Лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване)
Образуването и отделянето на пот са процеси с важно за организма физиологично значение по отношение на терморегулацията и водно-електролитния баланс. Регулацията им е свързана с редица процеси, субстанции и различни вещества като повишено отделяне на пот се наблюдава както при физиологични (за поддържане на телесната температура при пребиваване в по-топли райони или извършване на усилена физическа дейност, по време на бременност, по време на менопауза), така и при редица патологични състояния (много заболявания с различна етиология, включително и неопластични, водят до прекомерно потене).
Състоянието, при което се наблюдава прекомерно изпотяване (локализирано само в една област или генерализирано със засягане на различни области, най-често подмишници, длани, стъпала, лице), е известно като хиперхидроза.
Основната проява на болестта е усиленото потене при нормална температура на околната среда и в покой на тялото. Стресът, хроничната преумора, тревожността и някои други състояния влошават болестта и водят до обилно изпотяване, значително влошаващо комфорта на пациента и криещи риск от обезводняване при определени състояния.
Полезна и подробна информация за заболяването, неговите особености, клинични проявления и методи за диагностициране може да намерите в раздел Заболявания:
При установяване на подлежащата причина за хиперхидроза при конкретния пациент (туберкулоза, захарен диабет, лимфом, подагра и други) терапията е насочена към основното заболяване и при стабилизирането му обилното изпотяване изчезва като проява.
При липса на други причина за обилното потене основното лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване) е насочено към намаляване на функционалната активност на потните жлези с помощта на различни медикаментозни и немедикаментозни методики.
При леките форми на болестта терапията обикновено е медикаментозна, щадяща, приложима и в домашни условия, докато при тежките форми на заболяването, които се срещат рядко, лечението често включва различни оперативни методики. Някои терапевтични схеми са приложими само за определена зона от тялото (например само за лицето или само за подмишниците), докато други са подходящи за две и повече зони.
Лекарства, билки и неоперативни методи за лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване)
Прекомерното изпотяване е състояние, което значително нарушава комфорта на пациентите и създава козметични и естетични тревоги.
При леките форми на заболяването се наблюдава усилено потене в една или повече области от тялото (в зависимост от формата на болестта, дали се касае за локализирана или генерализирана хиперхидроза).
За целта медицинските специалисти обикновено препоръчват щадящи форми на терапия, които водят до желания ефект на фона на минимален риск от поява на странични ефекти.
Към едни от най-често прилаганите средства за лечение при усилено потене се включват:
- антиперспиранти: тези добре познати на всички средства могат да повлияят ефективно състоянието при правилен подбор на продукт. Комерсиалните антиперспиранти (често комбинирани с дезодориращи средства) при много от пациентите не водят до желания ефект, поради което се препоръчва консултация със специалист (дерматолог) и назначаване на така наречените лечебни антиперспиранти, достъпни само в аптечните мрежи. Основната съставка, благодарение на която се постига желаният ефект, е алуминиев хлорохидрат, алуминиев хлорид (най-често в концентрация от 20 процента) и/или други алуминиеви соли. Тъй като лечебните антиперспиранти при лица с чувствителна кожа могат да причинят раздразнение, сърбеж и зачервяване в някои от продуктите има допълнителни съставки (алантоин, глицерин и други успокояващи кожата субстанции), които намаляват рисковете от поява на странични ефекти. Антиперспирантите са приложими не само в областта на подмишниците, но някои от тях са предназначени за употреба и по лицето, скалпа, стъпалата. Налични са под различни форми, най-често като рол он или стик, спрей, гел, крем и други
- антихолинергични средства: тези препарати се прилагат по-рядко, като основният им механизъм се състои в блокиране на предаването на нервните импулси и предотвратяване по този начин на потоотделянето. Обикновено се прилагат локално, но при необходимост могат да се приложат и перорално. Крият по-висок риск от поява на странични ефекти в сравнение с антиперспирантите, като основните са включени с потискане на дейността на жлезите с външна секреция (изсушаване на кожата, сухота в устата, усещане за сухота в очите и други), сърдечно-съдови увреждания, проблеми с отделителната система и други. Опция на избор са при неуспех от лечението с антиперспиранти, йонофореза, ботокс и противопоказания за провеждане на хирургично лечение
- антидепресанти: антидепресантите не оказват пряко въздействие върху потоотделянето, но помагат за овладяване на проявите на депресия, тревожност, панически атаки, които се явяват честа основна причина за прекомерното потене. Приемът на лекарства и добавки за намаляване на нервното напрежение и стрес също води до добри резултати. Тези препарати се назначават и контролират от специалист, тъй като самоволната употреба може да има отрицателен ефект
- ботокс: инжектирането на ботулинов токсин, по-известно като ботокс терапия, е един от първите въведени и одобрени от световните здравни организации методи за лечение на хиперхидроза. Ботоксът е изключително ефективен метод за овладяване на прекомерното изпотяване, като се прилага (и е одобрен) за лечение на хиперхидроза в областта на различни части от тялото. Много специалисти прилагат ботулиновия токсин в областта на подмишниците, лицето и дланите, като субстанцията се инжектира в определени точки за постигане на желания ефект (блокиране на потоотделянето). Ефектът от инжектирането на ботулинов токсин варира между 4 и 6 месеца, като при някои пациенти може да достигне и 12 месеца в зависимост от индивидуалните особености на пациента, техниката на поставяне, качеството на субстанцията. Самата манипулация може да е болезнена, тъй като се поставят няколко инжекции на различни места, поради което специалистите често прилагат анестезиращи средства за обезчувствяване на зоната на третиране. Основен страничен ефект от приложението на ботокс е мускулната слабост, реакции на мястото на инжектиране, главоболие, по-рядко се наблюдават зрителни нарушения, обрив и други. Полезна и подробна информация по темата може да намерите в раздел Лечения (Ботокс: приложение, ползи и рискове)
- йонофореза: йонофорезата се прилага широко за лечение на хиперхидроза в областта на дланите и стъпалата, като точният механизъм на действие не е напълно изяснен. С помощта на галваничен ток с ниско напрежение се улеснява проникването на различни лечебни субстанции докато пациентът е с потопени в малки ванички крайници. Процедурата е напълно безболезнена, с продължителност средно между 20 и 30 минути като се препоръчват няколко сеанса всяка седмица до намаляване на изпотяването и превантивно веднъж седмично след това. Може да се прилага както в лекарския кабинет, така и в домашни условия при закупуване на необходимата апаратура. Йонофорезата се сочи като терапия на първи избор, а в някои случаи и алтернативен метод при неуспех от първоначалното лечение при хиперхидроза на дланите и стъпалата. Този терапевтичен метод не е подходящ при бременни жени, лица с метални импланти или поставен пейсмейкър, епилепсия, сърдечни увреждания. Възможни нежелани прояви в резултат от лечението са изсушаване на кожата, раздразнение, дискомфорт по време на сеансите, които бързо отшумяват след терапията и при приложение на подходящи локални средства с успокояващ ефект
- други: народната медицина изобилства от средства срещу повишено изпотяване, като сред най-популярните са локално приложение на царевично нишесте, масло от чаено дърво, резени картоф, сода за хляб или прием на редица билки и лечебни растения под формата на чай или запарка, като сред най-известните са хамамелис, шизандра, градински чай и други. Полезна и подробна информация за различните домашни средства за лечение при хиперхидроза може да намерите в раздел Алтернативна медицина (Домашни средства за лечение при усилено изпотяване)
При голям процент от пациентите тези методи дават добри резултати, като за постигане на траен и дългосрочен ефект е необходима дисциплина, редовна употреба и съгласуване на терапията със специалист.
При липса на ефект от гореизброените терапевтични методи може да се обмисли лечение с помощта на оперативни методики.
Оперативно лечение при хиперхидроза (обилно потене)
Изборът на хирургично лечение при хиперхидроза се осъществява след консултация и обстоен преглед от специалист, липса на ефект от неоперативните методи на лечение и тежка форма на болестта.
Налични са няколко терапевтични опции за оперативно лечение, като основната разлика между тях е в начина на блокиране дейността или отстраняване на потните жлези.
