Прилошаване
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
Въведение
Прилошаване представлява временно неразположение, което често се съпровожда с причерняване пред очите и замайване, с последващ припадък или загуба на съзнание. Обикновено това се причинява от липса на достатъчно кислород към мозъка. Състоянието се означава още с медицинския термин синкоп.
Прилошаването може да бъде резултат от:
- Психични и поведенчески разстройства - страх, емоционален стрес, анорексия, злоупотреба с алкохол (алкохолизъм), паническо разстройство.
- Болести на органите на кръвообращението - ниско кръвно налягане, ортостатична хипотония, сърдечни аритмии, тахикардия, брадикардия, увреждане на сърдечните клапи, инфаркт, белодробна емболия, атеросклероза, хипертония, кардиомиопатия, сърдечна недостатъчност, инсулт
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - въздействие на топлина (топлинен удар), слънчев удар, анафилактичен шок, алергия.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - хипервентилацията, загуба на кръв (кървене)
- Болести на нервната система - нарушения в нервната система, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), автономната невропатия, синдром на Рей (Reye's syndrome), мигрена.
- Болести на дихателната система - емфизем.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипогликемия, глад, дехидратация.
- Болести на храносмилателната система - кръвоизлив в храносмилателната система.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - желязонедоимъчна анемия, витамин B12-недоимъчна анемия, фолиевонедоимъчна анемия.
По-чести причини за възникване
Дехидратация
Представлява състояние, при което се наблюдава значително обезводняване на организма. Повишената загуба на течности възниква най-често поради болести, водещи до често повръщане или диария. Прекомерното потене и недостатъчният прием на течности могат допълнително да предизвикат намаление в обема на кръвта и да задълбочат състоянието на дехидратация. В резултат на обезводняването на организма, често възниква чувство на прилошаване, както и оплаквания за сухота в устата, прекомерна жажда и главоболие.
Напрежение и стрес
Силните емоции като гняв, безпокойство и интензивен стрес водят до активиране на симпатиковата част на автономната нервна система, при което се включва т.нар отговор на организма “бий се или бягай”. В резултат на тази активация се наблюдава учестено дишане (хипервентилация), което води до понижение в нивата на въглероден диоксид в кръвта и развитие на хипокапния. Организмът реагира на тези промени чрез свиване на кръвоносните съдове в мозъка, което от своя страна може да доведе до прилошаване и чувство на замаяност.
Ниско кръвно налягане
Внезапно прилошаване се наблюдава много често при рязко ставане от седнало или легнало положение. Прилошаването се дължи на моментно понижение в артериалното нялагане и съответно намалено кръвоснабдяване към мозъка. Състоянието се означава с термина ортостатична хипотония и е по-характерно за хора с по-ниска телесна маса, особено за млади момичета. Бързата промяна в положението на тялото се свързва с внезапно причерняване пред очите, замайване и в някои случаи дори загуба на съзнание.
Ниска кръвна захар
Ниската кръвна захар, известна още като хипогликемия, представлява намаляване на глюкозата в кръвта. Прекомерният спад в нивата на кръвна захар може да бъде следствие от недостатъчен прием на храна (по-специфично въглехидрати), пропускане на хранения, прекомерна физическа активност или консумация на алкохол. От хипогликемия могат да страдат и хора с хронични заболявания или хормонални дефицити. При спадане в нивата на глюкозата, мозъкът не получава достатъчно енергия за нормалното му функциониране, което води до прилошаване, замайване, причерняване пред очите, объркване и в по-тежки случаи - загуба на съзнание. Ниската хръвна захар може да се наблюдава и при диабетици на инсулинолечение, които приемат твърде голяма доза или пропускат необходимото хранене след приема на инсулин.
Топлинен или слънчев удар
Чувство за прилошаване нерядко възниква след прекомерно излагане на пряка слънчева светлина, както и при продължително стоене в помещения с високи температури. Прегряването на организма предизвиква разширение на кръвоносните съдове, което спомага за отделянето на повече топлина и естественото охлаждане на тялото. В някои случаи този процес води до понижение в кръвоснабдяването на мозъка и възникване на симптоми като прилошаване и обърканост в съзнанието. При развитие на топлинен или слънчев удар настъпва дехидратация, поради прекомерното потене и загуба на течности от организма, което също е предпоставка за възникване на замайване и внезапно неразположение.
Прием на алкохол или наркотици
Прилошаването е симптом, който може да възникне при прием на алкохол или наркотици, поради доказаното им токсично влияние върху централната нервна система. Освен токсичното си действие, алкохолът води и до обезводняване на организма, намаление в нивата на кръвната захар и спадане на кръвното налягане. Въздействието на алкохола и наркотиците върху ЦНС нерядко води до нарушена координация, обърканост и промяна в съзнанието. Особено опасна е комбинацията между алкохол и наркотици или други медикаменти, тъй като рискът от интоксикация и изява на неблагоприятни реакции като прилошаване се покачва многократно.
Симптоми
Прилошаването често настъпва внезапно и може да бъде придружено от други оплаквания, в зависимост от подлежащата причина и тежестта на състоянието. Чувството за прилошаване често се съпровожда със симптоми като:
- Замайване
- Липса на сили
- Главоболие
- Изпотяване
- Разтреперване
- Замъглено зрение
- Сърцебиене
- Учестено дишане
- Гадене и повръщане
- Нарушена координация
- Причерняване пред очите
- Загуба на съзнание
Кога да потърсите лекар?
Прилошаването е често срещано състояние и в повечето случаи отминава бързо от само себе си. За да предотвратите задълбочаване на оплакванията, може да пробвате някои от следните съвети:
- Избягвайте горещи помещения и продължително излагане на пряка слънчева светлина.
- Увеличете приема на вода и течности, за да избегнете обезводняване на организма.
- Не се изправяйте прекалено рязко от легнало или седнало положение.
- Хапнете нещо, богато на въглехидрати и съдържащо захари.
- Останете на едно място до отминаване на неразположението.
- Запазете спокойствие - дишайте бавно и дълбоко.
- Избягвайте приема на алкохол и наркотици.
Ако прилошаването се повтаря често и симптомите не отшумяват или се влошават, е препоръчително да се консултирате с медицински специалист. В случаи на краткотрайна загуба на съзнание или припадък, прилошаването може да е признак на сериозно заболяване. Необходимо е да потърсите медицинска помощ за уточняване на състоянието и изписване на подходящо лечение.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Прилошаване
- Адисонова криза
- Алергия, неуточнена
- Алкалоза
- Алкохолна кардиомиопатия
- Анафилактичен шок, дължащ се на въведен серум
- Анафилактичен шок, неуточнен
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/fainting/
https://www.healthdirect.gov.au/fainting#
https://www.webmd.com/brain/understanding-fainting-basics
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17536-syncope
Коментари към Прилошаване
Atidje Musa
Chesto priloshavane dori i prez noshta seedno pochuvstvam glad a ne sam gladna i pochva da mi se povrashta sashto taka i zamaqnost
Здравейте! Необходимо е да споделите оплакванията си на личния си лекар, който по своя преценка да назначи изследвания или да Ви препрати към специалист.
Chesto priloshavane dori i prez noshta seedno pochuvstvam glad a ne sam gladna i pochva da mi se povrashta sashto taka i zamaqnost