Донор на кост МКБ Z52.2
В рубриката донор на кост се разглежда хирургична процедура, при която се замества липсваща кост, за да се поправят костни фрактури, които са изключително сложни и представляват значителен риск за здравето на пациента, ако не се лекуват правилно.
Костите имат способността да се регенерират напълно. Костните присадки могат да бъдат:
- Автотранспланти — донор на кост, е собственото тяло на пациента.
- Алотранспланти — кост, взета от същия биологичен вид (труп).
- Ксенотранспланти — произхожда от вид, различен от човека, като говежди или свински кости. Обикновено се използват за матрица, върху която да разрасне новата кост.
- Изкуствени кости — могат да се създават от керамика, като калциеви фосфати, биоглас и калциев сулфат.
Причини за костна трансплантация
- Фрактура, която преди това не е лекувана.
- Болести на костта, като остеонекроза или рак.
- Спинална хирургия, при нестабилен гръбначен стълб.
- Хирургично имплантирани устройства, като цялостна подмяна на коляното, за да се подпомогне растежа на костите около структурата.
Присаждането на кости е възможно, тъй като костната тъкан, за разлика от останалите тъкани, има способността да се регенерира напълно, стига да е осигурено пространство, в което да расте. С нарастването на локалната кост, тя обикновено измества изцяло присадения материал. Биологичните механизми, благодарение на които това е възможно са:
Остеокондукция
Възниква, когато костният присадъчен материал служи като макет за нов растеж на увредената кост. Остеобластите по границата на дефекта, използват материала като рамка, върху която да се регенерира новата кост.
Остеоиндукция
Остеоиндукцията включва стимулиране на остеопрогениторните клетки, за да се диференцират в остеобласти, които след това започват да образуват костта. Най-добре изучените остеоиндуктивни клетъчни медиатори са костните морфогенетични протеини (BMP). Присадената кост е остеокондуктивна и остеоиндуктивна, т.е. не само ще служи като макет за съществуващите остеобласти, но и ще доведе образуването на нови остеобласти, водещи до по-бързото разрастване на костта.
Остеопромоция
Остеопромоцията включва засилване на остеоиндукцията без притежаване на остеоиндуктивни свойства.
Остеогенеза
Остеогенезата възниква, когато остеобластите, произхождащи от костния присаден материал, допринасят за новия растеж на старата кост, заедно с другите два механизма.
След присаждането, костта изисква да бъде кръвоснабдена. В зависимост от мястото на трансплантация и размера на присадката може да се наложи допълнително кръвоснабдяване.
Какво се случва по време на трансплантацията?
Процедурата се извършва под анестезия. След почистване на засегнатата зона, хирургът прави разрез през кожата и мускулите, заобикалящи костта. Костната присадка се поставя между 2-те парчета счупена кост на реципиента, които трябва да срастнат. Присадката се закрепва със специални вътрешни фиксатори (скоби, болтове и други). Слоевете кожа и мускул около третираната кост се зашиват.
Рисковете от костната трансплантация
Всички хирургични процедури включват риск от кървене, инфекция и реакции към анестезията. Костните присадки носят тези рискове и други:
- болка
- подуване
- нараняване на нерви
- отхвърляне на костната присадка
- възпаление
- реабсорбция на присадката
Освен основното използване на костни присадки, тази процедура се използва за ремоделиране на ставите, за да се предотврати движение, да се ремоделират счупени кости, които имат костна загуба и да се поправи счупена кост, която все още не е излекувана.
След трансплантация
Възстановяването на донора на кост и реципиента зависи от размера на присадката, състоянието им и други фактори. Възстановяването отнеме от няколко седмици до повече от година. Трябва да се избягват интензивни физически активности.
След операцията, за да се предотврати подуване на областта, върху частта се слага лед или друг студен предмет и доколкото е възможно областта се повдига, обикновено над нивото на сърцето.
По време на възстановяването трябва да се упражняват мускулните групи, които не са били засегнати по време на операцията. Трябва също така да се поддържа здравословна диета, която да помогне в процеса на възстановяване.
Пушенето забавя заздравяването и растежа на костите, затова се препоръчва да се спрат никотиновите продукти.
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Bone_grafting
https://www.healthline.com/health/bone-graft
https://www.nhsbt.nhs.uk/what-we-do/transplantation-services/tissue-and-eye-services/tissue-donation/become-a-donor/living-bone-donation-programme/
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/bone-grafting
Коментари към Донор на кост МКБ Z52.2