Друга постоянна болка МКБ R52.2
Висцерална болка. Висцералната болка възниква при засягане на вътрешните кухи органи. Тя има по-висок праг на раздразяване, но е много силна и обикновено ирадиира, така че трудно може да се локализира точно. Съпровожда се и от други вегетативни прояви- гадене, повръщане, тахикардия.
Соматична болка. Соматичната болка се дължи на засягане на кожата, мускули, кости, стави, а също така и на париеталния перитонеум. Тя има по-нисък праг на възбуда и е по-остра и силна, като се засилва успоредно със степента на дразнението.
Каузалгия (causalgia). Тя е хронична, пристъпна, много силна, разлята, пареща или изгаряща болка, излъчваща се по хода на нерва. Получава се при увреда на богати на симпатикови влакна периферни нерви, като n. ulnaris, n. medianus, na. ischiadicus. Болката се провокира от най-слаби външни дразнения и се пеидружава от вазомоторни, студомоторни, терморегулационни (влажна, цианотична и студена кожа) и трофични (тънка, люспеста и обезцветена кожа) разстройства.
Невропатичната болка (хронична болка) е с хиперпатичен характер и е свързана с увреда на сетивните проводни пътища, таламуса и др.
Усещането за болка е индивидуално. Има не само възрастни, но и деца, които понасят спокойно различни болеви раздрази (индолентни типове), докато други деца плачат от най-малка болка. В значителна степен болката има и емоционален характер, така че поносимостта към болки подлежи на възпитание.
Симптоми и признаци при Друга постоянна болка МКБ R52.2
- Главоболие
- Болка
- Болки в ставите
- Безсъние
- Хронична болка в корема
- Скованост или силна болка в областта на шията
Лечение на Друга постоянна болка МКБ R52.2
- Акупунктура
- Аналгетици
- Антиепилептични (антиконвулсивни) средства
- Аспирин
- Ацетаминофен
- Биофийдбек терапия
Коментари към Друга постоянна болка МКБ R52.2