Антихолинергици
Антихолинергиците са вещества, които инхибират действието или блокират свързването на невротрансмитера ацетилхолин към неговите рецептори в нервните клетки на централната и периферната нервна система.
Разделят се основно на три големи групи:
- антимускаринови средства
- ганглийни блокери
- нервно-мускулни блокери
Антимускаринови средства
Антимускариновите средства се наричат още М-холинолитици, тъй като потискат мускариноподобното действие на ацетилхолин.
Растителни източници, в които се откриват алкалоиди от тази група са растения от семейство Solanaceae:
- Atropa Belladonna (беладона, лудо биле)
- Hyoscyamus niger (блян, попадийка)
- Datura stramonium (татул, магарешки кестен)
Антимускариновите средства в зависимост от начина им на получаване биват природни, полусинтетични, синтетични и комбинирани.
Към групата на полусинтетичните средства спадат основно спазмолитикът Hyoscine butylbromide и мидиратикът Homatropine.
Синтетичните парасимпатолитици са голяма полиморфна група от различни по химичен състав и действие средства, като основни представители са Tropicamide, Oxyphenonium, Ipratropium, Pirenzepine.
Комбинираните препарати съдържат растителни алкалоиди, заедно с неопиоидни аналгетици, ерготамин или фенобарбитал.
Ефекти
Основните ефекти на средствата от тази група са следните:
- релаксация на гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт и пикочните пътища (спазмолитичен ефект)
- разширяване на зеницата (мидриаза) и парализа на акомодацията
- повлияване на екстрапирамидната система и намаляване на тремора и в по-малка степен ригидността при паркинсонизъм
- антиеметично действие, като се използват основно при кинетози или така наречените болести на пътуването
- бронходилатиращо действие
Приложение
Техните ефекти определят широкия кръг от заболявания, които повлияват:
- Различни заболявания на храносмилателната система, свързани със спазми на гладката мускулатура: използват се при гастрит, пилороспазъм, колит, холецистит, чревни или жлъчни колики, язвена болест. Oxyphenonium е синтетичен М-холинолитик с изразено спазмолитично действие. Pirenzepine повлиява рецепторите в париеталните клетки на стомаха и намалява секрецията на солна киселина, поради което се използва при рефлукс-езофагит, хиперациден гастрит, язвена болест на стомаха и дуоденума.
- Заболявания на отделителната система: главно цистит, уретрит, простатит, бъбречна колика, дисфункция на пикочния мехур. Hyoscine butylbromide, познат още като Buscolysin, освен при чревна и жлъчна колика, се използва успешно и при бъбречна колика, инконтиненция на урината.
- В офталмологията: под формата на очни капки, за предизвикване на мидриаза (разширяване не зениците) и циклоплегия (парализа на акомодазцията) при извършване на фундоскопия, се използва Tropicamide.
- Респираторни заболявания: Ipratropium притежава добре изразен бронходилатиращ ефект след приложение под формата на аерозол. Прилага се при бронхиална астма, спастичен бронхит, бронхоспазъм с различна генеза, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
- В кардиологията: предимно за лечение на синусова брадикардия след миокарден инфаркт
- Скополамин се прилага превантивно при кинетози
Странични ефекти
Основните странични ефекти след приложението на средства от тази група са:
- потискане на секрецията на екзокринните жлези, главно слъзните, слюнчените, бронхиалните и потните жлези и развитие най-често на ксеростомия и ксеродермия (неприятна сухота в устата и кожата)
- задръжка на урина
- ускорен пулс
- деменция
- зрителни нарушения, включващи фотофобия, замъглено зрения, диплопия, повишено вътреочно налягане
При остро отравяне се наблюдава психомоторна възбуда, понижение на кръвното налягане, разширени зеници, суха и зачервена кожа, повишение на телесната температура, изсъхване на лигавиците и трудности при преглъщане, атония на пикочния мехур и задръжка на урината.
Невро-мускулни блокери
Към антихолинергиците се отнасят и нервно-мускулните блокери, които инхибират предаването на нервните импулси в синапсите на скелетните мускули и предизвикват тяхното разхлабване.
Миорелаксацията се разпространява десцендентно, като започва от клепачите, лицето и шията и се разпространява към крайниците, туловището и корема, като възстановяването се осъществява в обратен ред.
Приложение
Използват се предимно при краткотрайни операции и болезнени процедури (бронхоскопия, езохагоскопия, ендотрахеална интубация, репозиция на фрактури и луксации).
Основните представители на тази група са следните:
- Alcuronium
- Atracurium
- Tubocurarine
- Suxamethonium
Странични ефекти
Могат да предизвикат лека транзиторна хипотензия, тахикардия, ритъмни нарушения. Рядко водят до развитие на анафилактичен шок, а в спорадични случаи след приложение на Suxamethonium се развива така наречената малигнена хипертермия.
По време на тяхното действие е необходимо апаратно интубирано дишане, тъй като те парализират дихателните мускули, но не потискат дихателния център.
Ганглийни блокери
Ганглийните блокери са малка група, принадлежаща към антихолинергиците, която се използва рядко в съвременната медицина, поради множеството сериозни нежелани лекарствени реакции.
Блокират невронното предаване в симпатиковата и парасимпатиковата нервна система и действат като антагонисти на никотиновите рецептори.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Антихолинергици
- Алергия, неуточнена
- Астма
- Астматичен статус [status asthmaticus]
- Болест на Parkinson
- Брадикардия, неуточнена
- Бронхиектатична болест
Коментари към Антихолинергици