Рехабилитация на лица, страдащи от алкохолизъм МКБ Z50.2
Алкохолизмът е състояние, при което човек има желанието или физическата нужда да консумира алкохол, въпреки че това има отрицателно въздействие върху живота му. Според Световната здравна организация (СЗО) в световен мащаб 3,3 милиона смъртни случаи всяка година се дължат на вредната употреба на алкохол.
Рехабилитация на лица, страдащи от алкохолизъм е сложен и дълъг процес, в който участват не само пациента, но неговото семейство и цял екип от медицински специалисти.
Хората с това състояние не знаят кога и как да спрат да пият. Те прекарват голяма част от времето си в мислене за алкохол и не могат да контролират консумацията си, дори ако това води до сериозни проблеми в семейството или на работното място.
"Злоупотреба с алкохол" се използва, когато се говори за прекомерна или неподходяща консумация на алкохол. Въпреки че не е зависимост, често прераства в такава.
Умерената консумация на алкохол не води до психическа или физическа увреда. Ако се увеличи консумацията или редовно се консумира повече от препоръчителното, може да се развие алкохолна зависимост. Признаците, по които може да се разпознае един алкохолик са:
- пие сам или тайно
- не е в състояние да ограничи консумацията
- замъглено съзнание, не може да си спомня определени моменти
- загуба на интерес към хобита
- усещане за желание за алкохол
- раздразнителност
- криене на алкохолни продукти
- проблеми с отношенията, закона, финансите или работата, които произтичат от пиенето
- нуждата на все повече алкохол, за да усети ефектите му
- изпитва гадене, изпотяване или треперене, когато не пие
Консумацията на алкохол се превръща в проблем, когато взима предимство пред всички останали дейности. Зависимостта може да отнеме няколко години, за да се развие. Проблемите, свързани с алкохолната зависимост, са обширни. Ефектите могат да бъдат физически, психически и социални.
Етапи на лечение
Детоксикация
Когато се прекрати употребата на алкохол напълно, започват симптомите на абстиненция. Етапът на детоксикация е първата стъпка в процеса на възстановяване. Тя включва елиминиране на алкохола от тялото напълно. Докато някои симптоми са незначителни, други могат да бъдат по-сериозни.
Рехабилитация
След етапа на детоксикация следва рехабилитацията. Това включва широк спектър от различни терапии и лечения, които да помогнат на пациентът да се справи с влечението си към алкохола. По време на този етап, алкохолозависимите развиват умения за справяне с проблема, които могат да се прилагат в ежедневни ситуации след напускане на медицинския център.
Етапът на рехабилитация може да се проведе в стационарна или амбулаторна среда, в зависимост от тежестта на алкохолната зависимост и състоянието на човека.
Поддържане
След етапа на рехабилитация, хората постепенно се възвръщат към ежедневието си. Важно е да се отдели време за работа над проблема със зависимостта, тъй като шанса човек да започне да консумира алкохол отново, е висок.
Детоксът не е лечение, но е първата стъпка към подобряване здравето на хората. Когато някой с алкохолна зависимост внезапно спре да пие, обикновено в рамките на 6-24 часа развива симптоми на абстиненция:
- безпокойство
- делир (неспокойни, разстроени, объркани, треска и припадъци)
- депресия
- халюцинации
- проблеми със съня
- треперене, особено в ръцете ви
- нестабилни промени в кръвното налягане и сърдечната честота
Симптомите могат да продължат една седмица или повече, обикновено най-тежки са първите 24-72 часа. Преминаването през детоксикираща програма не е въпрос на сила на волята, затова задължително трябва да присъства медицинска помощ. В някои случаи абстиненцията може да постави живота на пациента в риск.
Какво се случва по време на детоксикиращата програма?
Разпит — така екипът се информира за състоянието, какви лекарства и медицински пособия да използва. Извършват се лабораторни тестове за проверка на физическото и психическо здраве.
Целта е да се помогне да на пациента да остане психически и физически стабилен. По време на този процес се проверяват редовно температурата, кръвното налягане, сърдечната дейност и дишането.
Видове програми
Двата вида лечение са:
- Стационарно — пациентът живее в болница, клиника за детоксикация или рехабилитационен център по време на процеса. Денонощно се обгрижва от персонала.
- Амбулаторно — пациентът се лекува през деня в медицински център, но живее в дома си.
Стационарният тип лечение обикновено предлага повече услуги, но е по-скъп. Амбулаторният е по-евтината опция, която по принцип е безопасна и полезна за хора с леко или умерено пристрастяване към алкохола. Най-добре е за хора, чието физическо и психическо здраве е стабилно, домашната обстановка е спокойна и имат подкрепата на семействата си.
Интензивното амбулаторно лечение включва предварително планирана серия от посещения, които са по-дълги и по-задълбочени от традиционната амбулаторна програма. Може да се направи след частична хоспитализация, детокс или рехабилитация в резиденция. Това може да бъде и начин да се предотврати нуждата от тези услуги.
Как се избира програма?
Избира се според нуждите на пациента. Например, ако той има допълнително медицинско или психично заболяване, се налага престой в медицинско заведение. Ако дълги години не може да се справи със зависимостта си, за него също е подходящо лечение в медицински център.
Медицинската помощ, освен морална подкрепа, включва и лекарства, които да облекчат симптомите, както и грижи за психичното състояние на човек.
Рехабилитация на лица, страдащи от алкохолизъм продължава и след приключване на детоксикиращата програма. След приключването й, човек се връща към нормалния си начин на живот и може много лесно да се върне към старият си навик, затова следващата една година е от съществено значение за поддържане на здравето му. Създадени са допълнителни програми за взаимопомощ, като например "група на анонимните алкохолици".
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АЛКОГАРД капсули * 60
ВИТАМИН B комплекс таблетки * 20 СОФАРМА
L - ГЛУТАМИН прах 100 г VIRIDIAN
НЕВРОБЕКС таблетки * 150 ТЕВА
НЕВРОБЕКС таблетки * 30 ТЕВА
ДИАЗЕПАМ таблетки 5 мг * 20 АКТАВИС
Зелена рецептаКОПРИНУС 20% ЕКСТРАКТ капсули * 60 HAWLIK
ВИТАМИН B6 таблетки 25 мг * 20 СОФАРМА
ДИАЗЕПАМ таблетки 10 мг * 20 АКТАВИС
Зелена рецептаЛИВЪРКЕЪР таблетки * 60 ХЕЛТ ЕЙД
КАЛИВИТА РЕГЕНЕРАЦИЯ НА КЛЕТКИТЕ капсули * 180
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/157163.php
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/alcohol-detox-programs#1
https://www.alcoholrehabguide.org/treatment/
Коментари към Рехабилитация на лица, страдащи от алкохолизъм МКБ Z50.2