Друго разстройство на половия идентитет МКБ F64.8
Биологичният пол се доказва при раждането, в зависимост от външния вид на гениталиите. Половата идентичност е полът, с който човек се отъждествява или се чувства себе си.
Докато биологичният пол и половата идентичност се припокриват за повечето хора, това не е така за всички. Например, някои хора могат да имат анатомията на мъж, но се идентифицират като жена, докато други не могат да определят окончателно дали са мъже или жени.
Това несъответствие между биологичния пол и полова идентичност може да доведе до неприятни чувства на страдание, които се наричат полова дисфория. Половата дисфория е признато медицинско състояние, за което понякога е необходимо лечението.
Някои хора с друго разстройство на половия идентитет имат силно и упорито желание да живеят според своята полова идентичност, а не по отношение на биологичния си пол. Тези хора се наричат транссексуални.
Произходът на думата пол идва от старофренския „джендър“, който означава „вид, род“. Като цяло децата се причисляват към своя пол по рождение въз основа на тяхната анатомия и хромозоми. За повечето деца това оформяне на пол отговаря на тяхната полова идентичност, вродено чувство за идентифициране на себе си като мъж или жена. Някои деца могат да изпитат несъответствие и да пораснат като транссексуални възрастни.
Друго разстройство на половия идентитет се определя като друго изразено несъответствие между пола, който хората желаят и този, който им е установен при раждането. По-рано се е наричало разстройство на половата идентичност.
Например човек, който има пенис и всички други физически черти на мъж, вместо това чувства, че всъщност е жена. Този човек има силно желание да притежава женско тяло и да бъде приет от обществото като жена. Или някой с физическите характеристики на жена би почувствал, че истинската й идентичност е мъжка.
Децата или подрастващите, които се сблъскват с това разстройство, могат да се сблъскат с конфликти в отношенията със семейството, връстниците, приятелите в различни аспекти от ежедневието им и да доведе до:
- отхвърляне от обществото
- междуличностни конфликти
- симптоми на депресия и тревожност
- нарушения в употребата на вещества
- отрицателно чувство за благополучие
- повишен риск от самонараняване и самоубийство
Понятието пол не трябва да се бърка със сексуалната ориентация. Транссексуалният мъж (биологична жена) може да се идентифицира като хетеросексуален и все още да бъде сексуално привлечен от жените и обратно.
Причини
Етиологията остава неясна, но се смята, че причината произхожда от сложна биопсихосоциална връзка.
Хората, родени с надбъбречна хиперплазия или синдром на андрогенна нечувствителност, обикновено се възпитават и социализират като момичета, въпреки че имат вродено чувство за принадлежност към мъжкия пол. Тези промени са по-очевидни около и по време на пубертета. Това е една от утвърдените биологични връзки.
Нарастват доказателства, че малтретирането, пренебрегването и физическото или сексуалното насилие могат да бъдат свързани с този тип разстройства на идентичността.
В някои проучвания са открити невроанатомични връзки. Основен от тях е дефектното развитие на невроните. Функционалното невровизуализиране показва вариации в съотношенията на полукълбата и амигдалата според пола.
Повече за анатомия на мозъка, може да се прочете в статията:
Няколко случая са докладвали за някаква връзка на разстройства на половия идентитет с майчина инфекция с токсоплазма, въпреки че са необходими допълнителни данни за категорични доказателства.
Симптоми
При деца характеристиките могат да включват:
- Детето постоянно твърди, че наистина е момиче, въпреки че има физическите черти на момче или наистина момче, ако има физическите черти на момиче.
- Предпочитат да имат приятели от пола, с който се идентифицират.
- Отхвърляне на дрехи, играчки и игри, характерни за момчета или момичета.
- Отказ да уринират по начина (стоящ или седнал), характерен за биологичния им пол.
- Имат желание да заменят гениталиите си с тези на противоположния пол.
- Вярват, че въпреки че имат физическите черти на момиче (момче), те ще израснат като мъж (жена).
- Изпитват силни страдания от промените в тялото, които се случват по време на пубертета.
