изпратени до хипоталамуса. Високите нива на кортизол (при стрес), лошото хранене и прекомерното физическо натоварване могат да допринесат за нощно изпотяване при мъжете.
Кога да потърсите съвет от медицинско лице?
Нощното изпотяване обикновено не е причина за безпокойство. В някои случаи обаче може да са признак на подлежащо медицинско състояние, което изисква лечение.
Необходимо е да посетите лекар, ако нощните изпотявания започнат да се проявяват всяка вечер, нарушават съня Ви или се придружават и от други клинични признаци, като необяснима загуба на тегло, треска, болка в определена област, кашлица, диария.
Промени в начина на живот, намаляващи нощното изпотяване
Независимо какво причинява нощното изпотяване, могат да се предприемат превантивни стъпки, за да се подобри качеството на съня. Тези съвети могат да да бъдат от полза за облекчаване на изпотяването през нощта или намаляване на риска от появата му:
- употреба на широка и лека пижама от естествена материя като памук или лен
- използване на леко спално бельо през нощта, което можете да се премахне, ако е необходимо
- сън в по-хладна среда / вентилатор или климатик / отворени прозорци в спалнята
- употреба на охлаждащ матрак / възглавници и калъфи за матраци, които съдържат охлаждащи гелове
- прием на студена вода
- редовна физическа активност през деня
- поддържане на здравословно тегло
- практикуване на техники за релаксация, дълбоко дишане или медитация преди сън
Избягването на обичайните причини за нощно изпотяване в часовете преди лягане също може да помогне. Често срещаните тригери включват:
- алкохол
- тютюнопушене
- кофеин
- пикантни храни
- упражнения преди сън
Тъй като нощните изпотявания често са причинени от хормонален дисбаланс, диетичните промени биха могли да имат положително въздействие. Диета, основана на здравословни мазнини (като авокадо, кокосово масло), богати на антиоксиданти зеленчуци (като спанак и броколи) и протеини (като пилешко месо), се отразява добре на организма в такъв период.
Упражненията също могат да помогнат за подобряване способността на тялото да регулира собствената си температура. Препоръчително е, обаче, те да се извършват по-рано през деня (повече от два часа преди лягане), за да бъдат предотвратени епизоди на нощно изпотяване.
Добре е да се ориентирате и към пижами изработени от по-тънки и дишащи материи (като памук). Те биха могли да помогнат за по-комфортен сън.
Лечение
Лечението на нощното изпотяване зависи от подлежащата причина и може да включва както третиране на основното заболяване, така и когнитивно-поведенческа терапия и лекарства.
Според проучвания когнитивно-поведенческата терапия при горещи вълни и нощно изпотяване може да намали тяхната честота и да подобри настроението и качеството на живот при жени в менопауза. Няколко вида лекарства, особено хормонални терапии, могат да намалят нощното изпотяване, но тези медикаменти могат да имат значителни странични ефекти.
Изображения: freepik.com, framar.bg ©
Често задавани въпроси
Какво причинява нощно изпотяване?
Нощното изпотяване може да бъде причинено от лекарства, сън в топла стая, хормонални промени, инфекции и др.
Заболявания при симптом Нощно изпотяване
- Актиномикоза
- Актиномицетом
- Алвеолaрни и парието-алвеолaрни нарушения
- Аренавирусна хеморагична треска
- Белодробна еозинофилия, некласифицирана другаде
- Болест на Хочкин
Продукти свързани със СИМПТОМА
Библиография
https://www.mayoclinic.org/symptoms/night-sweats/basics/definition/sym-20050768
https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2020/feb/night-sweats-7-reasons-you-may-be-sweating-at-night/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/296818.php
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-night-sweats
https://www.sleepfoundation.org/night-sweats
https://www.healthline.com/health/night-sweats
https://en.wikipedia.org/wiki/Night_sweats
https://www.medicinenet.com/night_sweats/article.htm
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/16562-night-sweats
https://www.shecares.com/symptoms/night-sweats/articles/reasons-for-night-sweats-3-common-and-4-uncommon
Коментари към Нощно изпотяване