Дерматитис фактиция МКБ L98.1
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Дерматитис фактиция се дефинира като състояние, при което кожни лезии са причинени единствено от собствените действия на пациента. Това обикновено се случва в резултат или проява на психологически проблем. Това може да е форма на емоционално освобождаване в ситуации на дистрес или част от поведение, търсещо внимание. Пациентите често отричат отговорност за създаването им.
Дерматитис фактиция може да се появи при лица от всяка възраст и обикновено се проявява в контекста на хронични медицински или дерматологични състояния. Тези самоиндуцирани кожни лезии могат да присъстват непрекъснато, или те могат да бъдат епизодични, възникващи в периоди на повишен психосоциален стрес или неконтролирани психози. Пациентите с това заболяване изискват дерматологична оценка и психосоциална подкрепа.
Епидемиология
Преобладаването на дерматитис фактиция при детската популация е 1 случай при 23 000 души. Заболяването е слабо разпознато и недостатъчно докладвано. Следователно дерматитис фактиция вероятно е значително по-често срещано, отколкото обикновено се смята. Най-висока честота се появява между късното юношество (11-14 години) и ранната възраст. Повечето пациенти са жени. При лица под 16-годишна възраст съотношението жени/мъже е 4.7-7:1, докато при общото население е 3-20:1. Не е забелязана расова или етническа предразположеност.
Етиология
Патофизиологията на дерматитис фактиция е слабо разбрана. Генетични фактори, психосоциални фактори и лична или семейна история на психиатрични заболявания могат да играят роля. Острите епизоди на заболяването често представляват неадаптивен отговор на психосоциалния стрес.
Етиологията на дерматитис фактиция е многофакторна. Човек трябва да е сигурен, че изключва хипохондроза, нарушения на злоупотребата с вещества и психотични разстройства. Генетично предразположение е вероятно. Много психиатрични разстройства обикновено са фамилни. Психиатричните заболявания, които могат да бъдат свързани със заболяването, включват тревожни разстройства, тежко депресивно разстройство, дистимия, телесно дисморфично разстройство, фобийни разстройства и соматоформни нарушения. Трябва да се вземат предвид следните елементи:
- невропсихологична травма - сексуално насилие и посттравматично стресово разстройство
- персонални разстройства - хора, които търсят внимание, мании
- психосоциални фактори - лоша семейна среда и неадекватна структура на социално подпомагане
Хроничните заболявания, често свързвани с дерматитис фактиция, включват следното:
- дерматологични нарушения - акне, алопеция (например алопеция ареата или андрогенна алопеция), атопичен дерматит, хронична идиопатична уртикария, псориазис, розацея и витилиго
- синдроми на хроничната болка
- всяко друго хронично медицинско заболяване
Клинична картина
Морфологията на кожните лезии на заболяването е променлива и странна и обикновено зависи от механизма на нараняване. Лезиите могат да бъдат кръгли мехури или ерозии, изгаряния, екскориации, уртикариални лезии, кръвоизливи или некрози. Това може да са последствия от прилагането на чужди тела или химични агенти. Следи от доказателства за това се забелязват при внимателно изследване на грубия дерматит. Всяка част от тялото може да бъде засегната, но най-честата локализация във всички възрастови групи е лицето, следвано от гърба на ръцете и предмишницата на недоминиращия крайник. Пациентите също могат да имат незаздравяващи следоперативни рани.
Кожните лезии могат да бъдат причинени от различни механични или химични средства, включително нокти, остри или затъпени предмети, запалени цигари и разяждащи химични агенти. Лезиите не се развиват постепенно, но се появяват обикновено през нощта без никакви предишни признаци или симптоми.
Заглавно изображение: dermnetnz.org
Най-често се откриват на места, достъпни за пациента, обикновено в обсега на доминиращата ръка. Типичните местоположения са както следва:
- лице (45%)
- дисталните части на горни крайници (тоест ръце и предмишница - 24%)
- долните крайници (31%)
- скалпа (7%)
Появата на лезиите на дерматис фактиция може да варира както следва:
- повърхностна ерозия (50%)
- хиперпигментирана макула или пурпура (30-42%)
- дълбока некроза или улцерация (17%)
- екскориации (17%)
- дерматози (17%)
- папули (17%)
- крусти (8%)
- белези - изпъкнали, звездообразни или атипични (8%)
- ониходистрофията
- други - кератоза
Като цяло, 72% от пациентите имат 1 вид морфология на лезиите, 41% имат 2 вида, а 31% - 3 вида. При 66% от пациентите участието е ограничено до 1 телесен сегмент. В 34% са включени 2 сегмента на тялото.
Диференциална диагноза
Дерматитис фактиция трябва да се различава от тревожно разстройство, трихотиломания. Други състояния, които могат да бъдат свързани или могат да имитират заболяването, включват следното:
- Алопеция ареата
- Ухапвания от дървеници
- Фрикционни мехури
- Импетиго
- Ухапвания от насекоми
- Контактен дерматит
- Онихолиза
- Телоген ефлувиум
Диагноза
Факторите, които предполагат дерматитис фактиция, включват следното:
- липса на други дерматози, за да се обяснят лезиите
- хистологични находки, които са несъвместими с клиничното представяне
Диагнозата дерматитис фактиция се поставя въз основа на комбинация от дерматологични и психологични находки и изисква сътрудничеството на медицинския екип и пациента-
Три направления могат да се използват за установяване на диагноза на самопричинени кожни лезии:
морфологията на лезията
- личността на пациента
- медицинска история
Въпреки това, не е препоръчително да се поставя диагноза въз основа само на един от тези критерии. Дерматитис фактиция е соматичен израз на изключително сериозно и дълбоко заровено психично състояние, за което пациентът не подозира.
Лечение
Дерматитис фактиция е заболяване, чието лечение изисква дерматологичен и често психиатричен опит.
Кожните лезии може да се нуждаят от лечение с локални антибиотици, но в някои случаи може да са необходими перорални антибиотици, ако има данни за тежка инфекция. Тези медикаменти обаче имат ограничена ефикасност, когато се използват самостоятелно. В много случаи е необходимо лечението на основното психиатрично разстройство с антидепресанти, противоалергични лекарства и антипсихотични средства. Аналгетиците трябва да се избягват поради високата вероятност от зависимост. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина (пароксетин, сертралин, циталопрам и флуоксетин) са първа линия на лечение за депресия. При депресия със или без възбуда се препоръчва трицикличен антидепресант с антихистаминови, противовъзпалителни и антидепресантни свойства (например доксепин). Типични и атипични антипсихотици могат да бъдат обмислени за краткосрочна употреба, особено ако кожни лезии са свързани с психотични или налудни симптоми.
Допълнителни алтернативни методи за лечение при пациенти с дерматитис фактиция могат да включват акупунктура, когнитивно-поведенческа терапия и техники за релаксация.
Леките случаи на дерматитис фактиция вследствие на идентифицируеми психосоциални стресови фактори обикновено имат добър резултат. Излекуването е възможно, въпреки това, хроничните случаи на заболяването, които са свързани с хронични дерматологични или медицински проблеми обикновено имат лош изход и лечението обикновено не е възможно.
Дерматитис фактиция е дълготрайно заболяване и пациентите се нуждаят от редовно проследяване при дерматолог и психиатър, тъй като рецидивите са чести. Много пациенти не спазват лечението и често не успяват да го изведат докрай.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Симптоми и признаци при Дерматитис фактиция МКБ L98.1
Лечение на Дерматитис фактиция МКБ L98.1
Библиография
http://www.dermnetnz.org/topics/dermatitis-artefacta/
http://emedicine.medscape.com/article/1121933-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430936/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dermatitis_artefacta
https://www.actasdermo.org/en-dermatitis-artefacta-revision-articulo-S1578219013002370
Коментари към Дерматитис фактиция МКБ L98.1