При тийнейджъри и възрастни симптомите могат да включват:
- Сигурни са, че истинският им пол не е правилно изразен върху тялото им.
- Отвращение от гениталиите си, те могат да избягват да се къпят, да се преобличат или да правят секс, за да не виждат или пипат гениталиите си.
- Силно желание да се разделят с гениталиите си.
- Деца или възрастни може да се обличат и по друг начин, да се представят като пола, който смятат, че са.
Диагностика
Пациентите с друго разстройство на половия идентитет могат да потърсят помощ от своя личен лекар, ендокринолог, психолог или психиатър. Разстройството е склонно да се проявява преди пубертета, докато преди време е било характерно в зряла възраст или късно юношество. Необходимите грижи трябва да се преценят според пациента, за да им се осигури стабилна терапевтична система.
Важно е да се снеме добра анамнеза от пациента, включително:
- психиатрична история
- употреба на вещества
- социална и семейна среда
- развитие, включително всяка история на травматично събитие
Притеснителната психиатрична история би включвала:
- опити за самоубийство
- склонност към самонараняване
- история на предишно стационарно психиатрично състояние
Анамнезата на социалното развитие включва:
- детство
- образователен статус
- академични успехи
- социална подкрепа
- история на травма (психическа, физическа, сексуална)
- юридическа история
- семейна история
При раждането трябва да се направи преглед на гениталиите. Децата, с вродена надбъбречна хиперплазия или синдром на андрогенна нечувствителност, могат да имат вид с двуполови гениталии.
Вродената надбъбречна хиперплазия може да се прояви с ранни признаци на:
Синдромът на андрогенна нечувствителност е, когато мъжкият пол е нечувствителен към андрогените в тялото. Често са отгледани като момичета. Те прибягват до хормонално и хирургично лечение в ранна зряла възраст и юношеството.
Трябва да се извърши внимателно щателна оценка и генетично изследване на лица, родени с нееднозначни външни полови белези.
Лечение
Лечението има за цел да помогне за намаляване или премахване на чувствата на страдание от несъответствие между биологичния пол и половата идентичност.
Това може да означава различни действия за различните хора. За някои, това единственото облекчение се предоставя от обличане и начин на живот като техния предпочитан пол.
За други това може да означава прием на хормони или също така операция за промяна на физическия вид.
Психотерапия
Разговорите с психолог или психиатър са част от всяко лечение на разстройства на половия идентитет. Психотерапията е един от начините за справяне с проблемите на психичното здраве, които това състояние може да причини.
Хормонална терапия
Много хора с такъв тип разстройства желаят хормонална терапия с цел преминаване към другия пол, а ендокринолози обикновено ръководят лечението. Ендокринната терапия може да помогне за облекчаване на психосоциалния дискомфорт чрез инхибиране на ефекта на ендогенните хормони и предизвикване на феминизиране или маскулинизиране на половите белези.
Както при операцията, хормоналната терапия изисква адаптиран подход. Приемането на хормони се индивидуализира въз основа на целите на човека. Някои хора се стремят към максимална феминизация или маскулинизация, докато други изпитват облекчение след хормонално минимизиране на съществуващите вторични полови характеристики.
Хирургична терапия
Необходима е подготовка с хормонално лечение, преди да се пристъпи към хирургично. Пациентът трябва да е бил 1 година на непрекъсната хормонална терапия и да живее в желаната полова роля.
Това често е последната стъпка от процеса на лечение на болни с друго разстройство на половия идентитет. Психотерапията трябва да продължи за тези пациенти и нереалистичните очаквания да бъдат смекчени. Тъй като това често са необратими процедури, за да се предскаже благоприятен резултат, е необходим обективен поглед и консултации, заедно със социална подкрепа.
Библиография
www.psychologytoday.com › intl › conditions
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532313/
www.webmd.com › Sexual Health › Reference
https://www.cbsnews.com/news/world-health-organization-removes-gender-dysphoria-from-list-of-mental-illnesses/https://www.nhs.uk/conditions/gender-dysphoria/
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/gender-identity-disorder
Коментари към Друго разстройство на половия идентитет МКБ F64.8