Грижа за илеостома МКБ Z43.2
Поставянето на илеостома е оперативна интервенция, при която се създава изкуствен отвор между определена част от тънкото черво и повърхността на кожата. Обикновено илеостомата се поставя в дясната част на корема. С нейна помощ се отделят крайните метаболитни продукти на храносмилането, като тези продукти се събират в пригодена за целта торбичка (колектор), която е свързана с този отвор. Илеостомата може да бъде временна или постоянна. Това зависи от основното заболяване, довело до поставянето на стомата.
Причините за извършването на тази оперативна интервенция са:
- злокачествени заболявания на стомашно-чревния тракт;
- различни травми в коремната област;
- остра чревна непроходимост;
- настъпването на усложнения при някои хронични заболявания като болест на Крон, фамилна полипоза на ГИТ и други.
За да се предотвратят евентуални усложнения след оперативната интервенция е важно да се полага грижа за илеостомата. Това включва:
- редовно почистване на кожата около стомата, тъй като често е изложена на веществата, съдържащи се в чревното съдържимо;
- спазване на лична хигиена, което предпазва от възникването на инфекции;
- предпазване на илеостомата от травми, тъй като може да възникне кървене;
- редовна смяна на торбичките;
- профилактични прегледи при специалист, който да наблюдава състоянието на стомата.
След операцията за период от около 6-8 седмици трябва да се избягват храни, които са по-трудни за храносмилане (месо, ядки, семена, сурови плодове и зеленчуци). След това тези храни могат да се включат в хранителния режим, но все пак продукти като царевица и семена може да се наложи да се избягват за цял живот.
За да се предотвратят стомашните газове и подуването на корема трябва да се избягва използването на сламка за пиене на течности и пациента да се храни бавно, на малки порции. Храни като броколи, зеле, яйца и боб предизвикват тези симптоми, а млечните продукти потискат образуването на газове и оттам подуването на корема.
Препоръчва се консумацията на по-голямо количество вода, за да се избегне дехидратация и ограничаване на алкохолни и кофеин — съдържащи напитки. Дехидратацията е и най-честата причина пациентите да постъпват повторно в болницата. Признаците, по които пациента може да познае, че е дехидратиран са:
- световъртеж
- умора
- гадене
- абдоминална болка
- повишена температура
- тъмна урина или по-малко количество урина
След интервенцията пациента може да се върне на работа, когато лекуващият лекар прецени, че е в състояние. Понякога се налага да се носи стягащ колан, за да се предотврати появата на херния, ако работата е свързана с вдигане на тежки товари. Ако на пациент с илеостомна торбичка му се наложи да плува, върху нея се поставя водоустойчиво тиксо, предотвратяващо излива на съдържимото от нея.
Времето за използване на една илеостомна торбичка зависи от фактори, като значителни колебания в теглото, често потене или мазна кожа в областта. Понякога ако зоната е силно окосмена, торбичката се захваща по-трудно за кожата, затова се препоръчва на пациентите да се обезкосмяват в тези зони.
Макар и рядко пациента може да е алергичен към някои от компонентите на илеостомата, затова е препоръчително преди това да се извърши епикутанен алергичен тест („Пач“ тест). Малка част от материала се поставя върху кожата на корема за 48 часа и се изчаква да се види дали ще се получи алергична реакция. Ако се появи зачервяване, обрив или сърбеж, означава че реакцията е положителна и се налага да се използва илеостомен комплект на друга фирма.
Полагането на грижи за илеостомата се налага, за да се поддържа чиста не само тя, но и кожата около нея. Така се предотвратяват кожни проблеми и появата на инфекции. Торбичките се използват за събиране на съдържимото от червата, което се оттича от стомата. Илеостомната торба има улей на дъното, чрез който се изпразва съдържанието. Някои имат филтри, чрез които се освобождава газа, образуващ се в червата.
Торбичката трябва да се изпразва на всеки 4 до 6 часа. Не трябва да се оставя да се изпълни цялата, а когато достигне 1/3 от обема си да се изпразва. Ако се остави да се изпълни цялата съществува риск от изтичане. Торбичката се сменя като единия край се издига нагоре, щипката се премахва и краищата се навиват. Торбичката се отваря и изпразва в тоалетната. След това краищата се почистват и щипката се поставя обратно.
Ако е наложително да се смени торбичката, трябва внимателно с едната ръка да се натисне кожата, а с другата тя да се издърпа внимателно. Кожата около стомата се почиства с вода и сапун, но не трябва да се използват ароматизирани продукти, за да не раздразнят кожата излишно. Зоната около стомата трябва да се поддържа суха. След като новата торбичка е поставена и е препоръчително да се придържа с ръка за около 30 секунди. Топлината, отделяща се от кожата ще спомогне за прикрепването й.
Може поради обструкция съдържимото от червата да не преминава в стомата. Ако се появят симптоми, като крампи, болка, замаяност с гадене и повръщане, трябва незабавно да се потърси лекарска помощ.
Не трябва да се носи специално облекло, за да не си личи торбичката. Те са плоски и трудно се забелязват под дрехите. Носенето на еластични дрехи няма да попречи на функционирането на илеостомата. Понякога в торбичката могат да се открият неразтворени лекарствени таблетки или капсули. Ако това се случи, се налага да се приемат лекарствата в друга форма.
Появата на диария подсказва, че гастроинтестиналния тракт не функционира правилно. Тя се появява ако чревната моториката е твърде забързана, което води до по-бързото преминаване на храната през тях и невъзможност за усвояване на макро- и микронутриентите. Диария се причинява от инфекции, прием на антибиотици или частична блокада на илеостомата.
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/ileostomy/recovery/
https://www.drugs.com/cg/ileostomy-care-aftercare-instructions.html
https://www.cancer.org/treatment/treatments-and-side-effects/physical-side-effects/ostomies/ileostomy/management.html
Коментари към Грижа за илеостома МКБ Z43.2