Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с необходимостта от провеждане на специфични процедури и получаване на медицинска помощ Реконвалесценция Реконвалесценция след радиотерапия

Реконвалесценция след радиотерапия МКБ Z54.1

от 01 май 2020г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Виктория Калудова
Реконвалесценция след радиотерапия МКБ Z54.1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

В рубриката реконвалесценция след радиотерапия се разглежда възстановителният период след лъчелечение.

Какво се случва след приключване на лечението?

След като лечението е приключило, пациентът трябва да се съсредоточи върху възстановяването си. Раковите заболявания могат да променят живота на болния и реконвалесцентния период след радиотерапия може да отнеме известно време.

Важно е да се обсъдят въпросите и притесненията на пациента заедно с лекуващият лекар. В някои ситуации човек може да се възвърне бързо към ежедневните си задължения, а в други ситуации може да отнеме известно време.

Много от пациентите решават да направят положителни промени в начина на живот след приключване на раково лечение. Това може да включва по-здравословно хранене, повече упражнения, спиране на тютюнопушенето и употребата на алкохол.

Независимо от вида на неопластичното заболяване ще е необходимо редовно посещение при лекар, за да се следи повлияването на терапията след края на радиационното лечение. Този етап се нарича реконвалесценция след радиотерапия или още последваща фаза на възстановяване.

Последваща грижа включва проверка на резултатите лечението, рехабилитация и консултиране. Това може да включва посещения при лекар, хирург, медицински онколог (лекар, специално обучен за лечение на пациенти с химиотерапия) и радиолог. Периода на възстановяване зависи от вида на рака и последващите лечения.

РадиотерапияЗа повечето хора борбата с рака не свършва в последния ден на лъчевата терапия. След нея раковите клетки продължават да умират седмици или месеци след приключване на лечението. Може да мине известно време, преди да се разбере дали лъчевата терапия е помогнала.

Лъчевата терапия е ефективно лечение за много видове рак, но също така може да увреди здрави клетки в или близо до зоната на лечение. Това може да доведе до странични ефекти. Преди да препоръча каквото и да е лечение, радиационният онколог ще прецени дали потенциалните ползи надвишават потенциалните странични ефекти.

Някои хора изпитват много странични ефекти, докато други имат много малко или никакви. Страничните ефекти могат да бъдат различни дори при един и същ вид лъчева терапия към една и съща част на тялото.

Много фактори могат да повлияят на вида и тежестта на страничните ефекти, включително: частта от лекуваното тяло, вида лъчева терапия, приложена доза радиация и общото му здравословно състояние.

Ако има тежки странични ефекти онкологът може да промени лечението или да предпише почивка.
Лъчевата терапия може да причини нежелани реакции по време и непосредствено след лечението — те биват краткосрочни и дългосрочни ефекти.

Краткосрочни странични ефекти

При кратки курсове на лечение с продължителност 1-5 дни, странични ефекти могат да се появят от първия ден на лечението. При по-дълги курсове, нежеланите реакции често се натрупват постепенно по време на лечението и може да минат няколко седмици, преди пациентът да ги забележи. Често пълното въздействие от радиационната терапия се появява към края на лечението или дори седмица, или две по-късно.

По време на лечението пациента трябва да съобщи на лекуващия екип за всякакви странични ефекти, тъй като те обикновено могат да бъдат контролирани с правилната грижа и медикаменти. Повечето странични ефекти са временни и отминават във времето, обикновено в рамките на дни до седмици след приключване на лечението.

Дългосрочни (късни) ефекти

Лъчевата терапия може да доведе до ефекти месеци или години след прекъсване на лечението. Тези късни ефекти обикновено са леки, могат да идват и да си отиват и може да нямат голямо влияние върху ежедневието на човека. Някои от тях могат да бъдат по-значими. Някои се подобрят самостоятелно, докато други са постоянни и трябва да бъдат лекувани.

Много рядко, години след успешно лечение, пациентите могат да развият нов вид рак в или в близост до третираната зона. Рискът от този късен ефект е много нисък, но други фактори, като продължаване на тютюнопушенето или много редки генетични състояния, могат да увеличат този риск.

В рубриката реконвалесценция след радиотерапия са включени най-честите странични ефекти по време и след приключване на радиотерапията.

Най-честите странични ефекти

Умора

УмораЧувството за изтощение и липса на енергия за извършване на ежедневните дейности е често срещан страничен ефект от лъчевата терапия. По време на лечението тялото използва много енергия, за да убие раковите клетки и да се възстанови.

