Други разстройства на психосексуалното развитие МКБ F66.8
Психологическото развитие в детството се извършва по време на 5 психосексуални етапа:
- орален
- анален
- фаличен
- латентен
- генитален
Те се наричат още психосексуални етапи, тъй като всеки етап представлява формиране на либидото. Freud (1905 г.) вярва, че животът е изграден от натрупване на напрежение и последващо получаване на удоволствие.
Freud подчертава, че първите 5 години от живота са от решаващо значение за формирането на личността на възрастните.
Сексуалната ориентация най-общо се определя от пола на човека, към който даден индивид е сексуално и емоционално привлечен и се подразделя на:
- хетеросексуалност
- хомосексуалност
- бисексуалност
Етиология
Сексуалните проблеми, които имат психологически произход, а не физиологични, се наричат психосексуални разстройства. Те могат да възникнат поради:
- гузна съвест
- стрес
- тревожност
- нервност
- притеснение
- страх
- депресия
- физическа или емоционална травма
- злоупотреба
- изнасилване
Още фактори, причиняващи други разстройства на психосексуалното развитие, се основават на психосоциални и културни аспекти. Невежеството или неправилното сексуално образование могат да бъдат причина. Конфликтът на ценности между сексуалните чувства през юношеството и тези, които са представени от семейството или религията (например отношението, че сексът е грешено и срамно действие), може да отключи симптомите на психосексуалното разстройство.
Други аспекти в отношенията, които могат да доведат до сексуални разстройства, са:
- власт
- доверие или гняв към партньора
- липса на комуникация с партньора или връстници
За да се идентифицира сексуалният проблем, историята на случая на пациента трябва да бъде подробно изготвена. Действителният характер на проблема трябва да бъде анализиран по отношение на етапа на сексуалното развитие и условията, в които възниква. Степента на проблема, по отношение на продължителността и неговото изменение в различни среди, минали и настоящи преживявания на пациента и партньора, трябва да се вземе предвид при идентифицирането на сексуалното разстройство.
Личността на пациента трябва да бъде оценена, за да се изясни сексуалното поведение. Всички други разстройства като пристрастяване към алкохол, депресия и т.н., както и физически причини трябва да бъдат изключени. Професионално изготвените тестове помагат да се анализират и идентифицират симптомите на психосексуалното разстройство.
Клинична картина
Симптомите на психосексуалното разстройство варират за всеки човек и се различават по пол. Те могат да бъдат категоризирани като:
Дисфункцията е сексуален проблем, характеризиращ се с намалено желание, възбуда или оргазъм и липса на удоволствие или удовлетворение, получени от секса. Сексуалното отвращение се свързва със страх, безпокойство и неприязън. Импотенцията (еректилна дисфункция при мъжете), преждевременната еякулация, инхибираните оргазма и вагинизъм (неволно свиване на влагалището при жените) са видимите симптоми на сексуални проблеми.
Парафилиите или разстройството на сексуалните предпочитаният е необичайното или ненормално сексуално поведение, което не следва нормалните стандарти. Тази категория сексуално разстройство проявява ненормално предпочитание към сексуални обекти, които включват:
- фетишизъм (предпочитание към неодушевени предмети)
- фетишистичен трансвестизъм (носене на дрехи от противоположния пол)
- педофилия (интерес към деца преди пубертета)
- зоофилия (интерес към животни)
- некрофилия (интерес към мъртви тела)
- сексуален интерес към лица със специфични качества като деформация или недъг
Необичайните сексуални интереси се дължат и на някакъв вид психосексуално разстройство. Те включват:
- Сексуален садизъм – предизвикване на болка на друг човек, с цел удоволствие.
- Сексуален мазохизъм – получаване на болка аз по време на сексуален акт и извличане на удоволствие от това.
- Ексхибиционизъм - разстройство, при което се излагат гениталиите на обществени места с цел получаване на сексуално вълнение.
- Воайорство - умишлено наблюдение на сексуални действия на други хора.
- Фротеризъм – получаване на удоволствие при търкане на гениталиите на многолюдни обществени места.
Нарушенията на половата идентичност показват различие между чувството за сексуална идентичност и биологично заложеното. Пациентът показва съмнение относно собствената си сексуална ориентация, затруднено приспособяване към нормалния начин на живот, желание за промяна на сексуалната ориентация, желание да бъде от противоположния пол.
Диагноза
Ако човек се подозира, че страда от някакъв вид симптом на психосексуално разстройство, той трябва да посети професионалист за допълнителна оценка и персонализирано лечение. Правят се психологически оценки, за да се изключат физическите причини и да се разкрие някакъв вид психично заболяване при засегнатия индивид.
Въпреки че разстройството не е животозастрашаващо, това засяга отношенията с партньора и намалява самочувствието. Такива нарушения могат да доведат до незаконни дейности.
Лечение
Психосексуалните разстройства възникват в ума, но се проявяват чрез външни поведенчески симптоми, предимно сексуални дисфункции и променени интереси.
Проблемите, несигурността и тревогите, които съпътстват други разстройства на психосексуалното развитие, са със значително по-дълбоки корени и само фармакотерапията може да не сработи достатъчно добре при много от тези пациенти. Психотерапията (сексуална терапия, когнитивно-поведенческа терапия) и обсъждането на проблемите са най-надеждната форма на лечение на психосексуални разстройства.
Тези пациенти изискват мултидисциплинарен подход, включващ психиатър и психолог. Те трябва ефективно да общуват с пациента по отношение на техните сексуални проблеми, да идентифицира етиологията и да управлява по подходящ начин проблемите им.
Ефективната комуникация между лекар и пациент представлява сърцевината на всяка медицинска практика и път в подобряването качеството на живот на пациентите. При управлението на тези разстройства едно просто лечение, което е ефективно при голям брой хора, е образованието, тъй като невежеството или дезинформацията относно половия акт са честа причина за поява на симптоми при тези пациенти.
Симптоми и признаци при Други разстройства на психосексуалното развитие МКБ F66.8
Лечение на Други разстройства на психосексуалното развитие МКБ F66.8
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychosexual_disorder
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/psychosexual-disorder
https://www.simplypsychology.org/psychosexual.html
https://www.trivedieffect.com/inspiration-blog/psychosexual-disorder-symptoms/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4886584/
Коментари към Други разстройства на психосексуалното развитие МКБ F66.8