Стриктура на уретрата МКБ N35
Причините за стриктурата на уретрата са различни. В резултат на тях се получава увреждане на епитела на пикочния канал с развитие на съединителна тъкан (фиброза), която постепенно променя формата на канала и го стеснява. Едни от най-честите причина са възпалителни заболявания с остър или хроничен характер (гонорея, хламидия, туберкулоза), травми, тумори, извършването на манипулации на уретрата или пикочния мехур (цистоскопия, катетеризация), доброкачествена хиперплазия или тумор на простатата, вродени малформации на уретрата и други.
В зависимост от етиологията се различават следните видове стриктури на уретрата:
- Посттравматична стриктура на уретрата.
- Постинфекциозна стриктура на уретрата, некласифицирана другаде.
- Друга стриктура на уретрата.
- Стриктура на уретрата, неуточнена.
Клиничната изява на стриктура на уретрата е разнообразна. Пациентите се оплакват от трудно започване на уринирането, стеснение, накъсване или разцепване на струята, болезнено уриниране, кръв в урината, усещане за непълното изпразване на пикочния мехур, намалена силна на еякулацията, кръв в семенната течност и други.
За да се постави диагнозата стриктура на уретрата е необходимо да се проведат образни изследвания като екстреторна урография (рентгеново - контрастно изследване на пикочните пътища), ретроградна цистография, цистоскопия, КАТ на малък таз. При съмнение за тумор на простата е необходимо да се направи ректално туше и да се провери простат - специфичния антиген (PSA).
Лечението на стриктура на уретрата е различно в зависимост от етиологията. Може да бъде медикаментозно или хирургично. В краен вариант се поставя постоянен катетър за оттичане на урината.
Коментари към Стриктура на уретрата МКБ N35