Хипнозата като метод на лечение
Въпреки големия напредък и развитие, съвременната медицина все още не може да обясни редица явления и техники, което поражда многобройни дискусии относно тяхната ефективност и безопасност.
Ярък пример е хипнозата като метод на лечение, използвана от дълги години и практикувана все още в много страни като ефективно средство за борба с определени зависимости, някои заболявания и състояния.
Научните среди вероятно подхождат с недоверие към този метод, във връзка с което няма достатъчно изследвания и експериментални данни за хипнозата, обяснения как действа, какво повлиява, по какъв начин се постигат желаните резултати, има ли рискове и други.
Но нейната популярност не намалява, а напротив, в някои страни е счита за най-ефективен и добър метод за лечение например на пристрастеността към тютюневите изделия.
Вероятно тепърва предстои пробуждането на интереса на научните специалисти към хипнозата и разгадаването на мистерията около нея.
Хипнозата до толкова е необятна и интересна материя, че дори и много заети в сферата на киноиндустрията си позволяват да я използват (макар и не особено коректно) в своите филмови произведения, убеждавайки средностатистическия човек как един надарен странник, често смятан за шарлатанин, може само с един поглед да ви постави под владенията на мисълта си и да ви накара да изпълните всяко негово желание.
Но така ли се случват нещата в действителност и какво всъщност представлява хипнозата?
Какво представлява хипнозата като метод на лечение?
Историческо развитие
Корените на хипнозата трудно могат да се проследят през вековете, но методиката най-често се асоциира първоначално с името на австрийския лекар Franz Mesmer (1734-1815). Той твърдял, че може да промени потока на невидимата течност, преминаваща покрай и около хора, животни и предмети и така да повлияе човешкото поведение, манипулирайки го по желания начин. Неговите теории дават лош старт на хипнозата като метод, но пробуждат интереса на редица други специалисти в областта на медицината.
Английският лекар James Braid (1795-1860) предполага, че техниките на Mesmer сработват въз основа на внушението и пръв въвежда термина хипноза, на името на гръцкия бог на съня, Hypnos.
Френският невролог Jean Marie Charot (1825-1893) повишава популярността на лечебния метод, прилагайки го върху широко разпространеното тогава състояние при жените, известно като хистерия.
Няколко десетки години по-късно канадският психолог Nicolas Spanos (1942-1994) посява семената на съмнението, предполагайки и заявявайки, че в действителност хипнозата не е нищо повече от игра на роли между лекар и пациент и не води до истинска промяна в съзнанието и разбиранията, не лекува и не облекчава болестните симптоми.
Много специалисти са отричали и възхвалявали хипнозата като терапевтичен метод, но техниките се прилагат и до ден днешен, което подсказва, че не всичко е разяснено и все пак по някакъв начин техниката е полезна в определени случаи.
Не е напълно изяснено по какъв точно начин хипнозата въздейства на човек, дали чрез промяна в мозъчната активност, чрез промени в баланса на определени невромедиатори или на базата на плацебо ефект.
Много хора възприемат хипнозата като оставяне на контрола на техните действия и мисли в ръцете на терапевта, но всъщност те сами поемат контрола (подсъзнателно) в свои ръце.
Фази на хипнозата
По същество хипнозата представлява състояние, наподобяващо изпадане в транс, при което човек става силно податлив на внушения. Пациентът преминава през няколко фази до достигането на етап, в който е толкова фокусиран върху думите на терапевта, че не забелязва случващото се около него и е подвластен на внушения.
Въпреки видяното по филмите, хипнозата не може да бъде извършена против волята на пациента и пациентът не е без контрол в ситуацията, той осъзнава какво се случва, не губи съзнание, не губи разсъдъка си и си спомня всичко след сеанса.
Първата стъпка или фаза на хипнозата е внушението. Внушението, че този метод ще ни помогне, ще ни облекчи и ще останем доволни.
