Брадикардия, неуточнена МКБ R00.1
Брадикардия, неуточнена е състояние, при което сърдечният удар е под 60 удара в минута. Патофизиологични причини водещи до забавено биене на сърцето са нарушения образуването или провеждането на импулса до сърдечните предсърдия или камери.
Забавено биене на сърцето може да e вследствие на следните заболявания:
- Ендокардит
- Миокардит
- Коронарни заболявания
- Хормонални нарушения
- Хипотиреоидизъм
- Електролитен дисбаланс
Синусова брадикардия е резултат от образуван в синусовия възел импулс. Той е правилен, но с понижена честота. Физиологично подобен ритъм се наблюдава при спортисти. Патологична брадикардия има при метаболитни нарушения и повишен вагусов тонус. При неправилен прием на антиаритмични средства, бета-блокерни медикаменти и други.
Синусов арест настъпва при спиране на формирането на импулсите в синусовия възел. При по-продължителни паузи настъпват хемодинамични нарушения, които могат да се последват от синкоп (припадък).
Синоатриален блок представлява прекъсване или забавяне на провеждането на импулса към мускулатурата на предсърдието. Спрямо степента на аномалията различаваме:
- SA-блок I степен е почти недоловим, слаби ритъмни нарушения. Не са животозастрашаващи.
- SA-блок II степен (тип Mobitz I) се характеризира с понижена честота на провеждане, не предизвиква животозастрашаващи състояния.
- SA-блок II степен (тип Mobitz II) е със значимо нарушение и има риск от хемодинамични промени.
- SA-блок III степен се нарича още пълен блок. Прекъсва се провеждането на импулса. Има значителен риск от синкоп и кардиогенен шок.
Забавеният камерен ритъм се дължи на частично прекъсване в провеждането на предсърдните импулси към камерите на ниво атриовентрикуларен възел или сноп на Хис. Причината за това нарушение е органично сърдечно заболяване или лекарствени средства, например дигиталис. Обикновено камерната честота е 35-60 удара в минута. При физическо натоварване сърдечната честота бавно се увеличава. При аускултация първи и втори тон са нормални. В редица случаи могат да се чуят и предсърдните съкращения - значително по-слаби тонове от тези на камерните.
Спрямо атриовентрикуларното нарушение, различаваме:
- AV-блок I степен се характеризира с удължено време на проводимост, без особенни изменения.
- AV-блок II степен (тип Mobitz I) представлява прогресивно удължаване на провеждането на импулса от предсърдията към камерите.
- AV-блок II степен (тип Mobitz II) се характеризира с частичен блок.
- AV-блок III степен е нарушение, при което настъпва пълен блок.
Вагусова брадикардия, неуточнена е синдром характеризиращ се с вазодилатация и брадикардия. Получава се при:
- Силни емоционални състояния
- Неправилен медикаментозен пример
- Системни хипотонии
- Бременност
- Промяна на положението на тялото
Вагусова брадикардия често се следва от вагусов синкоп.
Симптоми и признаци при Брадикардия, неуточнена МКБ R00.1
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Виене на свят
- Прилошаване
- Световъртеж
- Брадикардия
Коментари към Брадикардия, неуточнена МКБ R00.1