Хиперхидроза МКБ R61
Отделянето на потта (sudor, hidor) започва в бледите клетки на секреторния сегмент на екринните жлези. Междуклетъчните каналчета, покрити с микровили, транспортира тази течност към лумена на потния канал в неговата навита на клъбце част.
- екринните жлези секретират пот в отговор на термични или емотивни стимули, както и на химични въздействия като ацетилхолин, калций, простагландин Е, епинефрини и др. Това е прекурсорна пот, изотонична с плазмата. Екринната пот е хипотоничен разствор без цвят и мирис, съдържаща разтворими вещества: натрий, хлориди, калий, урея, лактати, протеини, имуноглобулини и др. Всички те варират като концентрации в зависимост от степента на изпотяване.
Главната функция на екринните жлези е провеждането на пот в периоди на топлинно въздействие. Потните жлези разположени по дланите, стъпалата, аксилите и челото, за разлика от останалите, реагират повече на емотивни отколкото на термични стимули. Това е познатото изпотяване при болка, страх или гняв.
- апокирнните жлези произвеждат своята секреция непрекъснато. Апокирнната
секреция се индуцира от емотивно напрежение, стимулиращо симпатиковите разклонения, както и от фармакологични фактори. Секрецията е млечно-флуоресцираща, стерилна и без мирис.
Хиперхидрозата (hyperhidrosis) представлява усилено изпотяване. Хиперхидрозата може да бъде локална и обща. Локалната се проявява най-често по лицето, по дланите и стъпалата. Свързана е с някои невровегетативни дистонии.
Общата хиперхидроза често води до мацерация на кожата, интертриго и вторична пиодермия. Децата се изпотяват при игра или в пубертета при деца с вегетативна дистония. Обилното изпотяване се среща при септични трескави състояния.
Обилното изпотяване може да бъде остро и хронично.
Острото изпотяване се наблюдава при следните ссътояния:
- колапс;
- криза на крупозна пневмония;
- хипогликемична кома;
- отравяне с фосфорорганични инсектициди или холинергични средства.
Хроничното изпотяване се наблюдава при:
- рахит;
- туберкулоза (нощно изпотяване);
- бруцелоза;
- церебрални диенцефални увреди- тумори, енцефалити.
Новородените и малките кърмачета се потят слабо поради незрелостта на потните жлези. При патологични състояния потната секреция може да бъде понижена- хипохидроза или да липсва- анхидроза.
Коментари към Хиперхидроза МКБ R61