Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт
Циститът представлява възпаление на пикочния мехур, което често рецидивира и понякога е трудно за лечение.
Причини за цистит и инфекции на пикочните пътища
Известни са два вида цистит - бактериален и небактериален. В 50 % от случаите се касае за бактериален, който възниква, когато бактерията E.coli навлезе в уретрата. E.Coli е бактерия, която притежава способност да се захваща за стените на пикочния мехур и в тежки случаи може да достигне и до бъбреците. Бактериалният цистит обикновено се лекува с антибиотици!
Често при хората страдащи от цистит се налагат повторни курсове на антибиотици, но за съжаление това може да има опустошителен ефект върху червата. Антибиотиците ще унищожат всички "лоши" бактерии, но и "добрите" бактерии. Тази загуба на полезната чревна микрофлора също е фактор, който допринася за свръхрастеж на гъбички като Кандида. Ако Кандида се задържа в уринарния тракт, може да причини цистит. Проучвания показват, че в немалка част от случаите на небактериален цистит се наблюдава свръхрастеж на гъбички като Candida Albicans.
Много хора, страдащи от рецидивиращ цистит, търсят естествени методи или промени в начина на живот, които могат да спомогнат за намаляване на риска от развитието му и облекчаване на симптомите. Знаете ли, че в това отношение диетата може да бъде наистина важна? Правилният диетичен подход може да ускори оздравяването и да помогне за предотвратяване на рецидиви.
Подробна информация относно същността, причините и клиничните особеностите на цистита може да откриете в здравния проблем Цистит.
Диета при цистит и инфекции на пикочните пътища
В ежедневното ни меню твърде често присъстват храни, които могат да предизвикат дразнене на пикочния мехур, да причинят възпаление или да отслабят имунната система, с което да улеснят появата на инфекция. Придържането към здравословно и балансирано хранене ще спомогне за поддържането на тялото по-силно и устойчиво на инфекции. Важна в диетата при инфекции на уринарния тракт е присъствието на храни, които подкиселяват урината, което цели потискане на бактериалния растеж. Такива са боровинки, сушени сини сливи, царевица, леща, хлебни продукти, фъстъци и орехи. Освен това е необходимо и включването на подходящ протеин в диетата, за да се запази бъбречната функция.
Намалете киселинните и възпалителни храни в диетата. Те включват чай, кафе, алкохол, обработено месо и пикантна храна. Те ще раздразнят пикочния мехур и ще изострят възпалението.
Яжте много храни с високо съдържание на антиоксиданти и алкализирайте кръвта със зеленчукови сокове, ечемична трева, лимонов сок и много вода. Диетата Ви трябва да е около 80% алкална. Повечето плодове и зеленчуци стават почти алкални след храносмилането, поради което увеличете приема им заедно със здравословни зърнени храни и ядки.
Изключете захарта от Вашата диета. Захарта има ужасен ефект върху имунната система и затруднява организма да се бори с инфекцията. Особено, ако подозирате, че циститът може да е свързан с гъбички, обезателно трябва да преустановите консумацията на торти, бисквити, захар, кленов сироп и всичко, което има сладък вкус, включително сушени плодове, фурми, стафиди. Готовите плодови сокове също са пълни със захар и е най-добре да се избягват.
Освен захарта, ограничете храните и продуктите, богати на прости въглехидрати като бяло брашно, като бял хляб или бял ориз. Колкото и неприятна да Ви изглежда тази мярка, това е едно от най-важните неща, които можете да направите.
Увеличете приема на сложни въглехидрати. Това включва кафяв хляб, кафяв ориз, пълнозърнесто брашно, киноа, боб и скорбяла, кореноплодни като картофи, сладки картофи и пащърнак.
Консумацията на повече фибри ще помогне да се предотврати и облекчи запека. Много сложни въглехидрати са богати на фибри, така че увеличаването на дела им в диетата ще помогне. Освен това, опитайте да добавите някои семена и ядки: вземете пакет ленено семе/смляно ленено семе, което може лесно да добавите към зърнени храни, кисело мляко и (здравословно) домашно приготвени сладкиши.
Увеличете приема на пресни, зелени, листни зеленчуци, като спанак, зеле и броколи. Те са добри за целия организъм, богати са на жизненоважни хранителни вещества и подпомагат имунната система - а, очевидно имунната система е жизненоважна, когато става дума за работа с болестотворни бактерии.
Яжте повече пресни плодове. Плодовете са наситени с жизненоважни витамини, минерали и други хранителни вещества, които поддържат цялото ви тяло и подобряват имунната функция. Опитайте да приемате по 5 порции на ден (избирайте пресни и органични плодове (ако имате възможност, но не консервирани!
Яжте кисело мляко! То съдържа "добри" бактерии, които пречат на разрастването на"лошите" бактерии и намаляват риска за инфекция, произлизаща от пикочния мехур. Друга възможност е да опитате пробиотични добавки.
Пийте повече вода! Това е един от най-важните съвети, така че, ако не можете да направите нищо друго, направете поне това! Консумирането на повече вода помага за разреждане на урината, което означава, че тя е по-малко концентрирана и киселинна и следователно е по-малко вероятно да раздразни пикочния мехур. Болестотворните бактерии обичат застояла урина, така че пиенето на повече вода означава, че бактериите нямат време да се размножават в пикочния мехур. Поддържането на оптимална хидратация на организма също така подпомага и обмяната на енергията от храната и транспортирането на хранителни вещества в тялото.
