Разстройства на половия идентитет МКБ F64
Понятието разстройство на половия идентитет описва хетерогенна група от хора, които изразяват различна степен на дискомфорт от анатомичния си пол. Някои болни с това състояние, за да овладеят несъответствието или дисбаланса, които изпитват, желаят да придобият вторичните сексуални белези на противоположния пол.
Честота
Колко хора страдат от някакъв вид разстройства на половия идентитет, не се знае, но е изчислено, че се среща при 5-14 от 1000 бебета, чийто пол при раждането е мъжки, и 2-3 от 1000 бебета, чийто пол е женски.
Етиология
Невробиологичните генетични изследвания все още не показват убедително преобладаваща роля на генетичните или хормоналните фактори в етиологията на разстройства на половия идентитет.
Някои проучвания първоначално доказват възможен ефект на половите стероиди и недостатъчна маскулинизация или феминизация от хипоталамични ядра (центрове за полова идентификация) поради патологично променени нива на хормони. Сега тези резултати се разглеждат с недоверие.
От друга страна, проучванията на половата идентичност при пациенти с различни подвидове, доведоха до формулирането на биологична хипотеза за етиологията на нарушенията на половата идентичност, при които те са причинени от хормонална резистентност в мозъка.
Освен това невроанатомични находки в мозъчните ядра на транссексуални пациенти предоставят допълнителни доказателства за биологичен компонент в сложната етиология на това разстройство.
Противно на по-ранните предположения, се доказва, че половата идентичност не може да бъде променена само от външни влияния, т.е. опити за така наречено „превъзпитание“, дори когато тези опити започват още през първата година от живота. Това доказва ранното определяне на половата идентичност. Освен това, цялостният процес включва взаимодействие на биологични и психосоциални фактори.
Въпреки, че има спорове по въпроса, множество публикации твърдят възможна травматична етиология в нарушенията на половата идентичност и припокриване на психопатологичните находки в разстройство на половия идентитет с тези на гранично разстройство на личността.
Общи характеристики
Децата се фокусират върху дейности, които обикновено са характерни за другия пол. Проявяват негативни чувства към гениталиите си.
Лекарите основават диагнозата на симптоми, показващи силно предпочитание към характеристиките, дейности и външния вид на другия пол.
Повечето хора, които изпитват силна нужда да живеят като противоположния другият пол, търсят лечение - хормонална терапия и понякога пластична хирургия, която да преформира физическия им вид като пола, в който се чувстват най-комфортно.
Някои хора, които усещат, че биологичният им пол не съответства на тяхната полова идентичност, се задоволяват с работа, живот и обличане в обществото като член на противоположния пол, но много от тях нямат симптоми, които отговарят на критериите за разстройство на половия идентитет.
Хората с такъв вид разстройство вярват, че са жертви на биологичен инцидент и че са жестоко затворени в тяло, несъвместимо с вътрешното им чувство за себе си като мъж или жена. Например, някои мъже по рождение се чувстват като жени, приклещени в тялото на мъж, и обратно. Това чувство на несъответствие не се счита за разстройство, освен ако не причинява значителен дистрес или пречи на способността на лицето да функционира.
Към разстройствa на половия идентитет спадат:
- Транссексуалност
- Двуролев трансвестизъм
- Разстройство на половия идентитет в детска възраст
- Друго разстройство на половия идентитет
- Разстройство на половия идентитет, неуточнено
Транссексуалност
Транссексуализмът е най-екстремната форма на разстройство на половия идентитет. При него засегнатото лице смята, че трябва да принадлежи към противоположния пол. Транссексуалният мъж например е роден с нормални женски гениталии и други вторични характеристики на женския пол. Много рано в живота обаче, той се идентифицира с мъжете и се държи по начин, подходящ за мъжкия пол.
Когато повечето транссексуални търсят лечение, те отказват психотерапия и намеса на психолог или психиатър. Тяхното желание е хормонална терапия и операция, която ще промени физическия им вид да наподобява тяхната полова идентичност.
Хормонална терапия
Някои транссексуални, освен че следват поведението, обличането и маниерите на противоположния пол, приемат хормонални медикаменти, за да променят своите вторични полови характеристики:
- При биологични мъже използването на женския хормон естроген причинява растеж на гърдите и други промени в тялото, като намаляване окосмяването на лицето и тялото, загуба на гениталните форми (генитална атрофия) и невъзможност за поддържане на ерекция.
- При биологичните жени използването на мъжкия хормон тестостерон причинява такива промени като растеж на косми по лицето, промени в тембъра на гласа, миризмата на тялото и прегрупиране на телесните мазнини и мускулите.
В допълнение към физическите ефекти, хормоналната терапия има значителни полезни психологични ефекти, включително балансиране на емоциите, намаляване на тревожността и увеличаване способностите за адаптиране като предпочитания пол.
Хирургична намеса
С развитието на успешни хирургични техники и хормонална терапия няколко хиляди транссексуални, мъже и жени, са преминали през операция за промяна на пола. Въпреки че съществуват както транссексуални мъже, така и жени, операцията от мъжки към женски пол е по-честа, защото гениталната реконструкция е по-лесно изпълнима.
Пенисът и тестисите на транссексуалния мъж се отстраняват и се създава изкуствена вагина. Може да се поставят гръдни импланти, въпреки че при подходяща форма на гърдата, обикновено се растежът им се стимулира с помощта на феминизиращи хормони.
Tранссексуалните жени могат да се подложат на мастектомия и хормонално лечение, за да придобият мъжки вторични полови белези, но опитите за създаване на изкуствен пенис не са особено задоволителни.
След генитална реконструкция психотерапията вече не е необходима. Въпреки това, практикуващите психично здраве могат да помогнат за по-добро адаптиране, като:
- Определят дали са налице разстройства на психичното здраве, като депресия или разстройство на употребата на вещества.
- Да помогнат на хората да се справят с проблеми, като неодобрение или дискриминация, които състоянието им може да е провокирало.
Двуролев трансвестизъм
Двуролевият трансвестизъм е официалната диагноза, използвана от психолози и лекари, за да опишат хора, които носят дрехи, характерни за противоположния пол, с което изпитват временно удовлетворение, но нямат сексуален мотив и не желаят операция за промяна на пола.
Разстройство на половия идентитет в детска възраст
Нарушенията на половата идентичност могат да се появят дори в ранна детска възраст с вариабилна степен на тежест. Разпространението им в детството и юношеството е под 1%. Те често са свързани с емоционални и поведенчески проблеми, както и с висок процент на психиатрична коморбидност.
Засегнатите деца изразяват желание да принадлежат към противоположния пол. Те показват характерно поведение на другия пол, обличат дрехите, играят игрите, които обикновено се играят от противоположния. Те отхвърлят всичко, което се счита за принадлежащо към биологичния им пол.
Диагноза
Диагнозата на всички разстройства на половия идентитет е възможна, само когато психосексуалното развитие на човек е завършено и след като бъдат изяснени неговите сексуални предпочитания. Важно е последните да се установят без никакво влияние от външни хормони и друг тип влияния.
За да може човек да бъде диагностициран с разстройство на половия идентитет, той трябва да проявява силна и постоянна клинична характеристика, не само желание за културни предимства от другия пол. Необходимо е да се изпълнят поне 6 (или повече) признака за поне 6-месечна продължителност:
- многократно заявявано желание да бъдат от другия пол
- при момчетата предпочитание за обличане с дамско облекло, при момичетата настояване да се носят само стереотипни мъжки дрехи
- силни и постоянни предпочитания към кръстосани роли във взаимоотношенията с околните или постоянни фантазии, че са от другия пол
- силно отхвърляне на типични играчки, които обикновено се харесват от конкретния пол
- интензивно желание за участие в стереотипните игри и забавления на другия пол
- силна неприязън към личната им анатомия
- силно желание за първичните (например пенис, вагина) или вторичните (например менструация) полови характеристики на другия пол
Лечение
Лечението на нарушения на половата идентичност в детска и юношеска възраст попада в експертните познания на детските и юношеските психиатри, които обаче трябва редовно да се съветват с колеги по сексуална и педиатрична ендокринология.
