Донор на роговица МКБ Z52.5
В рубриката донор на роговица се разглежда трансплантацията на роговица. Това е хирургическа процедура, при която увредената роговица се сменя с присадка. Когато цялата роговица се заменя, процедурата е известна като проникваща кератопластика, а когато само част от роговицата се заменя – ламеларна кератопластика.
Присадката се взима най-често от починал човек, който е нямал заболявания или други фактори, които да са увредели роговицата.
Роговицата представлява прозрачната предна част на окото, която покрива ириса, зеницата и предната камера. Операцията за смяната й, се извършва от офталмолог. Донорите могат да бъдат от всякаква възраст.
Показанията за трансплантация
- При намалена зрителна острота. Открива се при състояния като булозна кератопатия, кератоконус, дегенерация на роговица, кератоглобус и дистрофия, кератит или травма.
- При изтъняване на роговицата или с цел възстановяване на структурата на окото след нараняване.
- След възпаление на роговичната тъкан, при неуспешно лечение с антибиотици или антивирусни средства.
- С козметична цел, за подобряване на външният вид на пациенти с белези на роговицата.
Намиране на донор
Повечето роговици, използвани при трансплантациите, идват от починали донори. За разлика от трансплантациите на черен дроб или бъбреци, хората, нуждаещи се от подмяна на роговицата, обикновено не могат да издържат дълго време без нея.
Предоперативна подготовка
Състои се в преглед от офталмолог. Обсъжда се състоянието на пациента, включително и възможните варианти за лечение. Обсъждат се също така рисковете и ползите от процедурата. Ако пациентът реши да продължи с операцията подписва информирано съгласие. Правят се предварителни изследвания, преди да бъде извършена операцията.
Трансплантация на роговица
Тя се извършва под обща или локална анестезия. Поставя се очен спекулум, за да могат очите да останат отворени и се прилага разтвор, за да се предотврати изсушаването им. При деца се зашива метален пръстен към склерата, за да се осигури упора по време на процедурата.
Премахва се кръгла част от окото на донора. След това подобен размер от роговицата на пациента също се отстранява и се зашива частта. Поставят се антибиотични капки за очи за превенция на инфекции.
При дълбока предна ламеларна кератинопластика, предните слоеве на роговицата са отстранени и заменени с тъкан от донор. Тази техника се използва в случаи, когато роговицата е с белези или потъмнена, както и при кератоконус.
Синтетичните роговици могат да успешно да заместят донорската роговица. Материалът, от който се правят е полимерна мрежа. Предимствoтo e, че са биосъвместими с реципиента.
Алтернативни методи са контактните лещи. Могат да бъдат използвани, за да се забави или премахне нуждата от трансплантация.
Рискове
Рискът от отхвърляне на присадката е около 20%. Недостатъчност на присадката може да се получи по всяко време, дори и години след операцията. Причините са различни, въпреки че обикновено се дължи на ново нараняване или заболяване. Лечението може да бъде хирургично или медикаментозно, в зависмост от конкретният случай.
Рискът от инфекция е повишен, понеже роговицата няма кръвоносни съдове (захранва се с хранителни вещества от вътреочната течност) и се лекува много бавно. Въпреки че раната зараства е възможно да се зарази с различни патогенни микроорганизми. Този риск намалява с антибиотична профилактика (капки за очи с антибиотик).
Прогнозата зависи от индивидуалните особености на даденият организъм на реципиента и възприемането на трансплантанта.
Библиография
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cornea-transplant/about/pac-20385285
https://en.wikipedia.org/wiki/Corneal_transplantation
Коментари към Донор на роговица МКБ Z52.5