Лечение, включващо други видове рехабилитационни процедури МКБ Z50.8
В рубриката лечение, включващо други видове рехабилитационни процедури включва рехабилитация при тютюнопушене.
Пристрастяване към никотина
Тютюнопушенето представлява както физическа, така и психическа зависимост. Хората се пристрастяват към никотина в цигарите. Спирането на никотина кара тялото да изпитва симптоми на физическо отнемане (абстиненция) и непрекъснато желание за получаване на никотин.
Пушенето може да бъде начин за справяне със стреса, депресията, тревожността или дори скуката. Отказът от този вреден навик, означава да се намерят различни, по-здравословни начини за справяне с тези чувства.
Пушенето се е превърнало в ежедневен навик. Обикновено повечето хора задължително изпушват една цигара със сутрешното си кафе, в почивките на работното място или училище, или в дома си в края на работния ден.
За да се прекрати успешно тютюнопушенето, тютюнозависимите трябва да се справят както със зависимостта, така и с навиците и действията, извършвани заедно с него. Докато някои пушачи успешно се отказват, като изведнъж спрат пушенето, повечето хора се нуждаят от персонализиран план. Един добър план за отказване от тютюнопушенето трябва да бъде съобразен със специфични нужди на всеки и навиците за пушене.
Лечение на тютюнопушенето
Лечението започва с установяване какъв тип пушач е човекът. Това помага да се определят съветите, техниките или терапиите, които ще са най-полезни.
Едно от първите действия, които трябва да се направят е да се идентифицират нещата, които карат човека да пуши, включително конкретни ситуации, дейности, чувства или хора.
Дневник на желанието за цигара
При някои пациенти помага да се води дневник на желанието за тютюнопушене. В него се записват моментите, когато желанието за цигара е било силно, продължителността му, какво или кой го е предизвикало и ако човек се е поддал да изпуши една цигара — как се е почувствал след това?
Установено е, че след извършването или по време на някои действия, на човек му се допушва. Например такива са:
- Консумация на алкохол — начин да се избегне, е да се премине към безалкохолни напитки или да се консумира алкохол само на места, където пушенето е забранено.
- Други пушачи — Когато приятели, семейство и колеги пушат около човек, който се опитва да ги откаже, може да бъде двойно трудно. Решение на проблема, е да се обясни, че около него не може да се пуши.
- След хранене — За някои пушачи приключването на хранене се свързва със запалването на цигара. Можете да се замени с нещо друго, като плод, здравословен десерт, шоколад или дъвка.
- След спиране на цигарите, се изпитват симптомите на абстиненция. Отстраняването на никотина от тялото започва бързо, обикновено в рамките на един час от последната цигара. Симптомите на абстиненция могат да продължат от няколко дни до няколко седмици и се различават при всеки човек.
Честите симптоми на отнемане на никотин са неустоимо желание за цигара, раздразнителност, безсилие или гняв, тревожност, затруднения при концентрация, запек, депресия, намален сърдечен ритъм и други.
Колкото и неприятни да са тези симптоми на отнемане, важно е да се запомни, че те са само временни. Те изчезнат след няколко седмици, тъй като токсините се отделят от тялото.
Предотвратяване на наддаването на тегло
Тютюнопушенето потиска апетита, така че наддаването на тегло е често срещана ефект след спирането на цигарите. Важно е да се намерят други, здравословни начини за справяне с неприятните чувства като стрес, тревожност или скука и да се избегне емоционалното преяждане.
Емоционалното преяждане има тенденция да бъде автоматично и човек не осъзнава количеството храна, което е приел. Когато се премахнат разсейванията по време на хранене, е по-лесно да се фокусира вниманието върху количеството храна, което се изяжда. Препоръчва се консумацията и на повече вода.
Медикаменти
В рубриката лечение, включващо други видове рехабилитационни процедури се вклюват и лекарствата, чрез които може да се прекрати тютюнопушенето. Те могат да облекчат симптомите на абстиненция и да намалят желанието. Те са най-ефективни, когато се използват като част от цялостната програма за спиране на тютюнопушенето.
Никотиновата заместителна терапия включва смяната на цигари с други никотинови източници, като никотинова гума, лепенка, инхалатор или спрей за нос. Заместителната терапия облекчава част от симптомите на абстиненция, като доставя малки и постоянни дози никотин в тялото.
Не никотиновите лекарства помагат да се спре тютюнопушенето, като се намалят желанието и симптомите на абстиненция, без да се използва никотин.
Алтернативна терапия
- Хипноза — Това е популярен метод, който дава добри резултати при много пушачи, които се опитват да откажат цигарите. Хипнозата действа, като поставя човека в дълбоко спокойно състояние, където се поддава по-лесно на предложения за отказване от цигарите и увеличава негативните чувства към тях.
- Акупунктура — Смята се, че акупунктурата помага, като задейства освобождаването на ендорфини, които позволяват на тялото да се отпусне. Акупунктурата може да бъде полезна и при справяне със симптомите на абстиненция от цигарите.
- Поведенческа терапия — Пристрастяването към никотина е свързано с навици, свързани с тютюнопушенето. Поведенческата терапия се фокусира върху усвояването на нови умения за справяне и прекъсването на тези навици.
- Мотивационни терапии — Книгите за самопомощ и уебсайтовете могат да предоставят редица начини да се мотивират хората и да се откажат от тютюнопушенето.
Библиография
https://www.helpguide.org/articles/addictions/how-to-quit-smoking.htm
https://www.drugabuse.gov/publications/research-reports/tobacco-nicotine-e-cigarettes/what-are-treatments-tobacco-dependence
Коментари към Лечение, включващо други видове рехабилитационни процедури МКБ Z50.8