Откажете се от алкохола! Той потиска имунната система и може да доведе до прекомерно нарастване на бактерии и гъбички. Бирата, виното и всеки друг алкохол трябва да бъде премахнат от вашата диета, тъй като съдържат захар и дрожди. Ако консумирате алкохолни напитки, вероятно ще забележите, че симптомите ви се обострят.
Опитайте се да концентрирате диетата си повече върху течни и меки храни.
Ако имате високо кръвно налягане, минимизирайте количеството приемана сол и солени храни!
Полезни храни при лечение на цистит и инфекции на пикочните пътища
Някои храни действат успокояващо и са полезни при инфекции на пикочния мехур и пикочните пътища, докато други водят до дразнене и утежняват състоянието. Често се случва да се разбере кои храни обострят симптомите на цистит и кои облекчават на база проба и грешка, според индивидуалната чувствителност на индивида. Храни, които могат да са полезни са:
Семена и ядки:
- бадеми;
- свеж кокос;
- просо;
- киноа;
- кълнове от репички;
- кълнове от чиа;
- сусамови семена;
- ленено семе - тоник, приготвен от ленено семе е стар, но ефективен естествен лек за инфекции на пикочния мехур и пикочните пътища Просто накиснете 30 грама ленено семе в 2 чаши току-що преварена вода в продължение на 20 до 30 минути. Прецедете лененото семе и изхвърлете твърдите частици, като запазите течността. Пийте по 1 чаша два пъти на ден;
- тиквени семки - изсушени и натрошени тиквени семки, приготвени на чай са отлично естествено средство за лечение на цистит и инфекция на пикочните пътища. Използвайте шепа натрошени тиквени семки на литър вряла вода и оставете да се варят 20 до 30 минути. Премахнете от котлона и оставете да се накиснат за още 30 минути. Прецедете и пийте няколко чаши през целия ден.
Мляко и млечни продукти:
- неосолено масло;
- мляко;
- козе мляко;
- непреработени студено пресовани масла;
- суроватка;
- яйца;
Зеленчуци и зеленчукови сокове:
- всички зеленчуци (с изключение на чушки и цвекло);
- зелен боб и фасул;
- грах;
- картофи;
- люцерна - мощен естествен лек за цистит и инфекции на пикочните пътища. Може да се приема под формата на капсули, като сок или добавка към свежи салати;
- пресен зеленчуков сок като сок от моркови, целина, краставица и спанак трябва да бъде част от ежедневното ви меню, ако страдате от цистит;
- спанак - много добро средство за лечение на цистит;
- краставиците и сокът от краставици също могат да ви помогнат с цистит и инфекции на пикочните пътища. Добавете една супена лъжица лимонов сок и една чаена лъжичка мед на чаша пресен сок от краставици и пийте тази смес три пъти на ден.
Плодове и плодови сокове:
- лимони - започвайте деня си с чаша топла вода с изцеден лимонов сок в нея. Лимоновият сок променя PH на кръвта и пикочните пътища, като ги прави неблагоприятни за растеж и разпространение на патогенните бактерии. Това се дължи на алкализираща реакция в храносмилателната система и пикочните пътища, която се дължи на лимонената киселина, съдържаща се в сока от лимони.
- червени боровинки - пийте сок от червени боровинки всеки ден. Той съдържа проантоцианидини, които предотвратяват захващането на бактериите за лигавицата на пикочния мехур, което затруднява развитието на инфекцията там. Уверете се, че е абсолютно натурален и не съдържа никакви консерванти и подсладители. Други сокове като малина, ягоди, сок от целина и краставица също са от голяма полза за страдащите от цистит и инфекции на пикочните пътища.
- кестени
Желатин
Непреработена морска сол
Кафяв ориз
Суров непастьоризиран мед
Царевична коса - чай от царевична коса е ефективен естествен лек за инфекции на пикочните пътища и цистит. Царевична коса може да се закупи в повечето магазини за здравословни храни.
Ако сте в състояние да следвате тези съвети, само за няколко месеца ще започнете да се чувствате по-добре. Ще се почувствате по-енергични и дори ще отстраните излишните килограми. Кои билки са от полза при лечение на цистит може да научите в статията Билки за лечение на цистит.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРИНАРИ ФОРМУЛА капсули * 50 УЕБЪР НАТУРАЛС
МЕЧО ГРОЗДЕ капсули 500 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ЦИСТАТ капсули 425 мг * 20 МИРТА МЕДИКУС
ФАРМАСИ ЛАБОРАТЪРИС УРАГИН таблетки * 30
ЦИСТИНАЛ капсули 600 мг * 30
ЦИСТИНАЛ капсули 600 мг * 60
Библиография
http://bodysoulmind.net/body/food-and-diet-to-cure-cystitis-and-urinary-tract-infections
https://www.avogel.co.uk/health/cystitis/diet-tips-for-cystitis/
http://nutritionandvitality.co.uk/general/5-simple-ways-cure-cystitis/
https://www.express.co.uk/life-style/health/780530/UTI-urinary-tract-infection-cystitis-symptoms-cure-treatment-kidney
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Цистит
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Упражнения и билки при често уриниране и свръхактивен пикочен мехур
- д-р Ведат Ведатов Сабриев
- Лечение при цистит
- Билки за лечение на цистит
- д-р Данаил Георгиев Атанасов
- Ливански кедър
- д-р Валентина Велинова Цакманова
- д-р Петър Стефанов Кимов
Коментари към Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт