Грижа за хирургични превръзки и шевове МКБ Z48.0
Рубриката грижи за хирургични превръзки и шевове са включени смяна на превръзка и сваляне на конци.
Лечението на рани е различно при всеки и често зависи от редица фактори. Възраст и тип кожа са две от нещата, които променят начина, по който се лекува една рана и избягването на инфекция. Други фактори са вид на раната, местоположение, степен на увреждане и други.
Смяна на превръзки за рани
Избягването на инфекция е от съществено значение. При полагане на правилни грижи за раната, използвайки правилните превръзки, времето за заздравяване се скъсява и тялото остава защитено. Типът превръзка, който трябва да се използва, зависи от редица фактори. Някои от тях включват вида на самото нараняване, големината му, местоположение, дълбочина или тежест на раната.
Превръзка за рана е всичко, което се използва при директен контакт с нея, за да подпомогне заздравяването й и да предотврати допълнителни усложнения. Превръзките за рани помагат при следните ситуации:
- Спиране на кървенето и подпомагане на процеса кръвосъсирване
- Абсорбиране на излишната кръв, плазма или друга течност
- Отстраняване на стари тъкани от мястото
Превръзки се слагат на раните, за да ги предпазят от инфекция. Те трябва да се сменят често, защото бързо се замърсяват. Процеса на сменяне на превръзката започва с подготовка на необходимите медицински пособия:
- Стерилни ръкавици
- Физиологичен разтвор
- Специални ножици
- Антибиотичен крем
- Марли
- Незалепващи тампони
- Левкопаст
При следващата стъпка ръцете се дезинфекцират и се слагат ръкавици. Левкопластът се отлепва внимателно, ако пациента изпитва болка, може да се използва физиологичен разтвор за разхлабване на левкопласта.
Почистването на раната започва първо с тампон или гъба. Марлята се напоява с физиологичен разтвор и мястото внимателно се почиства.
Раната се оставя да изсъхне. През това време се проверява за признаци на инфекция (гной, неприятна миризма). В случай на отворена рана, загуба на кожна тъкан или язва, цветът е показател за етапа в лечебния процес:
- черна зона — некроза
- жълта или зеленикава зона — заразена тъкан и наличие на гной
- червена зона — гранулиране, обикновено признак на заздравяване, но червените ръбове могат да показват възпаление или инфекция
- розова зона — процес на епителизация, последният етап на оздравяване, който започва от краищата на раната
След като изсъхне се нанася антибиотичен крем и се поставя нова незалепваща подложка върху раната, заедно с допълнителна марля. Превръзката се подсигурява с левкопласт.
Отстраняване на шевове
В рубриката грижи за хирургични превръзки и шевове се включва премахването на шевове. Те са малки нишки, използвани за зашиване на телесна тъкан и кожа заедно. Те могат да бъдат поставени дълбоко в тъканта или повърхностно, за да затворят рана. Различни техники за зашиване се използват за затваряне на рана, а вземането на решение за конкретна техника зависи от местоположението на раната, дебелина на кожата, степен на напрежение и желания козметичен ефект.
Има три типа техники за зашиване: прекъсваща, завивки и непрекъсната. Най-често наблюдаваният шев е прекъсващия.
Шевовете могат да бъдат резорбиращи (разграждащи) или не резорбиращи (трябва да бъдат отстранени). Резорбиращите се конци бързо се разпадат в тъканите в рамките на 60 дни. Този тип конци не е необходимо да се отстраняват. Използват се за затваряне на кожата и за други вътрешни приложения, когато не е нужен постоянен шев.
Не резорбиращите се конци, от друга страна, запазват здравината си по-дълго от 60 дни. Тези конци се използват например за затваряне на кожата, външни рани или за поправяне на кръвоносни съдове. Те могат да изискват отстраняване в зависимост от мястото, където се използват, например, след като раната на кожата зарасне.
Премахването на шева се определя от това колко добре е зарастнала раната и вида на операцията.
Не резорбируемите се отстраняват първо. Ако раната е добре зараснала, всички шевове се отстраняват едновременно. За разлика от превръзките, шевовете не трябва да се премахват от пациента, само от медицински лица. Когато лекарите премахват шевове, те търсят признаци на инфекция, правилно заздравяване и затваряне на раната.
Първата стъпка за премахване на шевовете е да се съберат необходимите материали. Нужни са хирургически ножици, пинсети, спирт за дезинфекция, памучни тампони и левкопласт. Можете също така да се използва и антибиотичен крем.
Материалите и зоната на шева се дезинфекцират. С помощта на пинсети внимателно се издърпва нагоре всеки възел. Ножицата се плъзва в примката и шева се прекъсва. Пациентът може да почувства лек натиск, но рядко е болезнено. Възелът не трябва да се дърпа през кожата, защото може да доведе до кървене.
След като се премахнат всички шевове, зоната се почиства с памук, напоен със спирт. Раната може да се намаже с антибиотичен крем. Кожата около разреза е чувствителна по време на оздравителния процес.
Раната може да набъбне, да кърви или да се разкъса на места, ако е опъната, така че трябва да се избягват дейности, които могат да навредят.
Грижа за кожата след премахването на шевовете
Раната се поддържа чиста и суха. Не трябва да се излага на пряка слънчева светлина. Някои лекари препоръчват да се прилага лосион с витамин Е, за да се ускори оздравяването и да се редуцират белезите.
Ако се развие зачервяване, подуване, болка, червени ивици или изтичане на течност от раната преди или след отстраняване на шевовете, трябва да се консултира с лекар.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ХАРТМАН СОРБАЛГОН 10 / 10 см * 1 999595
ЦИКАПЛЕЙ СТЕРИЛ 30 см / 10 см * 1
ХАРТМАН ХИДРОТАК ПРЕВРЪЗКА 10 см/10 см * 1
САНПЛАСТ ДЕЛИКАТ 1.25 см / 5 м МЕДИКА
САНПЛАСТ ЦИТОФИКС 5 см / 5 м МЕДИКА
САНПЛАСТ СИЛК 2.5 см / 5 м МЕДИКА
ХАРТМАН ХИДРОКОЛОИДНА ПРЕВРЪЗКА 20 см / 20 см * 1
ЦИКАПЛЕЙ СТЕРИЛ 20 см / 10 см * 1
ЦИКАПЛЕЙ СТЕРИЛ 35 см / 10 см * 1
САНПЛАСТ ДЕЛИКАТ 2.5 см / 5 м МЕДИКА
САНПЛАСТ ЦИТОФИКС 10 см / 10 м МЕДИКА
САНПЛАСТ СИЛК 5 см / 5 м МЕДИКА
Библиография
https://www.byramhealthcare.com/blogs/types-of-wound-care-dressings
https://www.healthyessentials.com/back-to-health-solutions/how-to-change-wound-dressing-bandage
https://www.google.com/amp/s/m.wikihow.com/Change-a-Wound-Dressing%3famp=1
https://medicalguidelines.msf.org/viewport/CG/english/dressings-18482377.html
https://opentextbc.ca/clinicalskills/chapter/4-3-suture-care-and-removal/
https://www.healthline.com/health/how-to-remove-stitches#safety
https://www.emedicinehealth.com/removing_stitches/article_em.htm
Коментари към Грижа за хирургични превръзки и шевове МКБ Z48.0