Обикновено се натрупва бавно по време на лечението, особено към края и може да продължи няколко седмици след приключването му. Някои хора забелязват, че не могат да извършват толкова дейности, колкото преди, докато други са в състояние да продължат с обичайното си ежедневие.

Проблеми с кожата

След лечение, кожата в зоната става суха и сърбяща. Може да изглежда зачервена или сякаш е изгорена от слънцето. Рядко се наблюдава отлепване или болка. Кожните промени обикновеното започват 10-14 дни след първото лечение и се подобряват с течение на времето.

Може да се наложи използването на превръзки и кремове, които да подпомогнат възстановяването, за да се избегне инфекция. Ако се появят кожни промени, като пукнатини, мехури, влажни зони, обриви или инфекции трябва да се потърси лекарска помощ.

Загуба на апетит

Доброто хранене е важно по време и след лечението на злокачествени заболявания. Може да помогне за овладяване на страничните ефекти от него и да ускори възстановяването. Някои хора обаче могат да загубят апетит или да изпитват затруднения да се хранят нормално по време на лъчетерапията.

Някои хора след курса на лечение се чувстват зле и дори повръщат. При лъчелечение в областта на главата или шията, дъвченето или преглъщането могат да бъдат затруднени или болезнени. Чувството за вкус може също да се промени, ако лъчевата терапия е засегнала слюнчените жлези или вкусовите рецептори.

Загуба на апетитЗа контрол над апетита се препоръчва:

  • храненето да се извършва на малки порции
  • изграждане от диетолог на правилен хранителен режим, който да подпомогне възстановяването
  • да не се използват хранителни добавки без знанието на лекаря
  • миризмата от готвене може да раздразни обонянието и да доведе до повръщане, затова се препоръчва някой друг да я приготвя
  • леката физическа активност може да засили апетита

Проблеми с устата и гърлото

В зависимост от третираната област, лъчетерапията може да засегне устата и зъбите. Това може да затрудни храненето и преглъщането и да промени вкусовите усещания. Ако лъчелечението се извършва върху устната кухина, може да се увеличи шанса от развитие на кариес или други проблеми.

Зъболекарят ще даде подробни инструкции относно грижата за устата, за да помогне да се предотврати разпадане на зъбите и да се справи с други проблеми, като рани в устната кухина.

Сухота

След няколко седмици на лечение, устата или гърлото могат да станат сухи и възпалени, а гласът — дрезгав. Лъчевата терапия може да повлияе на слюнчените жлези, така че те да произвеждат по-малко слюнка, което да допринесе за сухотата в устата.

Тези ефекти постепенно се подобрят след приключване на лечението, но това може да отнеме няколко седмици или дори месеци. В някои случаи сухотата не изчезва напълно, но се подобрява. Някои пациенти се оплакват от храчки или усещане, подобно на бучка в гърлото, което затруднява преглъщането.

Проблеми с пикочния мехур

Проблеми с уриниранетоЛъчевата терапия в областта на корема или таза може да раздразни пикочния мехур или по-често уретрата (тръбата, която пренася урина от пикочния мехур към външната част на тялото). Възможните промени в пикочния мехур включват:

  • болка при преминаване на урината
  • наличие на кръв в урината
  • никтурия (често уриниране нощем)
  • изпускане на урина, при кашляне или кихане

Проблеми с червата

За да се намали ефекта от радиацията върху червата, се съветва да се приемат течности преди всяка сесия, така че да пикочният мехур да е пълен. Това ще го разшири и ще избута червата по-нагоре в корема, далеч от радиацията.

Дори и с предпазни мерки лъчетерапията може да раздразни лигавицата на червата или стомаха и да доведе до странични ефекти като:

  • диария
  • коремни спазми
  • незначително кървене
  • позиви за дефекация, въпреки че наскоро са били изпразнени
  • слуз в изпражненията
  • излишни газове
  • дискомфорт

Косопад

КосопадКогато се облъчва окосмена зона, по време на лечението или след него, космите могат да отпаднат. Обикновено поникват обратно няколко месеца след приключване на терапията, но понякога загубата им е за постоянно.

Когато се лекуват ракови заболявания от едната част на лицето или главата, косата от другата страна може да се отпадне поради факта, че радиацията преминава от другата страна.

Контрол над косопада

Пациентите носят перука, шал, шапка, тюрбан или остават главата си гола. Ако главата се оставя гола, е нужно носенето на шапка или шал, за да се предпази от слънчево изгаряне и студ.

Лимфедем

Лимфната система филтрира кръвта и помага в борбата с инфекциите. Тя е изградена от мрежа от лимфни съдове, които транспортират лимфна течност по цялото тяло. По протежение на лимфните съдове са разположени множество малки, бобовидни структури, известни като лимфни възли (жлези).

Понякога лъчевата терапия уврежда лимфните възли или лимфните съдове в зоната, която се третира. Тъй като лимфната течност вече не се оттича правилно, тя може да се натрупа и да накара част от тялото да се подуе. Това подуване е известно като лимфедем.

Обикновено е само временен ефект от лъчевата терапия, но понякога може да продължи по-дълго време. Ранната диагноза на лимфедем позволява състоянието да се контролира.

Безплодие

В зависимост от третираната зона лъчетерапията може временно или трайно да повлияе на репродуктивните способности на пациента. Преди започване на лечението, онкологът обсъжда всички възможни крайни резултати с пациента, за да се предприема най-подходящото лечение.

Лъчевата терапия, приложена към главата може да повлияе на хипофизата, която контролира хормоните, от които тялото се нуждае, за да произвежда яйцеклетки и сперматозоиди. Лъчевата терапия към корема, таза и репродуктивните органи може да повлияе на плодовитостта на жените и мъжете по различни начини.

ОпложданеЕфект върху жените

Лечението на тазовата област или корема може да засегне яйчниците и да доведе до период на спиране на менструалния цикъл временно или за постоянно, което води до менопауза и безплодие.

Ефект върху мъжете

Лъчевата терапия към тазовата област или близо до тестисите може временно да намали производството на сперма. Производството на семенна течност често се връща към нормалното си състояние след няколко месеца. При някои мъже ефектът е постоянен и води до безплодие. Лъчевата терапия може също да повлияе на способността за получаване на ерекция.

Либидо

Лъчевата терапия може да накара пациента да се чувства прекалено уморен или болен, за да желае интимност от партньора си. Някои хора се чувстват по-малко сексуално привлекателни за партньора си поради промените в тялото им.

4.1/5 9 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АКТИВЕН ХЕМИЦЕЛУЛОЗЕН КОМПОНЕНТ (AHCC) капсули * 120
142.00лв.

АКТИВЕН ХЕМИЦЕЛУЛОЗЕН КОМПОНЕНТ (AHCC) капсули * 120

Безплатна доставка за България!
ГЕРИСАН капсули 150 мг * 30 ЗА ВЪЗРАСТНИ
30.10лв.

ГЕРИСАН капсули 150 мг * 30 ЗА ВЪЗРАСТНИ

ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60
45.00лв.

ХЕРБА ФИКС КАРЦИНОФИКС капсули * 60

НОРМАЦЕЛ ПРОТЕКТ капсули * 60
33.30лв.

НОРМАЦЕЛ ПРОТЕКТ капсули * 60

БИОХЕРБА ФУКОИДАН ЕКСТРАКТ капсули 480 мг * 100
24.80лв.

БИОХЕРБА ФУКОИДАН ЕКСТРАКТ капсули 480 мг * 100

КУРКУМИН капсули 500 мг * 60 ДР. БИОМАСТЕР
55.00лв.

КУРКУМИН капсули 500 мг * 60 ДР. БИОМАСТЕР

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА АРОНИЯ + ГИНКО БИЛОБА 100 мл
12.00лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА АРОНИЯ + ГИНКО БИЛОБА 100 мл

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА
38.00лв.

ВИТАЛНИ ГЪБИ капсули * 60 ЕСПАРА

Библиография

https://www.cancervic.org.au/cancer-information/treatments/treatments-types/radiation-therapy/side_effects_of_radiation_therapy.html
https://www.cancercouncil.com.au/cancer-information/cancer-treatment/radiation-therapy/life-after-cancer-treatment/

Коментари към Реконвалесценция след радиотерапия МКБ Z54.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Реконвалесценция след радиотерапия МКБ Z54.1
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 00:43
    Коментирайте "Реконвалесценция след радиотерапия МКБ Z54.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 516 дни, 9 часа и 21 мин.

СИНФЛОРИКС - има ли карантина след поставянето?

преди 859 дни, 8 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 12 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 3 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 3 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 4 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival