Друг хроничен цистит МКБ N30.2
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Най-често срещаният вид хроничен цистит е интерстициалният или известен още като синдром на болезнения пикочен мехур. Друг хроничен цистит може да се развие, макар и значително по-рядко, в резултат от усложнения или хронифициране на предшестващ остър цистит, както и като усложнение на друго подлежащо заболяване, засягащо пикочния мехур.
Причини
В рубриката друг хроничен цистит се включват този вид хронични възпалителни промени в пикочния мехур, които се различават от интерстициалния цистит и най-често се асоциират с прекарана инфекция по хода на урогениталния тракт. Характерно за заболяването е следното:
- честота: състоянието се среща относително рядко във връзка с успешната терапия и съвременни ефективни опции за лечение на различните видове остър цистит. Среща се по-често сред представителите на женския пол, като показва различно разпространение в световен мащаб и по-висок честота в бедните райони с ограничен достъп до медицински услуги
- причини: причините за развитие на този вид хроничен цистит обикновено се коренят в неизлекуван, усложнен или неглижиран остър инфекциозен цистит, по-рядко се касае за състояние, развиващо се като усложнения на други подлежащи заболявания, включително бъбречно каменна болест, наличие на конкременти в пикочния мехур, язви и структури по хода на уретрата и други
- рискови фактори: предразполагащи фактори за развитието на друг хроничен цистит са надмехурната задръжка на урина, конкременти (камъни) и други чужди тела в пикочния мехур, женски пол (поради значително по-широката и къса уретра), неврогенни разтройства на уринирането, възпалителни заболявания в съседство, вродени аномалии на урогениталната система и други
Попадането на бактерии в пикочния мехур може да се осъществи по няколко механизма, като най-често се касае за възходяща колонизация от микроорганизмите по тазовото дъно (фекално замърсяване на уретрата).
При инфекции на пиелокаликсната система, бактериите попадат с урината (низходящо) в пикочния мехур. При инфекции в коремната кухина микроорганизмите могат да инфектират отделителната система по съседство.
Бактериалните причинители са предимно Грам-отрицателни микроорганизми (E. coli, Klebsiella, Proteus) и показват тенденция за развитие на резистентност към използваните антибиотици.
Симптоми
Клиничното протичане при друг хроничен цистит е идентично на това при остър цистит, но симптомите са по-слабо изразени и персистират значително по-продължителен период от време, което е причина състоянието да се означава като хронично.
Макар симптомите да варират в широки граници при отделните пациенти, то сред едни от най-честите оплаквания се включват:
- промени в уринирането: често уриниране (включително и вечер с чести събуждания и нарушаване качеството на съня), придружено с леко до умерено парене, тежест и болка ниско в таза, императивно уриниране (невъзможно да се сдържи) и други
- промени във вида на урината: възможни са промени във вида, цвета и миризмата на урината, които са в пряка връзка с подлежащата бактериална, гъбична или вирусна инфекция. Макар и рядко е възможно и наличието на кръв в урината или хематурия, която може да бъде микроскопска (невидима с просто око, но разпознаваема лесно при уринен анализ) или макроскопска (урината придобива розов към червен оттенък)
- други оплаквания: възможни са болка в кръста, болка при полов акт, както и многобройни оплаквания в резултат от честото събуждане нощем с раздразнителност, намалена работоспособност, промени в настроението и други
- усложнения: хроничният ход на процеса може да предразположи към увреждания и промени в стената на пикочния мехур, предразполага към чести инфекции и обостряне на процеса, влошава социалния живот на засегнатите
Определени фактори могат да причинят обостряне и влошаване на оплакванията, като такива са менструалният цикъл, излагане на ниски температури, простуда, системна инфекции, диабет, бременност и много други.
Диагноза
Диагнозата друг хроничен цистит се поставя въз основа на клиничните оплаквания и липсата на друго заболяване на пикочния мехур, често по метода на изключването:
- разпит и преглед: налични симптоми, давност, връзка с определени фактори, наличие на известни подлежащи заболявания. Клиничният преглед често включва и гинекологичен преглед, при необходимост и оценка на аноректалната област и извършване на ректално туше
- лабораторни изследвания: при изследване на кръв рядко се установяват сигнификантни отклонения, като наличието на значителни промени насочва към подлежащ процес по хода на отделителната система и изисква допълнително уточняване
- уринен анализ и урокултура: изисква се микробиологично изследване на стерилна сутрешна урина за установяването на патогенна флора, а при уринния анализ се прави оценка на вида, наличието на примеси и особености в урината (наличие на левкоцити, епителни клетки, еритроцити, гной и други)
- образни изследвания: прави се и цистоскопия (ендоскопско оглеждане на стената на пикочния мехур) с взимане на биопсичен материал. Други изследвания се назначават само ако има съмнения за наличие на друг фактор, който провокира цистита
При поставянето на диагнозата трябва да се отхвърлят и някои заболявания с идентично протичане, като например наличие на конкременти (камъни) в мехура, тумор в областта на мехурната шийка, дивертикул на мехура, недиагностициран захарен диабет и други.
Лечение
Лечението при друг хроничен цистит е комплексно и изисква строго индивидуализиран подход. Най-често се назначават някои от следните мерки и средства:
- антибиотици: при положителна урокултура е необходимо стартиране на подходяща антибиотична терапия, съобразно резултатите от антибиограмата. Обикновено се прилагат широкоспектърни агенти, главно квинолони, цефалоспорини и други за период от една до две седмици. След приключване на антибиотичния курс се назначават контролни изследвания, като при данни за персистиране на инфекцията се стартира нов антибиотичен курс
- симптоматични лекарства: при нужда могат да се назначат подходящи обезболяващи, противовъзпалителни средства, витамини, минерали и други, съобразно тежестта на протичане при отделните пациенти. С оглед повишаване на локалния имунитет могат да се прилагат пробиотици и имуностимулатори
- общи мерки: препоръчва се приема на много течности, намаляване консумацията на кофеин-съдържащи храни и напитки, пикантни подправки и храни, цитруси и домати, както и силно киселинни храни, тъй като могат да обострят симптомите при част от пациентите
По преценка на лекуващия лекар могат да се назначат и други терапевтични средства и методи, включително физикална терапия, минимално инвазивни процедури и интервенции, инстилации на лекарства в пикочния мехур и много други.
Профилактиката включва неспецифични мерки за намаляване риска от развитие на остър цистит и стриктно следване на препоръките на лекуващия лекар до пълно отзвучаване на острото възпаление на пикочния мехур.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Друг хроничен цистит МКБ N30.2
- Тазова болка - ниско долу в корема
- Симптоми, свързани с пикочния мехур
- Повишена честота на уриниране
- Чести позиви за уриниране
- Болка по време на секс
- Полиурия/често уриниране
Лечение на Друг хроничен цистит МКБ N30.2
- Акупунктура
- Избягване на киселинни храни
- Намаляване на приема на алкохол
- Намаляване на стреса
- Ограничаване на консумацията на шоколад
- Ограничаване приема на кофеин
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АКСЕТИН таблетки 250 мг * 10
МЕЧО ГРОЗДЕ капсули 480 мг * 100 NATURE'S WAY
ПРОМОНОЛИЦИН 400 мг филмирани таблетки * 20 KRKA
АКСЕТИН таблетки 500 мг * 10
СУМЕТРОЛИМ сироп 100 мл ЕГИС
ЦИСТИКЛИЙН капсули * 10 ВИТА ГОЛД
Библиография
https://www.news-medical.net/health/What-is-Chronic-Cystitis.aspx#:~:text=Chronic%20cystitis%20(interstitial%20cystitis%2C%20bladder,well%20as%20pain%20while%20urinating.
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/symptoms-causes/syc-20371306
https://www.healthline.com/health/chronic-cystitis
https://www.nhs.uk/conditions/cystitis/
https://bladderhealthuk.org/page/index/294
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21203-bladder-inflammation-cystitis
Коментари към Друг хроничен цистит МКБ N30.2
Milen
Preparatite Dibunol liniment i Cystomiacin, za koito govorite, ima li gi v Bulgaria? Ne namiram info za tqh kakvo sa i mehanizmyt im na deistvie.
Preparatite Dibunol liniment i Cystomiacin, za koito govorite, ima li gi v Bulgaria? Ne namiram info za tqh kakvo sa i mehanizmyt im na deistvie.