Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Физиология Терморегулация на човешкия организъм Регулация на телесната температура Терморегулаторни механизми Физиологични механизми на терморегулация

Физиологични механизми на терморегулация

от 15 сеп 2017г., обновено на 24 юни 2022г.
Физиологични механизми на терморегулация - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Физиологичните механизми на терморегулация са свързани с промени в кръвообращението и потоотделянето. Те се основават на промяна в топлообмена и в топлопродукцията. Благодарение на вазоморният механизъм се пренася топлина от сърцевината на тялото към околната среда, а потоотделянето осигурява условия за изпарение.

Промени в кръвообращението

кожни кръвоносни съдовеКожата е най-големия орган в човешкото тяло. Тя е богато кръвоснабдена. На този факт се основава централната и роля във физиологичните механизми на терморегулацията. Кожните кръвоносни съдове са многобройни. Те се характеризират с много добре развита венозна и капилярна мрежа и с многобройни анастомози. Стената на кръвоносните съдове е изградена от три слоя, единият от които съдържа гладки мускулни клетки. Това обуславя възможността им да се свиват и разширяват, тоест наблюдават се процеси на вазодилатация и вазоконстрикция.

Вазодилатацията и вазоконстрикцията са основния механизъм вазодилатация и вазоконстрикцияна терморегулация. Големината на лумена на съда зависи от температурата. Повишаването на телесната температура предизвиква вазодилатация на артериолите в кожата. Това води до увеличаване на кръвния поток и улесняване на преноса на топлина от сърцевината на тялото към повърхността. Преносът и след това се осъществява чрез пасивните механизми – конвекция, провеждане или излъчване. След като излишната топлина се отдели настъпва вазоконстрикция, която спомага за запазване на телесната температура. Тези механизми се регулират от централната нервна система. Вазодилатация се наблюдава при температура около 22 градуса и повече на околната среда. Тя зависи и от температурата в сърцевината на тялото. Промените в кожното кръвообращение повишават възможностите за топлообмен. Вазоконстрикция се наблюдава в студено време. Нейната цел е да се намали притокът на кръв към кожата и по този начин да се понижи количеството отделена топлина.

потоотделянеИзпотяването е друг терморегулаторен механизъм. Потта представлява секретът на екринните потни жлези. Те са около 4 милиона. Техният секрет се отделя направо върху повърхността на кожата. Отделената пот е бедна на електролити и подлежи на лесно изпарение. Чрез неусетно изпаряване на течности през кожата се губят около 100 милилитра вода на ден. При повишена телесна температура, потоотделянето се повишава. За 1 час могат да се отделят 1,7 литра пот, която в последствие да се изпари и по този начин да настъпи охлаждане на тялото. Ефективността на процеса зависи от това до колко е достъпно изпарението. Ако влажността на въздуха е твърде висока изпарението не е ефективно. Потоотделянето зависи и от емоционалното състояние на организма. Понякога се наблюдава изпотяване, предизвикано от различни емоции като стрес и притеснение, което не е свързано с терморегулацията.

кафява и бяла мастна тъканИзпотяването и вазоморният механизъм са свързани главно с охлаждането на организма. Съществуват и механизми на топлопродукция, които се задействат когато температурата на околната среда е ниска. Топлопродукцията е нормална за всички метаболитни процеси. Свързаната с терморегулация топлопродукция се разделя на химична и нехимична термогенеза. Химичната термогенеза се осъществява в кафявата мастна тъкан, в клетките и – в адипоцитите. Тя е разположена около големите кръвоносни съдове, между лопатките и около вътрешните органи. Термогенезата в нея се обуславя от съдържанието на белтъка термогенин. Този белтък е известен като разкачващ белтък, защото променя последователността на окислителните процеси, протичащи в митохондриите на адипоцитите. Той изгражда йонно каналче, през което преминават Н+, които заобикалят АТФ-синтетазата и получената енергия се превръща в топлина. Кафявата мастна тъкан е инервирана от симпатиковата нервна система. Тя притежа голямо количество бета-2 адренергични рецептори. При увеличаване на адреналина в плазмата, процесите на термогенеза в нея се засилват.

Нехимичната термогенеза се осъществява благодарение на специфичен механизъм на мускулно съкращение, наречен треперене. То представлява некоординирано и неволево съкращение и отпускане на скелетните мускули. Това е важен механизъм на топлопродукция при ниска температура на околната среда. Регулира се от хипоталамуса.

Съществуват и поведенчески механизми на терморегулация, които се изразяват в промяна в облеклото, ограничаване на физическата активност и други.  

Регулация на поддържането на телесната температура

Както всички процеси в организма поддържането на телесната температура подлежи на регулация с отрицателна обратна връзка. Промените в температурата в кожата се възприемат от терморецептори и неврони в централната нервна система. Централна роля има хипоталамусът.

регулация на телесната температура

Терморецепторите служат за възприемане на топлинните въздействия. Те са два вида рецептори за топло и за студено. Рецепторите за студено са повече отколкото тези за топло. Те обикновено представляват немиелинизирани нервни влакна и се разделят на централни и периферни. Периферните са разположени по кожата и в дълбочината на тялото – в хранопровода, стомаха, дълбоките интраабдоминални вени. Обхватът им е от 10о С до 43о С. Централните терморецептори са разположени в преоптичната област на предния хипоталамус. Информацията от централните се съгласува с информацията от периферните терморецептори. При информация получена от централните рецептори се задействат физиологичните механизми на терморегулацията, а от периферните – поведенческите начини за промяна на телесната температура.

Още по темата:
  • Пасивни механизми на терморегулацията Пасивни механизми на терморегулацията
  • Телесна температура Телесна температура
  • Терморегулаторна функция на кожата Терморегулаторна функция на кожата
  • Терморегулаторни механизми Терморегулаторни механизми
4.3/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР МИКРОЛАЙФ NC 100
110.00лв.

ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР МИКРОЛАЙФ NC 100

ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР LERKONN LRC - 168A
115.00лв.

ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР LERKONN LRC - 168A

ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР ТЕРМАКС СТАНДАРТ
6.40лв.

ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР ТЕРМАКС СТАНДАРТ

ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР B.WELL PRO - 06 ЖАБА
14.00лв.

ЕЛЕКТРОНЕН ТЕРМОМЕТЪР B.WELL PRO - 06 ЖАБА

ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР PIC THERMO DIARY HEAD
99.70лв.

ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР PIC THERMO DIARY HEAD

ЛАЙКА ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР модел TH1004
95.00лв.

ЛАЙКА ИНФРАЧЕРВЕН ТЕРМОМЕТЪР модел TH1004

Библиография

https://en.wikivet.net/Thermoregulation_-_Anatomy_%26_Physiology

http://intranet.tdmu.edu.ua/data/kafedra/internal/normal_phiz/lectures_stud/en/Nurse/Bacchaour%20of%20sciences%20in%20nurses/ADN/34%20Physiology%20of%20thermoregulation.htm

https://www.britannica.com/science/thermoregulation

Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО

Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“

Terance J. Ryan, F.R.C.P.; “The blood vessels of the skin”

Коментари към Физиологични механизми на терморегулация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Физиологични механизми на терморегулация
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 22:20
    Коментирайте "Физиологични механизми на терморегулация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Терморегулация на човешкия организъм
  • Регулация на телесната температура
  • Терморегулаторни механизми
  • Как да свалим температурата в домашни условия
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Ацетаминофен
  • Създаването на Галилеевия термометър и термоскопа
  • Телесна температура
  • Средства за лечение и превенция на топлинен удар и прегряване
  • Свалете висока температура с 6 работещи домашни трика
  • Как да свалим температурата при бебе
  • Антипиретици
  • Лечение с ибупрофен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да правя неограничени промивки с физиологичен разтвор при хрема?

преди 2692 дни, 12 часа и 6 мин.

Правили ли сте си тест с термометър за щитовидната жлеза?

преди 3751 дни, 11 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 12 часа и 24 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 12 часа и 1 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 10 часа и 21 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 6 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Хранене при повишена телесна температура  (хипертермия) Хранене при повишена телесна температура  (хипертермия)

Хранене при повишена телесна температура (хипертермия)

от 04 авг 2022г. Прочети повече
В над 90 процента от случаите летните вируси отминават за 3 дни В над 90 процента от случаите летните вируси отминават за 3 дни

В над 90 процента от случаите летните вируси отминават за 3 дни

от 19 юли 2016г. Прочети повече
10-те най-студени града на Земята 10-те най-студени града на Земята

10-те най-студени града на Земята

от 18 апр 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival