Грижа за цистостома МКБ Z43.5
Цистостомата представлява специална тръба, която се поставя директно в пикочния мехур през коремната стена. Чрез нея в специална торбичка се евакуира навън събралата се в пикочния мехур урина.
Поставянето на цистостома се налага в случаите, когато има обструкция (запушване) на пикочните пътища и урината не може да се отделя по естествен път. Причините за това могат да бъдат:
- доброкачествена хиперплазия на простатната жлеза;
- карцином на простатата;
- остри възпалителни заболявания на простатата;
- травматични увреди на пикочния мехур и уретрата;
- стриктури на уретрата.
Процедурата за поставяне на цистостома се извършва от специалист уролог. Като всяка една операция и тази крие своите рискове от: разкъсване на пикочния мехур, кървене, внасяне на инфекция и други. За да се избегнат тези нежелани последствия, е необходимо полагането на специална грижа за цистостомата. Това включва:
- спазване на добра хигиена;
- почистване на кожата около стомата с антисептични разтвори;
- редовна смяна на торбичките, в които се събира урината;
- смяна на катетъра всеки месец.
Торбичката с урина трябва да се изпразни, след като достигне 2/3 от обема си или на всеки 8 часа по следния начин:
- Застава се над тоалетната
- Дренажния чучур се маха и клапата се отваря, за да изтече урината
- Краят на чучура се почиства и клапата се затваря
Трябва да се полагат ежедневни грижи за цистостомата, за да не се развие инфекция. След операцията зоната се дезинфекцира със смес от водороден пероксид и вода и се поставя новата превръзка. За да не се движи прекалено много, катетъра може да се залепи за кожата.
Ръцете се измиват и слагат медицински ръкавици, като кожата около стомата се почиства с вода и сапун. Ако колектора на урина е за многократна употреба, трябва да се почиства всяка седмица. При почистването му той не трябва да се издига над нивото на стомаха.
Колекторите за урина варират по размери, затова се препоръчва да се поставя по-голям за през нощта. Пациентът не трябва да ляга на страната, на която е колекторът. Препоръчва се един път седмично торбичките да се промиват с оцет, за да се неутрализира неприятната миризма. След почистването торбичката се закача някъде и оставя да изсъхне между ползванията. Ако неприятният мирис не изчезне е време торбичката да се подмени.
Катетърът се подменя на всеки 4-6 седмици, като преди това ръцете и зоната трябва да са измити старателно. Пациентът ляга по гръб, бавно и внимателно изважда стария катетър и поставя новия. Изчаква се урината да потече, за да е сигурно, че е поставен на правилното място. През останалото време катетърът се почиства със стерилна вода или физиологичен разтвор всеки ден. Не трябва да има запушвания или прегъвания по хода на тръбата, които да попречат на потока от урина.
В хранителния режим трябва да се включат храни, богати на фибри, тъй като те предотвратяват констипацията. Запекът може да блокира катетъра и да повиши налягането в пикочния мехур, което ще доведе до изтичане на урината. Препоръчва се приемът на голямо количество течности. Трябва да се избягват дехидратиращи продукти, които съдържат кофеин или алкохол. Те дразнят пикочния мехур и водят до спазми.
Пациентите трябва да потърсят задължително лекарска помощ в случаите, когато повишат температура след поставянето на цистостома, урината им стане мътна или кървава, при липса на урина в торбичката.
Библиография
https://www.drugs.com/cg/suprapubic-cystostomy-and-catheter-insertion-aftercare-instructions.html
https://www.webmd.com/cancer/bladder-cancer/living-with-a-suprapubic-catheter#3
https://www.nm.org/-/media/Northwestern/Resources/patients-and-visitors/patient-education-care-and-treatment/northwestern-medicine-suprapubic-cystostomy-nmh.pdf
Коментари към Грижа за цистостома МКБ Z43.5