Следващата стъпка е фокусиране на вниманието на пациента. Използвайки определени фрази и описателни методи, със спокоен тон и глас, терапевтът привлича и задържа вниманието на пациента до такава степен, че последният да изключи всички фактори от обкръжаващата среда (шум, звуци, светлинно дразнене, мисли). В някои случаи за привличане и задържане на вниманието се използват и предмети, които пациентът трябва да проследява с очи.
Това наподобява състоянието, в което много от нас често изпадат, гледайки много интересен филм или четейки изключително вълнуващ роман - в даден момент сме толкова запленени от случващото се на екрана, че не чуваме и виждаме нищо друго, забравяме за проблеми, ангажименти и предстоящи задачи.
След спечелването на вниманието на пациента следва фаза на релаксация, в която постепенно той се съветва да отпусне един по един всички мускули, обикновено стартирайки от главата към краката. Пациентът се окуражава да се отпусне с различни методики, най-често сравняващи състоянието със слизане по стълби, слизане с асансьор (посоката е надолу, като се има предвид навътре, до постигане на максимална релаксация), като през това време терапевтът брои до десет и при достигане на последното число се смята, че пациентът е в състояние на пълна релаксация.
След като пациентът е фокусиран върху гласа на терапевта и отпуснат, в най-голяма степен може да възприеме нарежданията на терапевта, насочени към справяне с неговия конкретен проблем.
Важно е да се отбележи, че подходът при всеки пациент е различен, като предварително терапевтът се запознава с проблемите му, целта, която иска да постигне, опознава го.
Изключително важна част от процеса за постигане на желаните резултати е високата мотивация на болния, неговото доверие към терапевта и желанието му за постигане на успех.
Хипнозата не е универсален метод на лечение и не е ефективна при всеки пациент.
Заболявания и състояния, при които се прилага хипнозата като метод на лечение
Техниката е особено ефективна при високо мотивирани (и податливи на внушения, с отворено съзнание) пациенти, при които симптомите и заболяванията се дължат на стрес, като тревожност, депресивни епизоди, компулсивно преяждане, затлъстяване, лабилно настроение. В основата на справянето с тези проблеми стои постигането на релаксация на ума и тялото.
Методът е силно ефективен и представлява безопасна алтернатива за лечение и справяне с различни зависимости, като например отказ от алкохол, тютюнопушене, прием на определени, забранени субстанции и наркотични средства.
Хипнозата за преодоляване на вредните навици и зависимости се основава на премахването на негативни нагласи, чувства и емоции като гняв, висока самокритичност, ниско самочувствие, тъга, меланхолия, самосъжаление, обърканост. Всички тези отрицателни емоции чрез хипнозата се заменят с противоположността им. Хипнотизиращият внушава на хипнотизирания, че той/тя е щастлив, доволен, самоуверен, прекрасен, сърдечен, способен, спокоен човек.
По този начин чрез премахване на отрицателните нагласи от подсъзнанието на човека, чрез заместването им с положителни, се премахват факторите, водещи до стрес и тревога. Премахването на стреса и тревогата автоматично елиминира нуждата от субстанции, които да подобряват настроението.
Техниката показва добри резултати и в овладяването на болката, като израз на друго заболяване, премахване на страха, свързан с определено заболяване или медицински процедури.
Най-общо хипнозата като метод на лечение се използва в комплексното лечение на следните симптоми и заболявания:
- Главоболие
- Болков синдром, свързан с извършването на определена медицинска или стоматологична манипулация, раждане
- Синдром на раздразненото черво (намаляване на болката, намаляване честотата на обостряне)
- Фибромиалгия
- Облекчаване на някои от проявите, свързани с менопауза (лабилно настроение, горещи вълни, напълняване)
- Затлъстяване
- Безсъние
- Дерматитис фактиция
- Друг хроничен цистит
- Друга постоянна болка
- Други персистиращи налудни разстройства
- Други разстройства на психосексуалното развитие
- Други разстройства на сексуалното влечение
- Други фобийни тревожни разстройства
- Интерстициален цистит (хроничен)
- Незадържане на урина, неуточнено
- Остра стресова реакция
- Психологични и поведенчески разстройства, свързани със сексуалното развитие и насоченост
- Разстройства на сексуалното влечение
- Разстройство на сексуалните взаимоотношения
- Умишлено самонараняване чрез неуточнени действия
- Фобийни тревожни разстройства
- Гадене, свързано с радиотерапия
- Облекчаване на симптомите при астма
- Справяне с различни зависимости (алкохол, наркотици, храна)
Може да се използва самостоятелно или като част от комплексните терапевтични мерки, в комбинация с психотерапия, медикаментозно лечение или различни алтернативни методики (ароматерапия, музикална терапия).
За постигане на желания ефект е необходимо желание за промяна, реалистични цели (не при всички пациенти се постига пълен ефект) и разбира се доверен специалист, с достатъчно опит в сферата.
Полезна информация относно приложението на хипнозата може да намерите в раздел Алтернативна медицина:
»Хипнотерапията е най-древният начин за справяне със зависимости и фобии
»Отказване на цигарите с хипнотерапия
Рискове, свързани с хипнозата като метод на лечение
Като цяло хипнозата, изпълнена от специалист, не крие рискове за здравето на пациентите. При малък процент от болните е възможно краткотрайно главоболие, замаяност, сънливост след терапията, които бързо отшумяват.
Опасност представлява популярният метод в някои страни, известен като сценична хипноза или групова хипноза, при който се цели поставяне под хипноза на голяма публика. Рисковете при това изпълнение, са свързани с липсата на достатъчно информация за всеки отделен пациент, търсене на комерсиална цел (за шоу, представление, чисто финансова изгода и придобиване на популярност).
Възможни са различни по тежест усложнения в резултат от хипнозата, като например сомнамбулизъм, загуба на памет, проблеми с паметта, необяснима тревожност и други.
По тази причина при желание за лечение чрез методите на хипноза специалистите препоръчват индивидуална терапия с доверен терапевт, като за постигане на дългосрочни резултати често са необходими няколко сеанса хипнотерапия.
Хипнозата като метод на лечение е популярен и често дискутиран, осъждан от много подход, който при определени състояния и определени пациенти може да постигне завидни резултати, намалявайки необходимостта от медикаментозна терапия и свързаните с нея рискове (странични ефекти на лекарствата, нежелани лекарствени взаимодействия, увреждане на други органи и структури).
Изображения: freepik.com
Заболявания, при които се прилага лечението Хипнозата като метод на лечение
- Асфиксия
- Дерматитис фактиция
- Друг хроничен цистит
- Друга постоянна болка
- Други персистиращи налудни разстройства
- Други разстройства на психосексуалното развитие
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЪДРОСТТА НА ДУШИТЕ - ИНСТИТУТ МАЙКЪЛ НЮТЪН - ХЕРМЕС
СПОМЕНИ ОТ ОТВЪДНОТО - МАЙКЪЛ НЮТЪН - ХЕРМЕС
ЦВЕТЕН ЕЛИКСИР НА Д - Р БАХ ЗА РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл.
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ УВЕРЕНОСТ 50 мл
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
ЧУЙ ЩУРЦИТЕ - ТАТЯНА ПОПОВА - ХЕРМЕС
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319251.php
https://www.britannica.com/science/hypnosis
http://time.com/4068201/how-safe-is-hypnosis/
https://science.howstuffworks.com/science-vs-myth/extrasensory-perceptions/hypnosis.htm
https://www.psychologytoday.com/blog/fulfillment-any-age/201207/the-how-tos-hypnosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypnosis
https://www.webmd.com/mental-health/hypnosis
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hypnosis/about/pac-20394405
СТАТИЯТА е свързана към
- Неконвенционално лечение
- Лечение на синузит
- Лечение при ларингит
- Лечение при ангина (остър тонзилит)
- Алкохолизъм
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Рутин (витамин Р): полезни свойства и приложение
- Лечение при панкреатит
- Антиаритмични лекарства (лекарства за лечение при аритмия)
- Лечение при краста
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
Коментари към Хипнозата като метод на лечение