Към най-често използваните хирургични подходи при тежките форми на хиперхидроза се включват:
- хирургично отстраняване на потните жлези: при липса на ефект от другите форми на лечение и наличие на ексцесивно потене може да се предприеме хирургично отстраняване на потните жлези с помощта на различни техники (кюретаж, липосукция, използване на лазер и други), като процедурата се прилага най-често при локализирана хиперхидроза в областта на подмишниците. Интервенцията сама по себе си крие известни рискове, поради което в някои случаи (при рискови пациенти) се извършва след хоспитализиране на пациентите и провеждане на необходимите лабораторни и образни изследвания. При лица в добро общо здравословно състояние манипулацията може да се извърши амбулаторно, като се използва локална анестезия. Възстановяването обикновено е бързо и рядко налага допълнителна терапия
- симпатектомия: при този вид оперативно лечение се прекъсват нервните импулси, стимулиращи потоотделянето. Процедурата макар и ефективна се използва като крайна мярка и последна опция на избор при липса на ефект от всички възможни методи за повлияване на хиперхидрозата. Манипулацията крие известни рискове, като един от най-честите странични ефекти е компенсаторното повишено потоотделяне в други области на тялото. Операцията е сериозна и се извършва след хоспитализация и в съответната оперативна зала с налична апаратура и при наличие на добре обучен специалист
- микровълнова терапия: използва се специален уред, който води до унищожаване на потните жлези с помощта на микровълнова енергия. Лечебните курсове включват две сесии с продължителност около 30 минути и времеви интервал между тях от три месеца. Възможни странични ефекти от този терапевтичен метод включват промени в сетивността на кожата и известен дискомфорт. Тъй като този лечебен метод не е широко достъпен и често се оказва финансово непосилен се прилага относително рядко в клиничната практика във връзка с наличието на други достъпни и ефективни методи за лечение на състоянието
Независимо от избора на оперативно лечение е важно предварителното запознаване на пациентите с рисковете и ползите от подобен тип лечение. Оперативните интервенции крият риск от кървене, инфектиране, изразен болков синдром, увреждане на разположени в съседство структури, алергични прояви към използваните анестетици и други.
Хирургичното лечение при хиперхидроза може да се окаже неподходящи за някои групи пациенти (с определени подлежащи заболявания и различни индивидуални особености), поради което е необходимо внимателното му обмисляне.
Ефективното лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване) е резултат от съвместната колаборация между лекар и пациент и често изисква търпение и дисциплина. Преди назначаване на терапията е необходимо изключването на друга причина като възможна за появата на прекомерно изпотяване.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА 500 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С КОЛАГЕН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 500 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С АЛОЕ ВЕРА ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл
ДЕРМЕДИКС АНТИ - ЕЙДЖ ГЕЛ С ЕЛАСТИН ЗА МЕЗОТЕРАПИЯ 250 мл
УЛТРАЗВУКОВА ШПАТУЛА 3 В 1
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173
https://www.aad.org/diseases/a-z/hyperhidrosis-treatment
https://dermatology.ca/public-patients/skin/hyperhidrosis/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hyperhidrosis-treatment-11#1
https://www.sweathelp.org/hyperhidrosis-treatments/treatment-overview.html
https://emedicine.medscape.com/article/1073359-treatment
https://www.medicalnewstoday.com/articles/182130.php
https://www.hopkinsmedicine.org/sweat_disorders/hyperhidrosis/
https://www.mycarpe.com/is-there-a-cure-for-hyperhidrosis
https://www.aafp.org/afp/2018/0601/p729.html
https://www.healthline.com/health/hyperhidrosis
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебни практики при заболявания
- Използвайте 3 начина за премахване на миризма от пот по дрехите
- Използвайте 5 лесни метода за премахване на цирей
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- История на лечението с чесън
- Диета № 4Б - при остри чревни заболявания
- Внушение и самовнушение като методи за лечение в медицинската история
- Ботокс и филъри за лице: Какво всъщност знаем за дългосрочните им ефекти
- Осигуряване на постоянен съдов достъп чрез артериовенозна фистула
- Лечение на синдрома на рибната миризма
- Произход на култа към бога на здравето Асклепий сред проткракийското население
Коментари към Лечение при хиперхидроза (прекомерно изпотяване)