За пациентите се препоръчват индивидуални и семейни консултации, заедно с психотерапевт. Психотерапията трябва да се съсредоточи върху подобряване на самочувствието и лечение на евентуални свързани усложнения.
Това лечение има за цел да подобри тяхното психологическо благополучие, качеството на живот и удовлетворение. Когнитивно-поведенческата терапия не е предназначена да промени тяхната полова идентичност. Вместо това терапията им помага да проучат проблемите на пола и да намерят начини за намаляване на половата дисфория. Целта е да се помогне на болните да се почувстват комфортно с изразяването на половата си идентичност, като се постигне успех в отношенията, образованието и работата. Терапията може да помогне и за всички други проблеми, свързани с психичното здраве.
Терапията може да включва индивидуални, семейни и групови консултации, които да помогнат:
- Изследване на своята полова идентичност.
- Приемане на себе си.
- Изучаване на умствените и емоционалните въздействия на околния свят към ситуацията.
- Изграждане на мрежа за подкрепа.
- Разработване на план за справяне със социални и правни въпроси, свързани с техния преход, както и с близки, приятели, колеги и други контакти.
- Осигуряване на комфорт в изразяването на своята полова идентичност.
- Изучаване на здравословната сексуалност в контекста на прехода на пола.
- Вземане на решения относно възможностите за медицинско лечение.
- Увеличаване на благополучието и качеството на живот.
- Терапията може да е полезна през всички етапи от живота.
Когато разстройство на половия идентитет се диагностицира при възрастен, започва многостранен терапевтичен подход. В допълнение към групите за подкрепа и консултиране, пациентите могат да започнат хормонална терапия, да предприемат роля на противоположния пол в реалния живот и операция за промяна на пола. Пациентите, които желаят хирургични интервенции, преминават задълбочена оценка, терапия и преходен период, преди да бъдат одобрени за операция.
Медицинската оценка за предварително лечение се извършва от лекар с опит в областта на грижите са хора с разстройства на половия идентитет, преди да се вземе окончателно решение какво да бъде хормоналното и хирургично лечение. Това може да помогне за изключване или справяне с медицински състояния, които да повлияят на лечението или да го направят несъобразно за конкретни случаи. Тази оценка може да включва:
- Лична и семейна медицинска история.
- Физикален преглед, включително на половите органи.
- Лабораторни тестове за проверка на липиди, глюкоза на гладно, пълна кръвна картина, чернодробни ензими, електролити, пролактин, полови стероидни хормони и тест за бременност.
- Изпълнение на имунизационния календар.
- Идентифициране на вероятността за злоупотреба с тютюнопушене, злоупотреба с наркотици и алкохол.
- Изследване за притежание вируса на СПИН и други инфекции, предавани по полов път.
- Оценка на желанието за запазване на фертилитета.
- История на предходни самоназначения, като например употреба на хормони или операции.
Лечението помага на пациента да постигне и поддържа здравословен и стабилен живот.
Усложнения
Децата с нарушение на половата идентичност могат да развият симптоми на:
Юношите могат да бъдат изложени на риск от:
- депресия
- мисли за самоубийство
- опити за самоубийство
Транссексуалните страдат от:
- депресия
- тревожност
- самоубийство
Нелекуваните разстройства на половия идентитет могат да се проявят в свързани разстройства и емоционални страдания, които да пречат на способността на пациента да функционира социално в училище и на работа, както и във взаимоотношенията си с околните.
Видове Разстройства на половия идентитет МКБ F64
Симптоми и признаци при Разстройства на половия идентитет МКБ F64
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Gender_dysphoria
https://www.gfmer.ch/Medical_education_En/PGC_RH_2007/pdf/Gender_identity_disorders_Porto_WHO_2007.pdf
https://www.msdmanuals.com/home/mental-health-disorders/sexuality-and-sexual-disorders/gender-dysphoria-and-transsexualism
https://www.britannica.com/topic/transsexualism
https://en.wikipedia.org/wiki/Dual-role_transvestism
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2697020/
https://psychcentral.com/disorders/gender-dysphoria-symptoms/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gender-dysphoria/symptoms-causes/syc-20475255
https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/gender-identity-disorder3.htm
Коментари към Разстройства на половия идентитет МКБ F64