Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на личността и поведението в зряла възраст Разстройства на сексуалното влечение Педофилия

Педофилия МКБ F65.4

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Педофилия МКБ F65.4 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Педофилията е психиатрично разстройство, при което възрастен човек изпитва първично или изключително сексуално влечение към деца. Въпреки че момичетата обикновено започват процеса на пубертет на възраст 10-11 години, а момчетата на възраст 11-12 години, критериите за педофилия се счита интерес към деца до 13-годишна възраст. От друга страна, за да се определи като педофил, човекът трябва да е на най-малко 16 години и поне 5 години по-възрастен от конкретното дете.

Педофилията се категоризира като педофилно разстройство в Наръчника за диагностика и статистически данни за психичните разстройства, а той я определя още като парафилия, включваща интензивни и повтарящи се сексуални призиви и фантазии към деца.

Международната класификация на болестите я определя като "устойчив, фокусиран и интензивен модел на сексуална възбуда – владее се от постоянни сексуални мисли, фантазии, подтици или поведение, насочени към деца преди пубертета".

В ежедневния речник, думата педофилия често се прилага при сексуален интерес към деца или акт на сексуално насилие над тях. Препоръчително е да не използва тази характеристика при неуточнени случаи, защото въпреки че някои хора прибягват към сексуални взаимоотношения с деца, последните не се чувстват тормозени, а го правят по собствено желание.

Тъй като сексуалното насилие над деца не е автоматично индикатор, че извършителят му е педофил, нарушителите могат да бъдат разделени на два вида:

  • педофилни
  • непедофилни

Етиология

Въпреки че точният причинител на педофилията, все още не е известен, пред 2002 г. учените съобщават за поредица от открития, свързващи педофилията със структурата и функциите на мозъка.

педофил

Тестване на хора от различни прослойки, се установява връзка между педофилията и:

  • по-нисък коефициент на интелигентност
  • по-лоши резултати при тестовете за паметови функции
  • по-голям процент на неуспех в училищната степен
  • по-нисък физически ръст
  • по-голяма вероятност да са получили травматични наранявания в областта на главата през детството, водещи до безсъзнание

Подобни проучвания предполагат, че има една или повече неврологични характеристики при раждането, които причиняват или увеличават вероятността от педофилия. Изследване от 2011 г. съобщава, че педофилите са били малтретирани, имат дефицит при овладяването на пориви, но нямат дефицит в паметта или комуникативната гъвкавост.

Доказателствата за фамилна анамнеза подсказват, но не доказват, че генетичните фактори са отговорни за развитието на педофилия.

Друго проучване, използващо ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), показа, че педофилите от мъжки пол имат по-малък обем бяло вещество в сравнение с контролна група. Също така имат намалена активация на хипоталамуса в сравнение с контролна група, при гледане на сексуално възбуждащи снимки на възрастни.

Blanchard, Cantor и Robichaud (2006 г.) преразглеждат изследванията, които се опитват да идентифицират хормоналните аспекти на педофилите. Има някои доказателства, сочещи, че мъжете педофили произвеждат по-малко тестостерон от контролната група, но изследването е било с лошо качество и е трудно да се направи категорично заключение от него.

Статистика

Повечето педофили са известни на децата, които малтретират. Около 30% от децата, които са сексуално насилвани, са били малтретирани от член на семейството (майки, бащи, баби, дядовци, лели, чичовци, братовчеди, мащеха), а 60% са били малтретирани от възрастен, който са познавали извън семейната среда (съсед, учител, треньор, член на духовенството, музикален преподавател или детегледачка). Това означава, че само 10% от децата са били жертва на педофилия от напълно непознат.

История

Педофилия за първи път е официално призната като диагноза в края на 19 век. Значително количество изследвания се провеждат от 80-те години на миналия век. Въпреки че са документирани предимно при мъже, има и жени, които проявяват качествата на това разстройство, а изследователите предполагат, че наличната статистика и проучвания подценяват истинския брой на педофилите от женски пол.

Епидемиология

Разпространението на педофилията в общата популация не е известно, но се смята, че е по-ниско от 5% сред възрастните мъже. По-малко се знае за разпространението на педофилията при жените, но има случаи на жени със силни сексуални фантазии и позиви към децата. Повечето педофили са мъже. Жените могат да представляват 0,4% до 4% от осъдените сексуални престъпници и едно проучване изчислява съотношение 10:1 за мъже — жени.

Терминът педофил обикновено се използва от обществеността за описание на всички извършители на сексуално насилие над деца. Тази употреба се счита за проблем, тъй като част от обвинените нямат силен сексуален интерес към деца и следователно не са педофили.

Съществуват мотиви за сексуална злоупотреба с деца, които не са свързани с педофилия, като:

  • брачни проблемистрес
  • брачни проблеми
  • липса на партньор
  • общи антисоциални тенденции
  • високо сексуално желание
  • употреба на алкохол

Някои педофили не тормозят децата. Малко се знае за тази популация, тъй като повечето проучвания за педофилия използват криминална или клинична информация. Съществуват педофили, които са внимателни към чувствата на другите, въздържат се от употреба на алкохол или наркотици и подкрепят убеждения в подкрепа на нормите и законите. При този тип е малко вероятно да злоупотребят с деца.

Проучване от 2015 г. показва, че педофилите, които са насилвали деца, са неврологично различни от педофилите, които не са вулгарни, а проявяват внимание.

Характеристика

Няма открита нито една физическа характеристика, външен вид, професия или тип личност, които са характерни за всички педофили. Детето, обект на насилие, може да бъде от всякакъв пол или раса, а религиозните им принадлежности, професии и хобита са много разнообразни. Всеки педофил може да изглежда чаровен, обичащ и напълно добронамерен, докато в него се крият хищни мисли, които умее да крие.

Хетеросексуалните и хомосексуалните мъже са еднакво склонни към педофилия.

Педофилите са по-склонни да малтретират момчета, отколкото момичета.

Те често не проявява толкова голям интерес към възрастните, колкото към децата. Понякога си намират работа, която им позволява да бъдат около деца от определена възрастова група или създават други начини да прекарват времето си с тях, като взимат ролята на треньор, детегледачка или съсед, опитвайки се да помогнат.

Педофилите са склонни да говорят за деца или да се отнасят към тях като към възрастни. Те често казват, че обичат всички деца или се чувстват сякаш все още са на техните години.

Педофилът предприема облик, с който да спечели доверието на детето, а понякога и доверието на родителите. В течение на месеци или дори години той все повече се превръща в доверен приятел на семейството, предлагайки да гледа детето, да го води на пазар, пътувания или да прекарва време с него по други начини. Много от педофилите всъщност няма да прибегнат към злоупотреба, докато не се си осигурят доверие.

Някои педофили се насочват към деца на самотни родители, които не са на разположение, за да им осигурят колкото се може повече надзор или да убедят родителите, че са достатъчно мили хора, за да могат да се грижат за тях, когато отсъстват.

Педофилът често използва набор от игри, трикове, дейности и език, за да спечели доверие и да заблуди детето. Те включват:

  • пазене на тайни (тайните са ценни за повечето деца, още повече пазени от възрастен, той е техен източник на сила)
  • игри
  • възхищение
  • целуване
  • докосване
  • сексуално внушаващо поведение
  • излагане на порнографски материали
  • подкуп чрез лакомства
  • ласкателство
  • най-лошото от всичко - обич и любов

педофилни трикове

Придружаващи заболявания

Много педофили имат история на злоупотреба в собственото си минало, физическо или сексуално.
Някои от тях са с психични заболявания, като например:

  • биполярно-афективно разстройство
  • разстройство на личността
  • злоупотреба с алкохол и наркотици

Диагноза

Ако пациентът отрича сексуално влечение към деца, но обстоятелствата предполагат друго, определени диагностични критерии могат да помогнат за потвърждаване на такова разстройство. Такива са:

  1. Повтарящи се, интензивни сексуално възбуждащи фантазии, подтици или поведения, включващи деца (обикновено под 13 години), които присъстват ≥ 6 месеца.
  2. Лицето е действало на база поривите, подтиците и фантазиите си. Те не водят до дистрес у болния.
  3. Лицето е над 16 години и с поне 5 години по-голямо от детето, което е обект на фантазиите или поведението му.

Идентифицирането на пациент като потенциален педофил понякога представлява етичен проблем за практикуващите здравни грижи. Въпреки това, всички имат отговорност да защитават общността на децата. Практикуващите трябва да знаят изискванията за педофилия. Ако имат подозрения за сексуално или физическо насилие над деца, законът изисква това да бъде докладвано на властите.

Лечение

Терапевтичните подходи включват следното:

  • психотерапия
  • лечение на коморбидни разстройства
  • лечение с медикаменти

Обикновено е необходима индивидуална или групова психотерапия и може да бъде особено полезна при педофилия, когато е част от мултимодално лечение, включващо:

  • обучение за социални умения
  • лечение на коморбидни физически и психически разстройства
  • медикаментозна терапия

Някои педофили, които са ангажирани с лечение и контролни прегледи, могат да се въздържат от педофилна дейност и да бъдат интегрирани в обществото. Постигането на тези резултати са по-вероятни, когато няма други психиатрични разстройства, по-специално разстройства на личността.

педофилна дейностКъм медикаментозната терапия се прилагат лекарства, блокиращи производството от хипофизата на лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH), медроксипрогестеронът потиска производството на тестостерон и по този начин намалява либидото.

Полезността на антиандрогените при педофилите от женски пол е по-слабо установена.

В допълнение към антиандрогените, селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (например Fluoxetine с висока доза 60 до 80 mg веднъж на ден) може да бъде полезен.

Лекарствата са най-ефективни, когато се използват като част от мултимодална програма за лечение.

3.2/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Педофилия МКБ F65.4

  • Прекалено много време, прекарано в мисли за деца в предпубертетна възраст
  • Сексуални предпочитания към деца

Лечение на Педофилия МКБ F65.4

  • Антидепресанти
  • Медикаменти
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Хипнозата като метод на лечение

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Pedophilia
https://simple.wikipedia.org/wiki/Pedophilia
https://www.merckmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/sexuality,-gender-dysphoria,-and-paraphilias/pedophilic-disorder
https://www.wikihow.com/Identify-a-Pedophile
https://psychcentral.com/disorders/pedophilic-disorder-symptoms/
https://www.psychologytoday.com/us/conditions/pedophilia

Коментари към Педофилия МКБ F65.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Педофилия МКБ F65.4
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 05:20
    Коментирайте "Педофилия МКБ F65.4"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 17 часа и 24 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 8 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 8 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 8 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 8 часа и 50 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 23 часа и 39 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 23 часа и 39 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 8 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival